Başkan Şahin, “. Artık şu vatandaşın cebinden elinizi çekiniz”

Haber Tarih : 13/08/2020
Toplam Okunma : 395

OSKİ’nin halkın yararına değil zararına çalıştığını belirten CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, “. Artık şu vatandaşın cebinden elinizi çekiniz” dedi


CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, parti il binasında düzenlediği basın toplantısıyla, Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü’nün su fiyatlarına ve kademe uygulamasına tepki gösterdi.

Elindeki üç adet fatura ile kürsüye çıkan CHP’li Şahin, pandemi sürecinde su fiyatlarında indirim beklenirken artış olduğunu kaydetti. Şahin, “Bir arkadaşımızın elinde üç adet fatura var. OSKİ yetkilileri ne demişti; ‘pandemi sırasında alınacak bedeller sayaç okunmayacak. Ortalama alınıp hesaplanarak daha sonra da bunlar harcanan su miktarlarından düşürülecek.’ 15 Haziran’da normalleşme süreci başladı. Peki normalleşme sürecinde ne olması gerekiyordu; pandemi süresince aldıkları bedellerin aşağıya düşmesi gerekiyordu. Bırakın aşağıya düşmeyi, tam tersine nasıl oluyorsa belediye meclisinin veya OSKİ genel kurulunun aldığı herhangi bir karar olmaksızın kademe uygulanıyor. Biliyorsunuz 12 tona kadar 1’inci kademe, 12 tondan sonra 2’nci kademe. İlk faturada birinci kademe 3,99, ikinci kademe 5,97. İkinci faturada birinci kademe 4,23, ikinci kademe 6,30.Üçüncü faturada ise birinci kademe 4,29, ikinci kademe 6,39. Sürekli değişen fiyatlar var. Yani anlamak mümkün değil. Biz bu süreci vatandaşa yardımcı olarak mı geçirmeliyiz, yoksa vatandaşın zaten olmayan parasını bir kere daha mı almalıyız?” diye konuştu.

“Halkın yararına çalışmıyor”

Trabzon ve Samsun’da kademe uygulamasının olmadığını belirten Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin halkın yararına çalışmadığını ileri sürdü. Şahin, “Trabzon ve Samsun’daki su fiyatlarını araştırdım. Trabzon’da kademe uygulaması yok. Bir kademe var ve su fiyatları 3,85 TL. Ayrıca oradaki ilçelerde indirim uygulanıyor. Her ilçenin uzaklığına ve harcanan su miktarlarına göre de yüzde 27, yüzde 15 yüzde, yüzde 10 oranında indirimleri var. Samsun’da 4,27 TL’lik bize yaklaşık bir fiyat var ancak kademe uygulaması yok. Şimdi burada bütün bunlardan sonra ortaya şu sonuç çıkıyor; Ordu Büyükşehir Belediyesi ve OSKİ, Ordu halkının yararına değil, Ordu halkının zararına çalışmaktadır. Bir kere daha sesleniyoruz ve diyoruz ki; sayın büyükşehir belediyesi yetkilileri, artık şu vatandaşın cebinden elinizi çekiniz ve vatandaşa hizmet yolunda ne yapmanız gerekiyorsa onu yapınız” şeklinde konuştu.

“26 mahallede su kesintisi yaşanıyor”

Son olarak su kesintilerine de tepki gösteren Şahin, şöyle konuştu: “Fındık sezonu geldi ve inanılmaz su kesintileri başladı. Herkes zamanın da şunu söylüyordu; ‘Ordu’da her hangi bir su kesintisi yok. Burada bütün önlemler alınmıştır. Önümüzdeki günlerde herhangi bir kesinti yaşanmayacak.’ Şu an sadece bizim bildiğimiz merkeze bağlı 26 mahallemizde su kesintilerimiz olmaktadır. Diğer ilçelerdeki su kesintilerini söylemek bile istemiyorum. Artık tankerlerle su taşımaya başlandı. OSKİ bir de bunlardan bedel alıyor.”

Ordu Olay

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : MERKEZ ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:29/A ÜNYE / Emniyet Müdürlüğü Karşısı

( Hükümet Caddesi Nazona Pastanesi yanı ) - 0 452 323 18 95

GÜNDÜZ-GECE : TİYALOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:15/D Ünye

( 20 Temmuz Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 03 27

Yayın Akışı