"Her çocuk Bir Dünya" projesi

Haber Tarih : 15/08/2019
Toplam Okunma : 79


İkizce Kaymakamlığı ile Durak Fındık A.Ş. çocuk işçiliğini önlemek amacıyla hazırlanan "Her çocuk Bir Dünya" projesi kapsamında yaptıkları işbirliği ile mevsimlik fındık işçilerinin çocuklarına eğitim ve sosyal aktivite imkanı sağlıyorlar.

İkizce Kaymakamlığı ile Durak Fındık A.Ş. mevsimlik fındık işçilerine sahip çıktı. Kaymakamlık ve Durak Fındık "Her çocuk Bir Dünya" projesi kapsamında yaptıkları işbirliği ile mevsimlik fındık işçilerinin çocuklarına eğitim ve sosyal aktivite imkanı sağlıyorlar.

Proje kapsamında İkizce Kaymakamlığı Proje için okul tahsisi ve öğretmen görevlendirmesi gerçekleştiriyor.

Durak Fındık A. Ş. ise servis ile öğrencileri toplayıp okula getirip gün boyu eğim ve öğretim ile ilgili ihtiyaçlarını, çocukların 3 öğün yemek ile giyinme ihtiyaçlarını karşılayıp, çocukları sağlık taramasından geçirilmesini sağlıyor.

Bu sene ikinci yılımızdayız

Konuyla ilgili açıklama yapan Durak A. Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “Geçen yıl başladığımız “Her Çocuk Bir Dünya” projesinin bu yıl ikinci yılı. Amacımız yine çocukları sahadan alıp, gün içerisinde burada eğitim verip onları giyindirip, bir takım hediyeler verip aynı zamanda sabah, öğle ve akşam yemeklerini verip, öğretmen arkadaşlarımız aracılığı ile eğitim verip bahçelerden uzak tutmak.”dedi.

Çocuklar bahçede olmasın

Çocukların bahçede görmek istemediklerini ifade eden Durak, “Çocukların bahçelerde olmasını istemiyoruz. Onların saha da değil de okulda eğitim görmelerini istiyoruz. Çocuklarımızı sağlık taramasından da geçireceğiz. Bu projenin tek ve ana amacı çocukları bahçelerden uzak tutmak.”dedi.

Proje finansörü Durak A.Ş.

Projenin tek finansörünün kendileri olduğunu belirten ve projede İkizce Kaymakamlığının kendilerine destek olduğunu ifade eden Durak, “Biz bu projede hiçbir kurum, kuruluş, ne Avrupa ne yerli hiç kimseden yardım almıyoruz. Bu projeyi Durak fındık kendi bünyesinde hayata geçiriyor. Bütün finansal ihtiyaçlarını durak fındık karşıluyor ve hiçbir yerden kaynak ve yardım almıyoruz.”dedi.

Proje yayılsın istiyoruz...

Proje kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Durak, “Buradaki eğitici ve öğretmen arkadaşlarımız geçen yıl ki faaliyetleri bir kitapçık haline getirdi. Çok kapsamlı bir çalışma oldu ve bu çalışmalar Bakanlığa da sunuldu. Biz örnek oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tür projeleri belki birkaç tane daha yapan da vardır. Ama biz bunun yaygın olmasını istiyoruz. Çocukların bahçede olmasını istemiyoruz.

Ailelerle de ilgileniyoruz

Biz çocukların aileleri ile de ilgileniyoruz. Onların anneleri ile de hoca hanımlar ilgileniyorlar, bilgilendiriyorlar ve bir takım ihtiyaçlarını gideriyorlar.Geçen yıl 150 civarında bir öğrencimiz vardı. Bu yıl 80 civarında bir öğrencimizi var ama bu sayı artacaktır. Biz Durak fındık olarak çocukları bahçede görmek istemiyoruz. Bunu Avrupa’da haksız rekabet olarak karşımıza çıkartıyorlar. Biz böyle bir şeyin olmadığını biliyoruz. Ama biraz belgelendirmek istiyoruz. Bu tür programlar Karadeniz bölgesinde yaygın hale gelirse belki biraz büyük bir ses çıkar ve Avrupa’da bu konuyla alakalı haksız rekabetin önüne geçmiş oluruz.” dedi.

Ünye KENT Haber

 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEPE ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Tepeyolu Sokak No:45 Ünye

( Özel Çakırtepe Hastanesi Yanı ) - 0 452 324 76 06

Yayın Akışı