“Çamlık vatandaşın olsun, vatandaşın kalsın. Biz parayla Çamlığa girmek istemiyoruz"

Haber Tarih : 23/07/2020
Toplam Okunma : 607

İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, OBB'nin Ünye Çamlıkta uygulayacağı yap işlet devret modeline karşı olduklarını ifade ederek, “Çamlık vatandaşın olsun, vatandaşın kalsın. Biz parayla Çamlığa girmek istemiyoruz


Büyükşehir’in Çamlık’ta uygulamak istediği yap-işlet-devret modeline şiddetle karşı olduklarını ifade eden İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Çamlık vatandaşın olsun, vatandaşın kalsın. Biz parayla Çamlığa girmek istemiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlık’ta başlattığı çalışmanın kafalarda bir sürü soru işareti uyandırdığını belirten Feryal Çuhacı; “Bize sorulmadan, vatandaşa sorulmadan, oluru alınmadan Çamlık’ta hiçbir şeyin yapılmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

İYİ Parti İlçe Sözcüsü Berkay Torunoğlu; Çamlık’ta değiştirilen planın eski haline dönüşmesinin ve Çamlığın eskiden olduğu gibi yeşil alan statüsüne kavuşturulmasının yaşanan sorunların ortadan kalkması için olmazsa olmaz bir durum olduğunu söyledi.

“Çamlık Ünye’nin gözüdür, kulağıdır. Yüreğidir, nefesidir. Çamlık Ünye’nin her şeyidir. Biz Ünyeliler sadece Çamlığa bir mesire olarak bakmıyoruz. Bize kalan en güzel mirastır Çamlık. Hepimizin yaşantısında yeri vardır” diyen İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı; Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlık’ta uygulamak istediği yap işlet-işlet-devret modeline şiddetle karşı olduklarını söyledi.

Çamlığa parayla girmek istemiyoruz

Feryal Çuhacı konuyla ilgili olarak yaptığı basın toplantısında şunları söyledi; “Biz Çamlıkta büyüdük, çocuklarımızı büyüttük. Torunlarımızı da Çamlıkta büyütmek istiyoruz. Çamlıkta bir proje düşünülüyor. Biz vatandaş olarak projenin net halini bilmiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Çamlığa gittim. Bir inşaat var. Sadece kafe ve rastoran kısmının fotoğrafını alabildim. Başka hiç bir şeyin görüntüsü yok, bilgisi de yok. Büyükşehir Belediye Başkanımızın yap işlet devret modeli kafamızda bir sürü soru işareti uyandırdı. Biz öğrenmek ve bilmek istiyoruz. En doğal da hakkımız. Bize sorulmadan, vatandaşa sorulmadan oluru alınmadan hiçbir şeyin yapılmasını istemiyoruz. Biz Çamlıkta çok bir şey de istemiyoruz. Çamlık vatandaşın olsun, vatandaşın kalsın. Biz parayla Çamlığa girmek istemiyoruz” dedi.

İYİ Parti Ünye İlçe Sözcüsü Berkay Torunoğlu Ordu Büyükşehir Belediyesi kurucu başkanı Enver Yılmaz’dan günümüze Çamlık melesi ile ilgili bilgi verdi.

Büyükşehir olduktan sonra Çamlık’ta sorun bitmez oldu

Çamlığın Ünyelilerin en hassas konusu olduğunu ifade eden Berkay Torunoğlu, “Son günlerde Ünye’nin gündemini meşgul eden Büyükşehir olduğumuzdan bu yana Ünye’mizin gündemini meşgul eden Çamlık mesire alanı problemi ile karşı karşıyayız. Büyükşehir Belediyesi yap işlet devret modelini gündeme taşıdığından itibaren Ünye’de bir takım spekülasyonlar meydana geldi” dedi.

Enver Yılmaz döneminde başlamıştı

OBB eski Başkanı Enver Yılmaz’ın Ünyelilerin Çamlık projesine karşı çıkması üzerine Ülküvez vahşi depolama alanı ile rövanş aldığını ifade eden Torunoğlu, “Çamlık mevzusu bundan önceki dönemde Enver Yılmaz zamanında yine gündeme gelmişti. Ünye ile istişare yapılmadan, Ünyeli basın mensupları ve kamuoyu ile sivil toplum kuruluşları ile istişareler yapılmadan Çamlık projesi Ünye’mize diretilmiş ve bunun neticesinde Ünyeli Çamlığına sahip çıkmış bu proje rafa kaldırılmıştı. Hatta ve hatta bu alınan tepkiler neticesinde Büyükşehir Belediyesi İlküvez vahşi depolama alanını yaptırarak Ünye’ye karşı bir rövanş almıştı” dedi.

Toplantıda söylenen başka, Başkanın söylediği başka

Ordu Büyükşehir Başkanı Hilmi Güler’in göreve geldikten sonra Ünye Çamlıkla ilgili Atatürk Parkı’nda yapılan sunuma katıldıklarını ve bu sunumu çok beğenerek onayladıklarını ifade eden Torunoğlu, daha sonra başkan Güler tarafından yap-işlet-devret modeli uygulayacağını açıkladıktan sonra tekrar hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti.

Sorunların bitmesi için imar durumu eski haline döndürülmeli

Ünye Çamlık ile ilgili taleplerini dile getiren Torunoğlu şunları kaydetti, “Çamlık 2014 yılında Büyükşehir’e geçtikten sonra yapılan imar değişikliğinden vazgeçilmeli, eski imara dönülmeli, Çamlık yeniden yeşil alan statüsüne kavuşturulmalıdır. Bu Çamlık için olmazsa olmaz bir durumdur. Çünkü tekrar yeşil alana döndürüldüğünde bu tür ticari faaliyetlerin gündeme gelmeyeceği ve Çamlığın yöneticilerin uzağında, halkın yakınında olacağını düşünüyoruz.”

Çamlık Ünye Belediyesi’ne geri verilmelidir

“Ünye Belediyesi Ünye Çamlık mesire alanının haklarını geri devralmalıdır. Çünkü Büyükşehir olduk Çamlık’ta sorun sorun üstüne sorun yaşamaya başladık. Tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Geçen dönem Enver Bey döneminde tartıştık, bu dönem Hilmi bey döneminde tartışıyoruz. Dolayısıyla Çamlığın bir an önce Ünye Belediyesine geri verilmesi ve bunun garantörü olarak da Ünyeli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve Ünye halkının da bu kapsamda gerekli girişimlerde bulunmasını istiyoruz.

Çamlık’ta ne yapılmalı?

Çamlık’ta öncelikli olarak imar değişikliği yapılmalı, eski imar durumuna dönülmeli. Bu yapıldıktan sonra ağaç bakımı yapılmalı. Ağaç popülasyonunun arttırılması ve rehabilitasyon için çalışma başlatılmalıdır.

Çamlıkta yıkılan restoranın doğal dokuya uygun bir şekilde tamamen ahşaptan inşa edilmelidir. Güvenlik kapsamında alan içinde gerekli yerlere aydınlatma konulmalı, ayrıca zabıta desteği sağlanmalıdır.

Bu güzide alanı Ünye’mize kazandıran Rahmetli Hüsrev Yürür ve Musa Güven’i saygıyla ve minnetle anıyoruz. Dolayısıyla Çamlık’taki çalışmalarda emeği olanlarla o dönem çalışmalarından resimler ve bilgiler uygun yerlere konularak yeni nesle Çamlığın tarihi öğretilmelidir.”


TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ZEYNEP ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:78 Ünye

( Atatürk Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 56 56

Yayın Akışı