Öztunç, “Ünye’nin yeni bir Fatsa olmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Haber Tarih : 31/10/2020
Toplam Okunma : 783

Ünye’de kil adı altında siyanürle altın aranması çalışmalarının takipçisi olacaklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Ünye’nin yeni bir Fatsa olmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.


Ali Öztunç; “MTA diyor ki; biz kil arıyoruz. Kil, mil aramıyorlar, basbayağı altın arıyorlar. Kil için o kadar sondaj yapılmaz. Her taraf kil zaten, olan şeyin sondajı yapılır mı?” ifadeleriyle yapılan işe dikkat çekti.

Öztunç açıklamasında; “Bütün Ünyeliler hangi partiden olursa olsun, ister AK Partili, ister MHPli fark etmez bütün partililer, herkes birlik ve beraberlik içinde bu işe dur demeli. Doğaya, çevreye, tarıma, toprağa sahip çıkmalıdır.” şeklinde konuştu.

Ünye’nin Üçpınar ve Yeşilkent Mahallelerinde maden aramak için sondaj yapılacak sahaları gezen ve yöre halkıyla buluşan CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Ali Öztunç ile Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ilçe merkezine dönüşte partide basına kapalı toplantı düzenledi.

Toplantının ardından Cumhuriyet Meydanı’na geçen CHP heyeti adına Ali Öztunç açıklama yaptı:

Öztunç, şunları söyledi:

-“Basbayağı altın arıyorlar” -

“MTA diyor ki; biz kil arıyoruz. Kil, mil aramıyorlar, basbayağı altın arıyorlar. Bu iş kesinlikle kil arama işi değil, kil her tarafta var zaten. Kil için o kadar sondaj yapılmaz. Fatsa’da neler olduğunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Şimdi aynısını Ünye’ye yapmak istiyorlar. Yazık ediyorlar bu doğaya, bu güzelliğe.

Altın arıyorlarsa , altın fındıktır. Fındığı keserek, fındık bahçelerini yok ederek yerin altından altını çıkaralım çalışmasından vazgeçilsin. Yazıktır, günahtır, değmez.

-“Hükümet, Ordu’nun da içinde olduğu dört beş vilayete kafayı taktı” -

Maalesef hükümet son zamanlarda dört beş vilayete kafayı taktı. Bunlara baktığınız zaman Muğla’ya kafayı takmış görünüyorlar, Çanakkale’ye kafayı takmış görünüyorlar. Balıkesir’e Kazdağları’na kafayı taktılar. Karadeniz’de de Ordu’ya kafayı takmışlar. Ordu’da her tarafı maden ocağına çevirmek istiyorlar, Ordu’yu delik deşik yapmak istiyorlar. Ordulular, Ünyeliler, Fatsalılar buna izin vermesinler. Çünkü bir kanun çıkar, kanun çıktığı zaman Mili Eğitim’le ilgilidir, tekrar başka hükümet gelir düzeltir. Ama çevreyle ilgili bir kanun çıkarsa, çevreyle ilgili bir yanlış yapılırsa, düzelmez. O ağaçlar kesilirse, 100 yıl 200 yılda yerinde yenisi eski durumunu alabilir.

-“Köylüler, yürütmeyi durdurma davası açacaklar” -

Biz yöredeki köylülerimizle birlikteyiz. Onlar yürütmeyi durdurma davası açacaklar. Her konuda yanlarında olacağız. Gereken desteği vereceğiz. Bu işin önüne hep birlikte geçeceğiz.

-“Bu görüntüler Ordu’ya, Ünye’ye yakışmadı” -

Bugün sabah da söyledim. Yaşananları görüntülü izledim. Kadınlar yerlerde sürünüyor, biber gazıyla teyzelere, amcalara müdahale ediliyor. Ya burası Çin mi? Uygur Türklerine Çin baskı mı yapıyor, diye düşündüm. Sesi açınca anladık ki, Çin değil Orduymuş. Bu görüntüler Ordu’ya, Ünye’ye yakışmadı. Şüphesiz ki asker hepimizin askeri, askerimizle her zaman gurur duyduk. Polisimizle her zaman gurur duyduk. İçlerinden yanlış yapan çıkmıştır. Onlarla ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını biliyoruz.

-“Sempatik bir vali olarak tanınırdı, Ordu’ya geldi yüzü değişmiş” -

Ordu milletvekillerimizin her ikisi de sayın Valiyi aradılar. Sayın Valim siz araya girin, dediler. Sayın Vali iki vekilimize de ‘Tamam, ben gerekeni yapacağım’ dedi. Gereken talimatı vereceğim, dedi. İş büyümeyecek, dedi. Ama tam tersi ‘ezin’ talimatı verdi. Sayın Vali, daha önce görev yaptığı yerlerde sempatik bir vali olarak tanınırdı, Ordu’ya geldi, yüzü değişmiş. Sayın Vali yanlış yaptı. Ordu ilinin valisi Ordu halkını korumakla görevlidir, rantı değil. Ordu ilinin valisi Orduluları dövdürmez, coplatmaz. Yaşlı, yaşlı kadınlara biber gazı sıktırmaz. Sayın Valiyi bir daha böyle yanlış bir karar vermemeye davet ediyoruz. Ve milletvekillerimiz, biz hep birlikte hem Valilikte, hem de Ankara’da bu işin takipçisi olacağız. Ordu’nun, özellikle Ünye’nin yeni bir Fatsa olmasına izin vermek istemiyoruz. Bütün Ünyeliler hangi partiden olursa olsun, ister AK Partili, ister MHP’li fark etmez bütün partililer, herkes birlik ve beraberlik içinde bu işe dur demeli. Doğaya, çevreye, tarıma, toprağa sahip çıkmalıdır.”

Basın açıklamasının ardından CHP heyeti Ünye’den ayrıldı.

Ünye KENT Haber

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

Yayın Akışı