Başkan KİBAR "Yatırımları Ünye Fatsa arasında yapalım."

Haber Tarih : 09/11/2020
Toplam Okunma : 669

Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programına katılan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Ünye ile Fatsa’nın bazı yatırımları ara yerde yapmalarının iki şehir için önemine işaret etti.


Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programına katılan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Ünye ile Fatsa’nın bazı yatırımları ara yerde yapmalarının iki şehir için önemine işaret etti.

İbrahim Etem Kibar, “Bana sorarsanız Şehir Hastanesini, Ordu il nüfusunun yüzde 60, 70’lik bölümünün yaşadığı Ünye Fatsa havzasının orta yerinde yapardım. Her iki ilçenin adliye binası ihtiyacı var. Bu bina iki şehir arasında yapılırsa daha ekonomik bir yatırım olacaktır” dedi.

Başkan Kibar; “Fatsa’da güçlü bir OSB varken Ünye’de büyük bir OSB’ye gerek var mı? Ünye’de bir liman varken, 10-15 km.lik mesafede Fatsa’da tekrar bir liman yapmaya gerek var mı?” diyerek iki ilçenin Bu birbirini tamamlayıcı çalışmalarla birlikte yol almasının daha doğru olacağını söyledi.

Musa Özgür Kıroğlu’nun moderatörlüğünde, Gazeteci Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın sunumuyla Oney Flash FM’de “Haftanın Yorumu” programına konuk olan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar konuşmasında belediyenin mali tablosuyla ilgili olarak;“Bir taraftan adaletli hizmeti getirmeyi savunurken, bir taraftan da şeffaf belediyeciliği ön planda tutacağız, demiştik. Göreve gelir gelmez hangi borç tablosuyla, hangi icralık davalarlakurumu devraldığımızı kamuoyuyla paylaşmıştık. Ama biz göreve gelir gelmez belediyede ekonominin sacayaklarını sağlam oluşturmanın meyvelerini 19 aylık süreçte çok net şekilde ilçemizde gördük. Ekonomimizde en ufak sorun yaşamadan bu noktalara geldik.Esnafa olan borcumuzu çok önemsiyoruz, esnafa 50 milyon borç vardı, 30 milyonunu ödedik. Geçen ağustos ayı itibariyle de icra takibi tek bir kuruş borcumuzun olmadığını şeffaf belediyecilik anlayışıyla duyurmak istiyorum.Çok uzun yıllardır birikmiş 100 milyon civarında bir SGK borcu. Takas yöntemiyle çözmeye çalışıyoruz.” dedi.

“-Ünye AVM Ünye Fatsa ortasına yapılsaydı” -

Konuşmasında Ünye ile Fatsa’nın durumunu bir arada tahlil eden Başkan Kibar şunları söyledi;

“Geçtiğimiz günlerde Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile bir araya geldik.Ünye’mizin de bir belediye binasına ihtiyacı var. Ancak binaların fiziki mimarisinden önce en öncelikli konusu yeri ve konumu olmalıdır. Ünye ilçemizde bizim de gezdiğimiz bir merkezde AVM’miz var. Bugün geldiğimiz noktada bu yatırımlar çok kolay yapılan yatırımlar değil. O dönemde ticari bakılmasından dolayı şehrin merkezine bir AVM yapılmış. Ama bunu getirip Ünye,Fatsa ortasında bir yere yapsak, her iki şehre de hizmet edebilse. Karadeniz sahil yolundan geçen her vatandaşın da uğrayabildiği bir ticari merkez olsaydı bugün bambaşka şeyleri konuşuyor olurduk. Belki de Ünye Fatsa arasında iki ilçenin ortaklaşa kullanacağı üniversiteyi, hastaneyi, başka hizmet bina ve mekanlarınıkonuşuyor olurduk.

Örneğin, Ordu’muzda bir şehir hastanesi yok. Bunun yetkili mercii, muhatabı, yorumcusu biz değiliz ama karar verildi, Ordu’nun doğu ucunda Altınordu’daki üniversite yerleşkesi içine yapılacak. Ünye ile Fatsa havzasının nüfusu Ordu il nüfusunun yüzde 60’lık, 70’lik bölümünü oluşturuyor. Bu kalabalık nüfus hastane hizmeti için Ordu’nun doğu ucuna kadar gidecek. Üniversite’de de öyle Ordu’nun doğu ucunda.

-“Bugün üniversiteden çok kopuk bir Ünye ve Fatsa var” -

Bugün üniversiteden çok kopuk bir Ünye ve Fatsa var. Kampüsün Ordu ile Giresun arasında bulunmasıyla birlikte bir türlü istediği üniversite kültürüne ulaşamayan bir şehirden bahsediyoruz. Bana sorsanız bugün şehir hastanesini Ünye ile Fatsa’nın ortasına biryere yerleştirirdim.Hastanenin amacına hizmet etmesi noktasında en doğru kararın da bu olacağını düşünüyorum.Üniversiteyi de, doğu ucunda değil daha ortalarda bir yerde düşünürdüm.

-Ünye Fatsa arasına adliye binası -

Fatsa’mıza Ağır Ceza kurulmasıyla birlikte Fatsa’nın da bir adliye binası ihtiyacı ortaya çıkmış durumda. Henüz bununla alakalı somut adım atılmış değil. Ama sizlerin de ifade ettiği gibi Ünye Fatsa arasında bir alana büyük bir adliyenin kurulmasıyla birlikte ciddi bir tasarruf sağlanacağını düşünüyorum. Sürekli dile getiriyorum, ortak projelere de ihtiyaç var. Ünye’nin de bir adliyeye ihtiyacı var, Fatsa’nın da bir adliyeye ihtiyacı var. Bunu ihtiyacı orta yerde ortak bir adliye binası ile çözmek çok doğru olacaktır.

-“Ünye Fatsa çekişmesininortak yapılacak projelerle giderilmesi gerektiğini düşünüyorum” -

Ünye-Fatsa arasında yaşanan bir rekabet hep süregelmiştir. Bu tatlı rekabet, tatlı çekişme siyasi malzemesi olarak her dönem kullanılmıştır. Fakat Ordu’muzun büyükşehir olmasıyla birlikte ben bunun sonlandığını ve sonlanması gerektiğini düşünüyorum.

Siyasiler seçime girdikleri zaman şehirde bir politika yürütmeden sorumludur. Burada da Ünye ve Fatsa’nın rekabeti her siyasi kendi ölçeğinde, kendi ilçesinde ‘Ünye’yi şu konuda geçeceğiz, Fatsa’yı şu konuda geçeceğiz’,‘Ünye il olacak, Fatsa il olacak’ söylemleriyle yıllardır bu rekabet kullanıldı.

İşin güzelliği bu rekabetin tabanında hiçbir etnik, mezhep, vb. olmamasıdır. Buradaki rekabet sadece ‘Komşunun tavuğu hikayesi’dir.Fatsa’daki hemşerilerimize sorduğumuzda Ünye konuşuluyor, Ünye’deki hemşerilerimize sorduğumuzda Fatsa konuşuluyor. Ama ortak yapılacak projelerle ben bunun giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

-Ünye deyince aklınıza ne geliyor? -

Şehirlerin kimlik kazanması gerektiğini düşünüyorum. Ünye’mizin özellikle turizm noktasında ciddi yol kat ettiğini görüyoruz. Ünye’deki bu çalışmaların yıllar evvel başlayarak bugün meyvelerini vermeye başladığını görüyoruz. Ünye’ye baktığımızda bir liman şehri ve bir turizm şehri olarak görüyorum. Fatsa’ya bakıldığı zaman bugün belki turizmle alakalı hamleler yapılmamış olabilir ama Fatsa’nın da turizm ve sanayi şehri olma yolunda ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum.

- “Fatsa’da bir organize sanayi varken, Ünye’de çok büyük bir organize sanayi hayal etmeye, planlamaya gerek var mı?” -

Bu kısır çekişmeler geçmişten itibaren gelen çekişmeler. Bugün Fatsa’da bir organize sanayi varken, Ünye’de çok büyük bir organize sanayi hayal etmeye, planlamaya gerek var mı?

Ünye’de bir liman varken, Fatsa’da bir liman yapmaya, 10-15 km.lik mesafede tekrar bir liman düşünmeye gerek var mı? Birbirini tamamlayıcı çalışmalarla birlikte yol alınmalı. Bugün Ünye’de birçok vatandaşımız var Fatsa’daki organize sanayimizde çalışmaya geliyorlar, orada yatırım yapan Ünyeli hemşehrilerimiz var. Bunların taleplerini Ünye’de cevap verecek bir alanın mutlaka oluşması taraftarıyım. Ama çekişmelerin yine her iki şehre de birşeyler kaybettirdiğini düşünüyorum. Bizler bu çekişmeleri sürtüşmeleri yaparken ‘Aman kardeşim onu yaparsak, burası konuşur. Bunu yaparsak orası konuşur. En iyisi biz bunu başka merkezlere yapalım’ gibi algılar oluşuyor. Ama bugün Ünye’nin de bir organize sanayisi mutlaka olması lazım. Ama dediğim gibi Fatsa’da bir liman, Ünye’de de çok büyük makro bir organize sanayi konuşmanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum.

-“Fatsa ve Ünye ölçeğinde yatırımlardan ayağımızı çekme gibi bir durumumuz yok”-

Bizim Fatsa ve Ünye ölçeğinde yatırımlardan ayağımızı çekme gibi bir durumumuz yok. Şehir bir anda 10 yıl geriye gidebilir. Bir şekilde kaynak olmasa bile kaynak yaratıp devam etmek zorundayız. Hüseyin Başkanımızla beraber yaptığımız istişarelerde bunu dile getiriyoruz. Kaynak çıkardığımız yerlerde mutlaka onu da yönlendiriyoruz. Beraber istişare halindeyiz. Ama bu manada gençliğin verdiği enerjiyi verimli kullanıyoruz.”

Ünye KENT Haber 

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ATİK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:53/A ÜNYE

( Merkez Aile Hekimliği Karşısı ) - 0 452 333 50 51

Yayın Akışı