Arif Vidinli’ye Halk Eğitim Merkezi önünde tören…

Haber Tarih : 26/06/2019
Toplam Okunma : 83


Ünye’nin eski esnaflarından merhum Mehmet Necati Vidinli’nin oğlu, Emine ve Akil Vidinli’nin ağabeyi, Nilgün Vidinli'nin eşi, Gülsüm ve Suna Vidinli'nin babası Arif İsmet Vidinli (81) Bodrum’da ki evinde vefat etti. 81 yaşında hayatını kaybeden Ünyeli Hayırsever işadamı Arif İsmet Vidinli için Ünye’de eğitme bağışladığı Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi ek binası önünde tören düzenlendi.

Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölye binalarını le Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi binalarını yaptıran, öğrencilere yıllardır burs veren Ünyeli hayırsever işadamının vefatı hemşerilerini üzdü.

Törende ilk olarak Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Pansiyon Müdürü İbrahim Küçük Ünyeli merhum hayırsever işadamı Arif İsmet Vidinli’nin öz geçmişini okudu.

Ünye Milli Eğitim Müdür Özgür Tokgöz, Ortayılmazlar Mahalle Muhtarı ve kuzeni Seyhan İhtiyar, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Arif İsmet Vidinli’nin eşi Nilgün Vidinli de konuşma yaparak duygularını ifade ettiler.

Konuşmaların ardından Vidinli’nin cenazesi Ünye Büyük Cami’ye getirildi.

-Arif İsmet Vidinli kimdir? -

Arif İsmet Vidinli, Mehmet Necati ve Mürüvvet Vidinli'nin oğludur. 1938 yılında Ünye'de dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimine Ünye’de İnönü, Anafarta ilkokullarında başlamış daha sonra İstanbul’da Amavutköy ve Göztepe'de Fındıklı ilkokullarında tamamlamıştır. Ardından Kabataş ve Gedikpaşa Ortaokullarında okumuştur son olarak Pertevniyal Lisesi'nde başladığı lise eğitimini Samsun'da 19 Mayıs Lisesi’nden 1955 yılında tamamlamıştır. Aynı yıl Almanya’ya gidip Germersheim dört aylık lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Neutadt/Weinstrasse’de IBAG Makine Firmasında altı ay süre ile çıraklık eğitim atölyesinde, tesviye, torna, kaynak atölyesinde ve dökümhanesinde çalışmıştır. 1956 - 1961 yılları arası Technische Hochschule Darmstadt’da öğrenim görmüştür. Buradan Makine yüksek mühendisi mezunu olarak mezun olmuştur.

1961 yılında Stuttgart’da Oberboihingen köyünde Hildebrand Firmasında kereste kurutma fırınları projelendirme konusunda altı ay çalıştı. 1962- 1965 arası Frankfurt'ta Vickers Zimmer Firmasında üç yıl çalışmıştır. Bu süreçte, 1961’den 1965'e kadar Emden ve Wilhemshaven kentlerinin petrolden havagazı üretim tesislerinin projelendirme ve kuruluşunda görev almıştır,

1965 - 1967 yıllarında askerliğini K.K. Teknik dairesinde yerli askeri teçhizat üretimi araştırma geliştirme görevlisi olarak yapmıştır, özel görevli olarak: 101 1 Ana tamir fabrikası Kayak üretim atölyesi için kereste kurutma fırını kurmuştur. 3.Ordu’ya bağlı Kars-Sarıkamış 9.Tümeninin sıcak su ve çamaşırhane tesislerinin kuruluşunda Bor 7. Ana bakım merkez atölyesinde sahra mutfakları üretiminde görev almıştır.

1968 -1971 yılları arası Eti Mühendislik Ltd. Şirketinin üç ortağından biri olarak Karamürsel askeri üssünde, Türkiye’nin ilk kentsel atık su arıtma tesisini, üssün askeri hava alanının dizel elektrik Enerji santralini; İncirlik üssü Trafo tesisini ve Sinop üssü Radar tesisleri alt yapılarını kurmuşlardır. 1972 yılında Amasra Lavvarları Tüvenan siloları inşaatını ve Bolu Kereste fabrikası hızar tozu emme ve depolama tesislerini kurmuştur. 1972’de başlayan süreçte endüstriyel ölçü ve kontrol cihazlarının imalatı için Ensim Enstrüman Ltd ve Valco Valf Sanayii Ltd Şirketlerini kurmuştur. Ensim ısı, basınç, akış, seviye vs. ölçen ve kontrol eden elektro mekanik cihazları; Valco, valf sanayi ise özel sanayi valfleri ve elektrik ve hava kontrollü valfleri üretmiştir.

EPA Endüstri Pazarlama Ltd Şirketi olarak endüstri ürünleri ithalat ve satışını yapmıştır. Nilser Kimya olarak endüstriyel kimyasalların, katalistlerin ithal ve pazarlamasını. Lonca AŞ olarak elektronik ölçü ve kontrol cihazların üretim ithal ve pazarlamasını, İST LTD olarak işçi sağlığı ve iş güvenliği teçhizatının üretim ithal ve satışını başlatmıştır.

2000 yılından beri Bodrum yarımadasında Gündoğan köyünde yaşıyor. Türk Tarihi ve Dili (Dünya Tarihi ve Dili ) araştırmalarını izliyor.

Merhum Arif İsmet Vidinli evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DURAK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Niksar Caddesi No:37/A Ünye

( Niksar Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 62 62

GÜNDÜZ-GECE : GERÇEKER ECZANESİ

Bayramca Mahallesi Şehit Hicabi Ereren Sokak No:18/A Ünye

( Bayramca Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 310 13 33

Yayın Akışı