FINDIK YEŞİL KOKARCASINA DİKKAT!

Haber Tarih : 08/07/2019
Toplam Okunma : 88


Fındık Yeşil Kokarcası, fındık meyvesinin önemli zararlılarındandır.

Halk arasında pis kokulu böcek olarak da biline Fındık Yeşil Kokarcası, olgun meyvelerde beslenmekte olup, meyvelerin iç doldurmaya başladığı dönemde (temmuz ayında) emgi yapmak suretiyle buruşuk, lekeli ve yer yer şekilsiz iç oluşumuna neden olmaktadır. Bunun sonucunda da ürünün kalitesi ile fiyatı düşmekte ve ihracatımızda olumsuz etkilenmektedir. 

Fındık Yeşil Kokarcasına karşı kültürel mücadele olarak yabancı ot temizliğine dikkat edilmelidir. Kimyasal mücadeleye karar vermeden önce sabahın erkenin de veya akşamın serininde yapılacak sayımda 10 ocakta 1 veya daha fazla genç (nimf) bulunması halinde kimyasal mücadele yapılmalıdır. Ancak, Temmuz ayının ilk yarısında yapılacak ilaçlamada tam bir başarı sağlamak amacıyla bahçelerin tamamının ilaçlanması gerekmektedir. Mevsim için anormal derecede sıcak olan günlerde kimyasal mücadele yapılmamalıdır. Ayrıca, ilaçlama esnasında arıların su içtiği kaynaklara kimyasalların bulaştırılmamasına önem gösterilmeli ve tüm koruyucu önlemler alınmalıdır.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : HAYAT ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:95 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 17 24

Yayın Akışı