BRÜT :00.00
Gündem
14.5.2018
“ÖNCE FINDIĞIN HAKKI VERİLMELİ”
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Haberi Paylaş
“ÖNCE FINDIĞIN HAKKI VERİLMELİ”
Bu Haberi Beğendiniz mi ?
Evet  Evet Haberi Beğendim Hayır  Haberi Beğenmedim
Evet 0 Hayır 0
İlk Yorumuz Siz Yazın

ÇİFTÇİLER GÜNÜ HAFTASI UYGULAMALI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısı ile tüm Türkiye’de Odaların kendi bünyesi kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi.

Ünye Ziraat Odası bu kapsamda İyi Tarım Üreticisi Mahir Şahinin Yüceler Mahallesindeki İyi Tarım Uygulama Alanında bilgilendirme, uygulama ve kutlama programı düzenlendi. Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ersin Soydan,  Bitkisel Üretim Şube Müdürü Nusret Şahin, Koordinasyon Şube Müdürü Ahmet Ultav ile Ziraat Mühendisleri ve çiftçiler katıldı.

Program günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, iyi tarım uygulamaları hakkında uygulama ve bilgilendirme, ardından halk oyunları ekibinin gösterisi, bölgenin emekçisi çiftçilere günün hediyesi ve yemek ikramı ile devam etti.

“BİRLİK OLURSAK BUNUNDA ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ”

Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman “Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Oda Yönetimi Meclis Üyesi arkadaşlarla bir araya gelerek bu programı düzenledik. Oda olarak 25 bin üyemize hizmet ediyoruz.  Buradaki İyi Tarım yapan, mühendislerimizin dediklerini tam anlamıyla uygulayan, çiftçilerimizden Mahir Şahin’e ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz, biraz sonra da burada ne uygulamalar yapılmış bunları görme şansımız olacaktır” dedi.

“İYİ TARIMI ÜNYE’YE DAĞITTIK”

Başkan Sarıkahraman İyi Tarım Uygulamasını birbirine yakın yerlerden ziyade uzak yerler belirleyerek yaygınlaştırmayı hedeflediğini belirtti.  Ülkemizin tarımda hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum diyen Sarıkahraman: “birlik olursak bununda üstesinden gelebiliriz” dedi.

BAŞKAN SARIKAHRAMAN UYARDI

Sarıkahraman: “3 gün önce çok güzel rahmet yağdı fakat ciddi bir kuraklık yaşıyoruz. Önümüzde bizi sıkıntılı günler bekliyor. Yağmuru bile bir noktada hasat etmek durumunda kalacağız. Bununla alakalı da çalışma yapmakta fayda olacaktır. 

Gübrelemeyi toprak tahlili sonucuna göre yapmak gerekir. Özellikle gübreleme konusunda lütfen evsel atıkları, fındık kapçaklarını yakmayın. Bir havuz sisteminde biriktirin. Bir yıl sonra size mükemmel derecede gübre olacaktır.

Fındık ile ilgili yeni haberler bizler de bekliyoruz. Fakat geçtiğimiz günlerde Ankara programımda bunu dile getirerek devletimizin fındığın üzerindeki şefkatli elini çekmemesini rica ettiğimi bildirmek isterim. Bunu da her fırsatta söylemeye devam edeceğiz. Daire başkanımızla bu konuyu konuştuğumuzda ‘Ben Mesudiyeliyim oraları bilirim, fakat sizlerde bu konuyu sürekli basın yoluyla gündemde tutun’ diyerek konuyu yukarılara taşıyalım dedi” şeklinde konuştu.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney ise konuşmasında tüm çiftçilerin dünya çiftçiler gününü kutladı. Devamında tarım ile ilgili önemli konulara dikkat çekti.

Kaymakam güney:

“ÜRETİM VE İSTİKRAR GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ÖNCELİKLİ KONUSUDUR

“Sanayi toplumu, turizm toplumu, tarım toplumu olacağımız konusunda fikirler ortaya atılır. Profesyonelleşmek uzmanlaşmak gelişmiş ülkelerde özellikle tarımsal üretim alanında istikrar ve verimlilik en öncelikli sıradadır.

Tarımda toplumumuzda nerede eksiğimiz var bu konuya dikkat etmek gerekir, 70 yıl öncesindeki ürün ile günümüze bakıldığında kalite verimlilik açısından gelişen değişen dünya da ne derece verimliliği artırdık.

“BU İŞİ GERÇEKTEN YAPANLARI DESTEKLEMELİYİZ”

Köylü eşittir çiftçi değildir, köylülük sosyolojik bir kavramdır. Çiftçilik ziraat yapmak ise üretimle ilgili ekonomi ile ilgili ve uzmanlığı gerektiren bir faaliyet alanıdır. Biz üreticiler idareciler karar verecek radikal işler yapmak zorundayız bu işi gerçekten ciddi yapan üreticileri desteklememiz lazım.

“ÖNCE FINDIĞIN HAKKI VERİLMELİ”

Ünye’nin tarım ürünü, fındıktır biz fındık ile ilgili yapmamız gerekenlerin yüzde kaçını yapmışız da fındığa küsüp alternatif arıyoruz. Zaten tarım arazilerimiz kıt ve parçalı birde alternatif ürün denemeleri içerisinde farklı ürünlere yönelirsek iyice dağılırız. Fındık ile tek alternatif var oda fındığa hak ettiği değeri vermektir” şeklinde konuştu.

Hakan KARTAL                                                               CANLI DİNLE

Ünye Flash FMBu Haber 195 Defa Okundu
Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu habere henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
Yorum Yaz
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

PAZARTESİ

--
--
--
Spor Haberleri
Ünye 1957 Spor, Yerel ve Genel Spor Haberleri
Ünye 1957 Spor
1
Fatsa Belediyespor´da Gölcükspor Galibiyetinin Sevinci Yaşanıyor
2
BU ŞEHİRE MORAL VERDİK
3
Ünye 1957 Spor Amasya´dan net skorla döndü.
4
Gözler Meye´de olacak!
5
“Taraftarlarımızla Birlikte Başaracağız”
Hava Tahmin Hava Tahmin Hava Tahmin Hava Tahmin