Torunoğlu, "Döviz kur farkından dolayı fiyat 24 lira olarak revize edilmeli, kesinti olmamalı."

Haber Tarih : 24/12/2020
Toplam Okunma : 856

Taban fiyatı açıklandığında 22 lira olan fındık fiyatının 3,18 dolara denk geldiğini ifade eden İYİ Parti Ünye İlçe Sözcüsü Berkay Torunoğlu, döviz kur farkından dolayı fiyat 24 lira olarak revize edilmeli, kesinti olmamalı.” dedi.


Fındığın ihracat kesintisinin yapıldığı tek ürün olduğuna dikkat çeken İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu, fındık taban fiyatı açıklandığında 22 liranın 3,18 dolara denk geldiğini, fındık fiyatın döviz kur farkından dolayı 24 lira olarak revize edilmesini, kesintinin bu süreçte yapılmayarak fiyata eklenmesini ve fındığın 25 lira seviyelerinden işlem görmesini istedi.

Fiyat kur üzerinden revize edilsin

Torunoğlu, basın açıklamasında, “Şehrimizin en büyük geçim kaynağı olan fındığın fiyatının baskılanması ve hükümetin bu duruma sessiz kalması kabul edilemez. Hepimizin malumu fındık fiyatı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 28 Temmuz günü açıklanmış ve fındık fiyatı 22 TL olarak belirlenmişti. Hatta o dönem rekolte tahminleri 650 bin ton açıklanarak fiyat baskılanmak istenmişti. Bir ihracat ürünü olan fındık fiyatı dünya pazarında dolarla işlem görmekte olduğu için o günün kuruyla yapılan hesaba göre fındık fiyatı aslında 3,18 dolar civarında açıklanmıştı.” dedi.

Fiyatın baskılanması hükümetin eksikliği

Fındık rekoltesinin beklenenin çok altında olduğunu vurgulayan Torunoğlu, “Bugün baktığımızda fındık rekoltesinin beklentilerin çok altında kaldığını görüyoruz. Kur farkından dolayı fındığın bugün işlem görmesi gereken rakam ise yaklaşık olarak 24,30 TL civarıdır. Dünyanın hiçbir yerinde; dolarla işlem gören bir ürünün fiyatının kur artmış olmasına rağmen sabit kaldığı görülmemiştir. Ayrıca rekoltenin beklenilen seviyelerin altında kalarak arz-talep dengesini karşılamamasına rağmen, ürünün fiyatının baskılanması, hükümetin çok büyük bir eksikliğidir.” dedi.

Üreticinin alın terinin bu denli hiçe sayılması kabul edilemez

Torunoğlu açıklamasının sonunda şunları kaydetti, “Pandemi döneminde zaten büyük bir sıkıntı içinde olan vatandaşımızın, esnafımızın yalnız bırakılması anlayışla karşılanacak bir durum değilken, üreticinin alın terinin bu denli hiçe sayılması kabul edilemez. Biliyorsunuz ki fındık ihracat kesintisi yapılan tek tarım ürünümüzdür. Biz İYİ Parti Temsilcileri olarak zor zamanlar geçiren üreticimize, esnafımıza en azından bir nefes olması açısından zaten reel kurla bakıldığında 24 TL olan fındık fiyatının; rekolteden kaynaklanan payın ve ihracat kesintisinden doğan hakkında fiyata yansıtılarak Fındık fiyatının 25 TL civarında revize edilmesini ve TMO’nun da bu fiyatın garantörü olmasını bekliyoruz.”

Ünye KENT Haber

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : BEŞLİOĞLU ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:7 Ünye

( Hükümet Caddesi Pera Pastanesi karşısı ) - 0 452 323 23 03

GÜNDÜZ-GECEYARISI : SAFA ECZANESİ

Liseler Mahallesi Niksar Caddesi No:51/A Ünye

( Niksar Caddesi 1 no.lu Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 323 07 08

Yayın Akışı