Başkan Durmuş Zor, ikinci toplantısını Ünye’de gerçekleştirdi.

Haber Tarih : 08/10/2020
Toplam Okunma : 832

Büyük Birlik Partisi Ordu İl Başkanı Durmuş Zor, Ünye’de düzenlediği basın toplantısında Ünye’nin yıllardır kanayan yaraları olan OSB, Kültür Merkezi gibi konulara dikkat çekti.


Büyük Birlik Partisi Ordu İl Başkanı Durmuş Zor yaptığı açıklamasında, “Ünyeli siyasilerin sık sık gidip Ankara’daki büyükleriyle fotoğraf çektirip paylaştıklarını, ama işlerin yerinde saydığını söyledi.

Ünye’nin her dönem bir siyasi büyük çıkardığını ifade eden Zor, buna rağmen Ünye’nin kangren olmuş sorunlarının hiç birinin çözülmediğini ifade etti.

Zor açıklamasında, “Türkiye’de bir iktidar partisinde ikinci adamı olacaksınız. Ama kendi bölgenize desteğiniz bu kadar zayıf olacak, bu son derece üzücü”ifadesini kullandı.

Göreve geldikten sonra ilk basın açıklamasını Altınordu’da yapan ve her ay farklı bir ilçede basın açıklaması yapacağını ifade eden Büyük Birlik Partisi Ordu İl Başkanı Durmuş Zor, bu ay Ünye basını ile bir araya gelerek Ünye’nin sorunlarını dile getirdi.

Ünye’nin kangren olmuş meseleleri var

Ünye’nin 30 ila 50 yıllık kangren olmuş bir çok meselesinin olduğunu ifade eden BBP Ordu İl Başkanı Durmuş Zor, “Göreve geldikten sonra ilk basın açıklamamızı Altınordu’da yapmıştık, ikincisini Ünye ilçemizde yapalım istedik. Üçüncüsünü ise Fatsa ilçemizde yapacağız. Ünye’de 30 ila 50 yıldır kangren olmuş meseleler var”ifadelerinde bulundu.

Kampus alanını başka iş için tahsis etmişler

Ordu Üniversitesine tahsisli Ünye eski havaalanındaki arazinin özel bir şirketin kullanımında olduğunu ifade eden Zor, “Üniversiteye tahsisli eski havaalanı olarak tabir edilen bir alanımız var. Orası bir şirkete verilmiş, bir şirketin yüz binlerce ton kereste ve odununun orada yığılı olduğunu görüyoruz. Ordu merkezde olan üniversitenin başında bulunan Sayın Rektörümüz acaba merkezdeki kampus alanından 30-40 dönüm bir yeri bir şirkete verip burayı istediğin gibi kullanabilirsin, der mi? Burayı ne karşılığında verdiler? Parası nereye yatmaktadır ?” diye sordu.

Uyarıyorum; 2021 yılında bina yapılmazsa tahsis kalkıyor

Ünye’de üniversite için tahsisli alana 2021 yılında bina yapılmazsa tahsisin kalkacağını belirten ve buraya bir an önce bina yapılması gerektiğini söyleyen Zor, “Ünye’deki fakülte alanı şartlı tahsis edilen bir yerdir ve Ünye yerleşkesinde 2021 yılında üniversiteye ait bir bina yapılmazsa tahsis geri kalkacak. Bunlar daha önce hep yaşandı. Aynı akıbet 2021 yılının sonunda başımıza geleceği için bugünden uyarıda bulunmak istiyorum. Biz kampus alanı için başka bir yerde 350 dönüm yer tahsis ettik. Ama olmadı. Aynı endişeyi taşımaktayım” dedi.

Tüm fakülteler Altınordu’daki kampusa açılıyor

Ordu Üniversitesinin tüm fakülteleri Altınordu’daki kampusa yaptığına Ünye ve Fatsa’da sadece birer fakülte olduğuna dikkat çeken Zor, “3 bin 500’lere kadar çıkan üniversite öğrenci sayımız artık 2 binlerin altına inmeye başladı. Dolayısıyla Ünye’deki yüksel okul öğrencilerimizde ciddi bir düşüş var. Bu aynı zamanda merkezde oturan ki tıpkı şehri merkezden yönetenler gibi üniversiteyi de merkezden yöneten kişilerin zihniyet meselesidir. Çünkü Ünye İktisat Fakültesi Ordu’da Üniversite yokken vardı Fatsa’da Su Ürünleri Fakültesi halen tek olarak duruyor. Perşembe’de Fen—Edebiyat Fakültesi vardı. Ordu Merkezde Ziraat Fakültesi vardı. Bugün merkezde bir yığın fakülte kurulurken, Perşembe’deki kaldırıldı. Fatsa ve Ünye’de birer tane fakülte var. İkinciler yapılmadı. Bu nasıl Ordu ilini bütün olarak beraberce yönetme ve Büyükşehir’i Bütünşehir olarak anlama. Bunu çok merak ediyorum”diye sordu.

OSB’de iki yıl geciktik

Ünye’den her dönem siyasi büyük çıktığını Ünye’deki siyasilerin ise sık sık onların yanına giderek fotoğraf çektirdiğinin altını çizen Zor,”Merak ediyorum, OSB’nin arkasında olan o büyükler OSB’yi hangi noktaya getirdiler?” sorusunu yönelterek şunları dile getirdi, “ Ünye’de 30 yıldır problem olan bir OSB meselemiz var. Bunu bir türlü çözmeyi başaramadık. 2018 yılının ortalarına kadar ÜTSO yönetim kurulu başkanlığını yaptım. 2018 yılı OSB yönetiminde Kaymakamımız başkanlığımızı yapıyordu. O zaman, ‘Buradaki hedefimiz 2018 yılında yer tahsisi yapılabilir, insanlar yavaş yavaş kazmayı vurabilir’, dendi. Ama 2021 yılına geldik. Yani 2 yıl geciktik. Bir de zaman ki OSB’yi Bakanlık kuracakken bugün çalışması devam eden OSB’nin Ünye’deki yatırımcılar paralarını verdiler. Tıpkı herhangi bir yerden arazi alır gibi OSB kurma yoluna gittik. Ama bunun da halen alt yapı ile ilgili iş ve işlemleri bitmedi. 2021 yılında ancak yapılabilecek. Yani 2 yıllık bir gecikme. Herkesin kendine göre bir mazereti var. Ama Ünyelilerin Ankara’da bir veya iki büyük adamları olur. Onun yanına giderler, fotoğraf çektirirler sonra paylaşırlar. Bu büyük adam da bütün meselelerin arkasındadır. Merak ediyorum OSB’nin arkasında olan o büyükler OSB’yi hangi noktaya getirdiler. O konuda destekleri halen geçerli mi ?”

Numan Bey Kültür Bakanıydı ama Kültür Sarayımız yapılamadı

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Kültür Bakanı iken Ünye’ye Kültür Merkezini yapmamasını ve halen yapılamamasını, inşaat aşamasında oluşan ekonomik sıkıntıları eleştiren Zor açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Ünye gibi 130 bin nüfuslu bir ilçede halen bir kültür sarayı yok. Kültür sarayı olmadığı gibi bir sinema salonu da yok. Varolanlar da işletilememiştir. Ünyeliler, bu bölgede çekilmiş bir filmi izlemek için Altınordu’ya gitmekteler. Ya da bir okulun salonunda bu filmi izlemek zorunda kaldılar. 130 bin nüfusu olan bu ilçe arkasındaki Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçeleri ile 200 bin nüfusa hitap etmektedir. Böyle sosyal amaçlı hizmet eden kurum ve kuruluşların Ünye’de olması lazımdır. Bunun bu zamana kadar yapılamaması eksikliktir. Sayın Numan Bey Kültür Bakanlığı yaptı. Kendi döneminde Kültür Merkezimiz yapılamadı. Daha sonra gecikmeli olarak inşaat başlatıldı. Ama o inşaatta da ödemeler çok sağlıklı yapılmadığı için müteahhit işi durdurdu.”

Büyükşehir Belediyesi gerekli ilgiyi göstermiyor

Ünye Akkuş- Niksar yolu ve Ünye limanı gibi Ünye’nin kangren olmuş sorunlarını dile getiren ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin proje ölçeğinde Ünye’ye gerekli önemi göstermediğini vurgulayan BBP Ordu İl Başkanı Zor açıklamasında şunları kaydetti,

Projeler bittiyse neden ihale edilmiyor?

“Akkuş Niksar yolumuz 60 yıllık kangrendir. Mevcut yolun ıslahı istenir. Islahı ile ilgili hangi bir şey yok. Yani tırmanma şeritleri yapılsın. Dere yatağından dubleyol standardında yapılması gereken bu yolun projelerinin Ordu Büyükşehir Başkanlığı yapan sayın Enver Yılmaz döneminde bittiği artık ihale aşamasında olduğu 4 yıl önce söylendi. Projeleri bitmiş olan bir yolun diğer ihaleleri neden yapılamaz. Yanına gidip fotoğraf çektirdiğimiz büyüklerimiz ki Ünyelilerin tamamı bir araya gelerek güç birliği oluşturarak ilçedeki siyasi parti liderleri, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri bir araya gelerek devletin önemli yerlerindeki kişileri ziyaret edip biz bunları istiyoruz demeyi başaramıyoruz. Bir ya da iki arkadaşımız gidiyor, oradakilerle fotoğraf çektiriyor. Evet görüştük olacak, deniyor. Türkiye’de bir iktidar partisinde ikinci adam olacaksınız. Ama kendi bölgenize desteğiniz bu kadar zayıf olacak bu son derece üzücü. Hadi onu yapamıyorsunuz mevcut yolun ıslahı ile ilgili işleri neden yapamıyorsunuz?“

Limanı göremeyeceğiz anlaşılan

“Ünye limanı bölge için önemli bir limandır. Merak ediyorum Ünyeliler ve Ünye’nin siyaseten önünde olanlar. Ünye limanı ile ilgili Ordu limanı Ünye limanıdır sözünün arkasında ne kadar durdular. Bunu ne kadar ileriye taşıyabildiler. Önümüzdeki süreçte arkasında olan büyükleri yine böyle mi duracak? Yani bunu biz görmeyeceğiz anlaşılan. Bizden sonraki nesil de görebilmek için 20-30 yıl daha bekleyecek mi?”

Ağabey olmak adalet gerektirir

“Büyükşehir Belediye Başkanımız diğer ilçelerde siyaset yapan arkadaşlarımızın ağabeyidir. Büyükşehir Belediye Başkanımızın Büyükşehir olarak sitesine baktığımız zaman ilçelerle ilgili işler vardır. Planlanmış yapılacak işler vardır. Ünye ve arkasına baktığımız zaman 3-5,en fazla 7 tane planlanmış iş görürsünüz. Ama bitmişi sadece Ünye İskelesinin bakım, onarım ve boyamasıdır. Ama diğer projelerin tamamı yarımdır. Özellikle Ünye Çamlığı tam bir sıkıntıdır. Altınordu merkezde 100 tane uygulanmış ve uygulanma noktasında proje var ise bunun 13’te 1’i kadarı Ünye’de... Ünye’nin nüfusu Altınordu’nun nüfusunun yarısının biraz üzerinde. Yani Altınordu’da 100 projeyse Ünye’de en az 50 olmalı. Ağabey olmak adalet gerektirir. “

Ünye KENT Haber


TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : SAĞLIK ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Büyük Cami Karşısı No:10 Ünye

( Büyük Cami Karşısı ) - 0 452 323 15 09

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ATİK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:53/A ÜNYE

( Merkez Aile Hekimliği Karşısı ) - 0 452 333 50 51

Yayın Akışı