Başkan Maral: "Hükümet süreci iyi yönetemedi"

Haber Tarih : 18/12/2020
Toplam Okunma : 857

Hükümetin pandemi sürecini iyi yönetemediğini belirten CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, 18 yıldır ülkeyi tek başına yöneten iktidarın her konuda olduğu gibi pandemi konusunda da hazırlıksızlık olduğunun görüldüğünü söyledi.


İsa Maral, “Kara günler için tutulan 42 milyarlık ihtiyat akçesi, işsizlik fonundan 42 milyar, basılan 153,4 milyarbütçeye aktarıldığı halde pandemi nedeniyle işyerleri kapatılan dar gelirli esnafımıza ve ihtiyaç sahiplerine 8.715.000.000TL reva görülmüştür.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral düzenlediği haftalık basın toplantısında hükümeti pandemi sürecini iyi yönetememekle eleştirdi.

Maral yaptığı açıklamasında konula ilgili olarak şunları söyledi;

“Bilindiği gibi üç gün önce Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından pandemi sürecinde alınması gereken tedbirlerle ilgili bir paket açıklandı,

Pandemi süreci iyi yönetilemedi

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki hükümet pandemi sürecini iyi yönetememiştir. Önce sağlıkla ilgili istatistikler gizlenmiş, hasta, yoğun bakım doluluk oranları ve vefat sayıları olanın çok altında açıklanmıştır. Daha sonra mızrak çuvala sığmamış, gerçekleri herkes tüm çıplaklığı ile görmeye başlayınca gerçeklere yakın rakamlar açıklanmaya başlanmıştır.

Aşı konusunda spekülasyonlar oluştu

Şimdi de aşı temini ve aşıya ulaşımla ilgili çok çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Aralık ayının 11’inde başlayacağı Sağlık Bakanı tarafından bizzat ilan edilen aşılama tarihi, bürokratik işlemlerin uzaması bahanesi ile bilinmeyen ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Bütün bunlar 18 yıldır ülkeyi tek başına yöneten iktidarın hiçbir konuda olmadığı gibi pandemi konusunda da kurumsal hiçbir hazırlığının olmadığını ortaya koymuştur.

Kapatılan işyerlerinin durumu iç karartıcı

Sağlıkla ilgili bu keşmekeş yaşanırken, pandemi nedeniyle devlet tarafından pandemi önlemleri nedeniyle kapatılan işyerlerinin durumu daha da iç karartıcıdır.

İlk kapanmanın olduğu dönemde sosyal yardım kapsamındaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 1000 TL’lik destek verilmiş,esnaf ve bazı sektörlere kamu ve özel bankalardan kredi adı altında borç para verilmiştir. Pandemi bahanesi konut kredi faizleri indirilerek pandemiden etkilenen kesimlere hiçbir faydası olmayan inşaat sektörü desteklenmiştir.

Zor durumdaki sektörlere 5 dakika ayrıldı

Yine üç gün önce Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası tedbirler açıklanmıştır. Halkımız salgınla ilgili destek açıklaması beklerken, bir saatlik açıklamanın içinde zor durumda olan sektörlerin durumu ile ilgili 5 dakikalık bir açıklama yer almıştır,

8 milyar 715 milyonluk destek çıktı

Cumhurbaşkanı konuşmasında, Hazirana kadar stopaj, vergi indirimi ve hibelerle ilgili destek açıklamasında bulunmuştur.806.871 vatandaş ve 432.532 taksici, dolmuşçu, servisçi, pazarcı, kreş ve düğün salonu esnafı olmak üzere 1.239.438 kişiye üç ay süreli 1000’er liradan toplam 3.718.000.000TL, işyeri kira olan esnafa büyükşehirlerde aylık 750TL, diğer şehirlerde 500 TL olmak üzere üç ay süreyle toplam yaklaşık 5.000.000.000 TL destek verileceğini açıklamıştır.Bütün Türkiye’yi ekran başına kilitleyen ekonomik pandemi paketinden çıka çıka 3.715.000.000+5.000.000.000= 8.715.000.000TL’lik destek çıkmıştır.

Bütçeye 235 milyar aktarıldı

Oysa son bir yıl içinde TCMB’nın kara günler için rezervde tuttuğu 42 Milyarlık ihtiyat akçesi bütçeye dahil edilerek harcanmıştır. İşçilerin alınterinden kesilerek işsiz kaldığı dönemler için kullanılması gereken işsizlik fonundan 42 milyar yine fondan harcanmıştır. 153,4 milyar TL para basılmıştır.

Özetleyecek olursak sadece üç kalemden 235 milyar TL kaynak yaratılmış, bu paradan pandemi nedeniyle işyerleri kapatılan dar gelirli esnafımıza ve ihtiyaç sahiplerine 8.715.000.000TL reva görülmüştür.

Yandaş müteahhitlere 53 milyar ayrıldı

Bu süre içinde garanti sözleşmeleri ile beşli çete olarak tabir edilen yandaş müteahhitlere aktarılan garanti ödemeleri 2020 yılı için 22 milyar, 2021 yılı için 31 Milyar TL’dir. İki yılda 5 yandaş müteahhide 53 Milyar ayıran iktidar, milyonlarca esnaf işsiz, dargelirli vatandaşımıza sadece 8 milyarlık bir kaynağı reva görmektedir.Ve bunlar salgının üç ay sonra sona ereceği öngörüsüne dayanmaktadır. Bu yanlıştır.

Çözüm; CHP’nin 17 maddelik paketinde

Cumhuriyet Halk Partisi olarak pandeminin ilk başladığı dönemden itibaren çözüm önerilerimizi defalarca yineledik. Her konuda olduğu gibi dar gelirli halkımızın yararına olacak bu öneriler iktidar tarafından dikkate alınmadı. Açıklanan bu paket yoksulluğu daha da artıracaktır.Çare Cumhuriyet Halk Partisinin açıkladığı 17 maddelik çözüm paketidir.

Ünye KENT Haber/Bülten

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

Yayın Akışı