Başkan Maral, "Başkan Güler’den vatandaşların yüreğine su serpecek bir açıklama bekliyoruz"

Haber Tarih : 06/08/2020
Toplam Okunma : 412

OBB'nin Çamlık’ta uygulamak istediği yap-işler-devret modelinin kabul görmediğini ifade eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, Başkan Güler’den vatandaşların yüreğine su serpecek bir açıklama beklediklerini söyledi.


Büyükşehir Belediyesinin Çamlık’ta uygulamak istediği yap-işler-devret modelinin kabul görmediğini ifade eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, OBB Başkanı Güler’den vatandaşların yüreğine su serpecek bir açıklama beklediklerini söyledi.

Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla Büyükşehir’e geçen Çamlık’ta uygulanmak istenen projelerle ilgili açıklama yapan CHP ilçe Başkanı Maral, "Uzun süredir Ünye'nin gündeminde olan Çamlık'ın değerlendirilmesi ile ilgili son zamanlarda çok spekülatif yazılar ve konuşmalar oldu. Ünye’mizin değeri olan Çamlık'ın korunması konusunda bizde, halkımızı aydınlatacak bazı bilgileri verme ihtiyacı duyduk. Ordu Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra kamuya ait arazilerin çok büyük bir kısmı yasa gereği Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Bu anlamda Ünye'nin incisi olan Çamlık'ta Büyükşehir Belediyesi'nin tasarrufuna geçti. Bunun sonrası yapılan imar değişikliği ile Çamlık neredeyse imara açıldı. 31 Mart seçimlerinden 1 yıl kadar önce Çamlık ile ilgili vahşi bir proje uygulanmaya kalkışıldı. Enver Yılmaz döneminde yapılan bu proje nedeniyle Ünye halkı topyekun bir direniş gösterdi ve o projeden vazgeçildi”dedi.

Yap-işlet-devret modeli uygulanacağı ifade edildi

Maral açıklamasını şöyle sürdürdü, “Daha sonra uzun süredir Çamlık gündemden çıktı ve Ünye halkı Çamlık'ın bu haliyle korunduğunu düşündü. Fakat geçtiğimiz 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra yapılan çalışmalar var. Bu süreçte Ünye'nin sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Belediye Başkanı ve bizim de bulunduğumuz toplantılar gerçekleşti. Bu toplantıda Çamlık ile ilgili Ünyelilerin istemediği hiçbir uygulamanın olmayacağı ifade edildi. Daha sonra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler yaptığı bir açıklamada, Çamlık ile ilgili yap-işlet-devret modelinin benimsendiğinin ve Çamlık'ta bu yap-işlet-devret modeliyle hali vakti yerinde güçlü bir müteahhidin oraya verilerek, işler sürüncemede bırakılmayacak şekilde hızlıca yapılması gerektiği konusunda ifadelerde bulundu. Bu açıklama bizleri ve Ünye kamuoyuna son derece rahatsız etti. Bu konuda Ünye'nin yerel yönetimi ile görüştüğümüzde ise kendilerine bu konunun intikal etmediğini söylediler. Bende Başkan Hüseyin Tavlı ile yaptığım görüşmede Çamlık'a yapılacak olan çay ocağı ya da kafe tarzı herhangi bir işletmenin oranın dokusunu bozacağını belirttim. Başkan Tavlı ise bana cevap olarak, oraya kar amaçlı bir yapının yapılmayacağına, ayriyeten yap-işlet-devret modelinin kendilerinin de istemediğini ifade etti. Sadece belediyenin ve kamunun işlettiği bir çay ocağı ile Çamlık'ın yenilenmesi gerektiğini savundu.Sayın Ünye Belediye Başkanı dün bir gazeteye verdiği beyanatta ise 'Çamlığın bir bölümünü yap-işlet-devret ile yapacağız' diyor. Bu açıklamalar kesinlikle birbiriyle örtüşmüyor.

Yüreklere su serpecek açıklama bekliyoruz

Biz Ünyeliler olarak Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın yapacağı bir basın açıklaması ile bu konuyu aydınlatmasını istiyoruz. Bizim aklımıza gelen şu, galiba buranın sözü birilerine verildi ve şu anda kamuoyunun nabzını ölçerek altyapı oluşturuyorlar. Ünye'deki yöneticilerden bundan sonraki süreçte Çamlık ile alınan kararları kamuoyundan saklamamalarını istiyoruz. Ama şunu özellikle belirtiyoruz yap-işlet-devret modeli Ünye'nin yararına bir uygulama olmayacaktır. Bu konuda vatandaşların aydınlatılması için elimizden geleni yapacağız. En kısa sürede Ünyelilerin içine su serpecek açıklamayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'den bekliyoruz."

Ünye KENT Haber

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ZEYNEP ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:78 Ünye

( Atatürk Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 56 56

Yayın Akışı