Ünye’de Belediye´ye aday ‘Can’ geldi.

Haber Tarih : 26/10/2018
Toplam Okunma : 160


Ünye Belediye Başkanı aday adaylığı için MHP’den müracaatını yapan İnşaat Mühendisi Nedim Can, siyasi tecrübelerini Ünye için paylaşacağını söyleyerek, “Bizlerde dün olduğu gibi aynı kararlılıkta ve irade de olduğumuzu ve aynı azim, kararlılık, hayal ve hedeflerimizle 31 Mart 2019 seçimlerinde ‘Bu sefer MHP’ demek adına aday adayıyım” dedi.

 

Ünye'de 31 Mart 2019 yerel seçim süreci nasıl şekilleniyor? Aday adayları kimler? Siyaset meydanı büyük, merak edilenler de fazla? Büyükşehir olan Ordu ilinin kilit ilçesi konumunda ki, en büyük seçmen kitlesine sahip Ünye’de siyasi süreç merakla takip ediliyor. Ordu ilinde gözler Ünye’nin üzerinde.

Yerel seçimler için Ünye Belediye Başkanlığı’na talip olmak isteyenlerin isimleri yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı.

AK Parti ile Genel Seçimlerde Cumhur İttifakı’na giren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), her iki partinin yerel seçimlerde ayrı ayrı sahaya inme kararı almasının ardından Ünye’de aday adaylarıyla boy göstermeye başladı. Ünye’de belediye başkanlığı için resmi olarak aday adayı başvurusu yapan tek parti şu ana kadar MHP oldu.

Partide ilk resmi başvuru İç Mimar Ahmet Ceylan’dan gelirken, ikinci başvuru Şehir Plancısı Mustafa Aybastı’dan, üçüncü başvuru da İnşaat Mühendisi Nedim Can’dan geldi.

“Bizlerde dün olduğu gibi aynı kararlılıkta ve irade de olduğumuzu ve aynı azim, kararlılık, hayal ve hedeflerimizle 31 Mart 2019 seçimlerinde ‘Bu sefer MHP’ demek adına aday adayıyım.” Diyerek Ünye ve Ordu’da yerel seçimlerde MHP’ye destek çağrısı yaptı.

“Biz Ünye’nin tüm mahallelerinde mahalle delikanlısı olmak istiyoruz” diyen Can, “Mahalle delikanlısı, yeri gelir ana kucağı olur, yeri gelir baba şefkati-merhameti olur. Mahallenin namusu o delikanlıya aittir. Mahallede ki bir sıkıntının ilk koşanı da yine o delikanlıdır. Ünye’deki tüm mahallelerimizde, bir mahalle delikanlısı olmak istiyor ve Ünye’den de destek istiyoruz.”diye konuştu.

 

 

İnşaat Mühendisi Nedim Can siyasi geçmişinden bahsederek, “Mensubu olmaktan onur ve guru duyduğum partim MHP ile tanışmamız 1993 yılının ilçe kongresi sürecinde oldu. Geçen 25 yıllık zaman dilimi içerisinde de partimizin değişik kademelerinde de görev aldım. En son 2014 tarihinde yapılan Mahalli idareler seçimlerin de ilçe ve il teşkilatı arkadaşlarımızın, Genel Merkezimizin ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ’nin de teveccühü ve takdiri ile Belediye Başkan adaylığı görevinde bulundum ve o şerefe arkadaşlarımızla birlikte nail oldum. O dönemde 13-14 aylık bir seçim çalışması ile o günün siyasi ve seçim şartları dikkatlice değerlendirildiğinde başarılı bir sonuç aldığımız inancındayım.” dedi.

“Bu şehirlere borçluyuz” -

“Doğduğumuz, büyüdüğümüz hayatımızı idame ettirdiğimiz şehirlere borçlu olduğumuzu düşünüyorum.”diyerek memleketi Ünye’nin yönetimine talip olduğunu ifade eden Nedim Can, şunları söyledi:

“Bizler Ünye’mizde hayatımızı idame ettirerek, hem mesleki, hem de ticari anlamda istihdam yaratarak, katma değer katarak bireysel görevlerimizi devam ettiriyoruz. Ama Ünyeli hemşerilerimize hizmet etmenin bir de siyasi boyutu var. Siyasi bakış açısı ile hizmet etmek ve şehrimizin katma değerini arttırmak, ekonomik ve sosyal geçimini daha da yukarılara çıkarabilmenin metodu da siyasal açıdan bakmak ve siyasi bir bakış açısı ile de o mukaddes göreve yani ‘şehrül emin’ makamına talip olmaktan geçer. Bizlerde dün olduğu gibi aynı kararlılıkta ve irade de olduğumuzu ve aynı azim, kararlılık, hayal ve hedeflerimizle 31 Mart 2019 seçimlerinde ‘Bu sefer MHP’ demek adına aday adayıyım.

-“Yerel yöneticiler şehrin her türlü meselesine sahip çıkmalı” -

Bizler MHP’nin mensupları olarak milletimizin verdiği her türlü karara bu zamana kadar saygı duyduk, bundan sonra verecekleri karara da saygı duyacağız. Ancak yerel yöneticiler şehrin her türlü meselesine sahip çıkmalı.

Şehrin ekonomik anlamda gelişmesini sağlayacak yatırımların oluşması için de şehrin kaynaklarını doğru kullanarak yatırımların da takipçisi olmalı. Yerel seçimler süreci başladığında, iktidar partisinden Belediye Başkanı ve Meclis Üyesi seçilirse hizmetler daha kolay alınır diye mahalli idareler seçimlerinde iktidarın temsilcileri tarafından ufak ufak piyasaya sunuluyor. Ama geçmiş yılları gözümüzün önüne aldığımızda bunun böyle olmadığını görüyoruz.

-“3 dönemdir Ünye’mizin önemli problemleri vardı” -

Son 3 dönemde Ünye’mizin önemli problemleri vardı. Bizde o dönemde belediye başkanlığı görevini sadece alt ve üst yapı olarak görmediğimizi, şehrimizin gelişimini sağlayacak projelerde her türlü yerel dinamikleri de hayata geçirecek gayret ve çabada olacağımızı, bizim birinci meselemizin bu olduğunu hemşerilerimizle paylaştık.  Bunlar, OSB, üniversite, Ünye Limanı, Akkuş-Niksar, Akdeniz, İpekyolu bağlantı yolu. Bunlar bakıldığında iktidarın temsilcileri takip edecek gibi görülüyor. Ama takip edilemedi. Maalesef bölgemiz, Ünye’miz, mevcut iktidar tarafından hem genel merkez düzeyinde güçlü temsil edilmesine rağmen, 3 dönemdir de iktidar partisinin Belediye Başkanları ve meclis üyeleri nezdinde temsil edilmelerine rağmen Ünye’miz için, Ünyeli hemşerilerimiz için önemli olan, Ünye’deki insanlarımızın gurbete iş-aş aramaya gitmesini engelleyecek bu projelerin hayata geçmediğini görüyoruz. Ben Belediye Başkanı olursam bu sorunların birinci takipçisi olacağım.

-OSB; üniversite kampüsü ve Kültür Merkezinin yapımı sözü -

Ünye’de Belediye Başkanı olduğu takdirde bu dönem yatırım programına alınan, ancak tasarruf tedbirleri nedeniyle beklemeye alınan üniversite kampusu ve Kültür Merkezi ile OSB sorunlarının çözümünün sözünü veren Nedim Can, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hemşerilerimiz bize Ünye ve Ordu genelinde, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığında da destek verirlerse ben Belediye Başkanı olursam, OSB ve üniversite meselesini Ünye ölçeğinde gerçekleştirebileceğimize olan inancım tam. MHP hem Büyükşehir Belediyesi’nde, hem de Ünye Belediyesi’nde milletimizin teveccühü ile temsil edilirse, Ünye limanın da, Ünye, Akkuş-Niksar yolunun da sözünü veriyorum. Yola çıktığımızda birlikte yaşıyoruz, birlikte yönetelim dedik. Sosyal projelerden bahsettik, yatırım projelerimiz var dedik, kültür sanat ve gençlik projelerinden bahsettik. Ünye’den küçük bazı ilçelerin Kültür Sarayı olmasına rağmen Ünye Kültür

Sarayını hala gerçekleştiremedi.

-“Biz Ünye’nin mahalle delikanlısı olmak istiyoruz” -

Biz Ünye’nin tüm mahallelerinde mahalle delikanlısı olmak istiyoruz. Mahalle delikanlısı, yeri gelir ana kucağı olur, yeri gelir baba şefkati-merhameti olur. Mahallenin namusu o delikanlıya aittir. Mahallede ki bir sıkıntının ilk koşanı da yine o delikanlıdır. Ünye’deki tüm mahallelerimizde, bir mahalle delikanlısı olmak istiyor ve Ünye’den de destek istiyoruz.”

MHP Ünye ilçe Başkanı Hacı Demir, “15 Temmuz’dan bu yana MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli ’nin duruşundan, söylemlerinden ve hareketlerinden dolayı partimiz bir ivme kazandı. Bunu sokakta ki halkta idrak etmiş ve kabullenmiştir. Bugün gelmiş olduğumuz süreçte de partimize olan sempati biraz daha yükselmiştir. Geçen hafta partimizde aday adaylık sürecimiz başladı diye duyurumuzu yaptık. Bunun akabinde de ağabeylerimiz sırayla aday adaylığı müracaatlarını yapmak için ilçe başkanlığımıza geldiler. Nedim ağabeyimizin aday adaylığının partimize ve kendisine hayırlı olmasını diliyorum. 24 Haziran seçimlerinde partimiz Ordu’da ve Türkiye’de oyunu arttırmıştı. 31 Mart 2019 seçimlerinde de bunun ikiye katlanacağına inanıyorum.” dedi.

-Ünye’de kentsel dönüşüme katkı sağladı -

1969 tarihinde Ünye'de doğan Nedim Can, ilk ve orta tahsilini Ünye'de tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 1992 yılında Ünye'de serbest inşaat mühendisi olarak çalışmaya başlayan Nedim Can, gerçekleştirdiği projelerle Üye'de kentsel dönüşüme katkı sağladı. 
- 25 yıldır MHP’de -

Nedim Can, 1993 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yönetim kadrosuna girerek siyasi hayatına başladı. Can üye olarak bulunduğu partinin o günden bu yana bir çok dönem ilçe başkanlığını görevini yürüttü.

 2011 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olan Nedim Can, 30 Mart yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) listesinden Ünye Belediye Başkan adayı oldu. 

Makbule Can ile evli olan iki çocuk babası İnşaat Mühendisi Nedim Can, tecrübelerini belediyecilik anlamında Ünyeli hemşerileriyle paylaşmak için aday adaylığı sürecinde iddialı bir isim olarak ön plana çıkıyor.

-Gözler AK Parti ve CHP’nin adaylarında -

 

Şimdi gözler iktidar partisi olan AK Parti ile ana muhalefet partisi olan CHP’de. Sessizliğini koruyan her iki partinin aday adaylarının resmi başvurularıyla yerel seçim süreci daha da hareketlenmesi bekleniyor. 


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : AKGÜL ECZANESİ

Bayramca Mahallesi Şehit Hicabi Ereren Sokak No:15 Ünye

( Bayramca Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 17 75

GÜNDÜZ-GECE : LALE ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:49/A Ünye

( Niksar Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 11 43

Yayın Akışı