Gıda da hileye denetim engeli...

Haber Tarih : 17/08/2019
Toplam Okunma : 275

Ünye İlçe Tarım Müdürlüğü sık sık gerçekleştirdiği denetimlerle hileli gıdaya geçit vermiyor


Ünye'de hileli gıdaya geçit verilmiyor. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimlerle ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi; "Bilindiği gibi ilçemizde gıda denetimleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Son zamanlarda yapılan denetimlerde farklı iş yerlerinden gıda numuneleri alınmıştır. Alınan numunelerin analizleri ilgili Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüklerinde yaptırılmıştır.

Hileli gıdalar ele geçirildi

Alınan bazı numunelerde yapılan analiz sonuçlarının Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı tespit edilmiştir. Uygunsuzluk tespit edilen numuneler pide harcı ve lahmacun harcı olup yapılan analizde karışımın içinde taşlık ve kanatlı eti olduğu analiz raporlarından anlaşılmıştır. Taklit ve tağşiş yapıldığı anlaşılan karışım için ilgili firmaya her ürün için 22.744 ₺ idari yaptırım uygulanarak toplam 45.488 ₺ para cezası verilmiştir.

Kıyma, tavuk ve tavuk ürünlerinde yanıltma var

Gıdada bir anlamda hile olarak adlandırabileceğimiz bu durum piyasada haksız rekabete neden olduğu gibi insanlara kıyma yerine daha ucuz olan tavuk ve tavuk ürünleri yedirilerek tüketicileri de yanıltılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun’unun 31 inci maddesinin 6. fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlandığından taklit ve tağşiş yapan gıda işletmeleri bakanlığımız web sitesinde ifşa edilmektedir. Tüketicilerin Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitesini takip etmeleri durumunda bulundukları bölgede hangi firmaların gıda da hile yaptıklarını kolayca görebilirler. İlçemizde gıda denetimlerimiz devam etmekte olup yanıltıcı ve aldatmaya dönük bunun gibi faaliyetlere kesinlikle izin verilmeyecektir."

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : YASEMİN ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:136 Ünye

( Eski Makro Market Karşısı ) - 0 452 323 52 65

Yayın Akışı