"Akçay çöplüğü eylem planı başladı"

Haber Tarih : 17/07/2019
Toplam Okunma : 186

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, Akçay çöplüğü için ilan ettiği "olağanüstü hal" ile ilgili eylem planı başlatıldı.


Hilmi Güler'in yakın çalışma ekibinden Erkan Gürkan; Akçay çöplüğüne bundan böyle çöp dökülmesinin önüne geçmek için Ünye Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'nin ay sonuna kadar hizmete açılacağını söyledi.

Gürkan; "Sadece Ünye'nin değil, Türkiye'nin sahil kıyısındaki en değerli yerlerinden olan bir alanın vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılıyor olmasının kabul edilmesi imkansız." dedi.

Akçay çöplüğünün rehabilitesi için Büyükşehir ekiplerinin proje ve teknik çalışmayı başlattığını kaydeden Gürkan, 35 yılın ardından Ünye için yüz karası olan alanın kısa zamanda yeşil alan haline dönüşeceğini ifade etti.

Gürkan; Ünye'de evlerde ayrıştırma yapılmasının önemine işaret ederek, bunun çöp sorunun çözümüne çok önemli bir katkı olacağını belirtti.

Geçen hafta sonu Akçay çöplüğünde incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler'in, alana yeni çöp dökülmesini yasaklamasının ardından çöplüğün rehabilite edilmesi ile ilgili eylem planının başlatıldığı belirtildi.

Eylem planı devreye girdi

Konuyla ilgili olarak; Hilmi Güler'in yakın çalışma ekibinden KOSGEB eski Başkanı Erkan Gürkan, Akçay çöplüğünde Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan eylem planının devreye girdiğini söyledi.

Gürkan; Akçay çöplüğüne bir daha çöp dökülmemesi için Ünye'de yapılan Katı Atık Ayrıştırma Tesisinin ay sonuna kadar hizmete geçmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'in kesin talimatlarının olduğunu belirterek; "Bu talimat sonrası tesiste geri kalan işlerin bitirilmesi ile ilgili yoğun bir çalışma başlatıldı. Burası en geç ay sonuna hizmete girecek. Hizmete girer girmez Akçay çöplüğüne dökülen çöpler ayrıştırılıp değerlendirilmek üzere buraya getirilecek." dedi.

Projelendirme ve teknik ön çalışma başladı

Gürkan, bununla birlikte Akçay çöp sahasına dökülen ve ayrıştırılmaya müsait olan çöplerin de buradan alınarak Katı Atık ayrıştırma Tesisi'ne götürüleceğini belirterek; "Akçay vahşi çöp depolama alanı Ünye'nin yüz karası olmaktan çıkarılacak. Büyükşehir'de konuyla ilgili projelendirme ve teknik ön çalışmalar başladı. Önümüzdeki ay ekipler çöp sahasında rehabilite çalışmalarını devreye sokacaklar. Bu çok değerli alan hakkettiği gerçek değere kavuşacak, mavinin kıyısında yemyeşil bir alan haline dönüştürülecek. " ifadelerini kullandı.

Evde ayrıştırma çok önemli

Erkan Gürkan; Ünye'de evlerden başlayan bir ayrıştırma yapılmasının da önemine işaret ederek, bunun çöp sorunun çözümüne çok önemli bir katkı olacağını belirtti. Gürkan şöyle dedi; "Artık şehirlerde evde ayrıştırma görev haline geldi. İnsanlar bu konularda bilinçlendi. Ünye'de de bu çalışma en geniş anlamda yapılmalı. Uygulamalar güzel sonuçlar veriyor. Çöp sorunun nihai çözüme ulaşmasında evde ayrıştırma çok önemli."

Ünye KENT Haber


Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı