Ünye ile ilgili hep hayaller kurarım.

Tarih : 29/04/2019

Turizm beldelerinde güzel olan ne varsa yakıştırmaya çalışırım.

Ünye!

Hak etmiyor mu sizce de?

Mesela;

Yalı sahili kaçak olarak akan kanalizasyonların engellenmesiyle plaj olamaz mı?

Veya Yalı’dan iskeleye kadar olan veya İskele’den Atatürk Parkı’na uzanan kumsalda, aynı Bolaman’da olduğu gibi, yaz ayında çay ve pide servisi yapılarak, şemsiyelerle oturulup deniz keyfi sağlanamaz mı?

Atatürk Parkı içinde, neredeyse kumdan dolmuş fıskiyenin olduğu alan yeniden dolmaması için önlem alınarak, akvaryum güzelliğine kavuşturulamaz mı?

Bazen rastlıyorum. Balıkların yüzerken görüntüleri keyif veriyor.

Ünye merkez sahilde bulunan ve kaldırımla yolu birbirinden ayıran hem yeşili sağlayan hem de güvenlik oluşturan bitkilerden Atatürk Parkı ve Nuriye Mahallesi kaldırımına dikilemez mi?..

Bu bitkiler eski Devlet Hastanesi’nden Gölevi Mahallesi Kadınlar Plajını geçerek yol sonuna kadar devam ettirilemez mi?

Aynı güzergâh geceleri çok karanlık.

Işıklandırılarak o bölgede oturan mahalle sakinlerine yürüyüş alanı olarak sağlanamaz mı? Keza fakülte öğrencisi kızlarımızın da kullandığı yer burası…

Ünye’nin en eski mahalleleri olan Orta Yılmazlar.. Burunucu Çömlekçi Mahalleri ara sokaklarda stabilize yollar görüyorum. Taş döşenerek daha konforlu yürüyüş sağlanamaz mı?

Ünye Belediyesi yanı olan lostraların bulunduğu bölümden Belediye Caddesi üzerinden gelen araçlara cadde çıkışı verilerek, şehir içi trafiğinin akışı daha hızlandırılamaz mı?

Belediye karşısında bulunan ve yıllar sonra kumla dolan alanda, büfenin hemen arkasındaki yağmur suyu kanalı, yüksekliği düşürülerek uzatılamaz mı?

Çınar’ın dibi, Saray Caddesi kavşağı için düzenleme yapılarak özellikle Ramazan ayında akış hızlandırılamaz mı?

Sabah saatlerinde Burunucu Çömlekçi Mahallesi’ne kadar uzanan konvoyu şehir trafiğini rahatlatmak için, merkez sinyalizasyonu 1 saat süreyle fasılaya döndürülemez mi?

Veya o 1 saat sürede trafik polisleri inisiyatifi alamaz mı?

Ve…

Tüm dolmuş hatları için planlı duraklar yapılarak, durak haricinde indi bindi engellense, dolmuşlar sadece genişletilen duraklara girip çıksa?

Niksar Caddesi için yaz gelmeden acilen tedbir alınsa!

Ünye Sanayi Sitesi giriş ve çıkışlarına sinyalizasyon yapılsa.

En önemlisi 552 proje içinde yer alan Ünye Devlet Hastanesi kavşağına battı çıktı modeli, olası yaşanacak kazaları engellemek adına biran önce başlatılsa;

Ünye’ye gelen yerli ve yabancı turistleri yönlendirilecek şeffaf dışarıdan görülür bir turizm danışma bürosu olsa,

Atatürk Parkı’nın bir bölümüne bu işin duayeni Orhon GÜVEN’den destek alınıp , onlarca çeşitle ağaç dikilmesi sağlanarak, mini botanik bahçe oluşturulamaz mı?

Çok hayallerim var çok…

Ünye..

İlmek ilmek örülebilen..

Ne yapsan yakışan kent.

Ne mutlu bu kente hizmet aşkıyla yanan idarecilere..

Kalın sağlıcakla..