Mart ayında sıcaklıkların eksi derecelere düşmesiyle yaşanan fındık zararı ortadan kalkıyor.

Haber Tarih : 18/08/2019
Toplam Okunma : 130

Karadenizlilerin her sene korkulu rüyası zirai don korkusu sona eriyor. Mart ayında sıcaklıkların eksi derecelere düşmesiyle yaşanan fındık zararı ortadan kalkıyor.


Ordu'daki özel bir firma Çin'de -40 derece fındık üretilen yere gidip, bu fındık türünün fidanlarını Türkiye'ye getirerek incelemeye başladı. Yapılan çalışmada düşük sıcaklıklara rağmen zarar görmeyen dayanıklı fındık yetiştirilebilecek.

DÖNÜM BAŞINA 300 KG Konuyla ilgili açıklamalar yapan özel firma yöneticisi Uğur Altaş, “Fabrika sahasının tarıma elverişli alanlarını bir AR-GE alanına çevirdik. Her alana bitkiler dikerken birçok fındık çeşidine de yer ayırdık. Artık iklim hissedilir biçimde değişiklik gösteriyor. Karın eksik olmadığı Karagöl’de yazın artık kar tamamen eriyor. Çin’den getirdiğimiz fidanlar tek dalda yetişebildiği gibi 4 dala kadar da yetişebiliyor. Dönüm başına 300 kg ürün alacağımıza inanıyorum. Getirdiğim fındık fidanlarını toprağımıza tutunmasını başardık. Bu çalışmalarımız ara vermeden devam edecek” dedi.

HER TÜRLÜ BİLGİYİ VEREBİLİRİZ

Çin fındığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere kapılarının her zaman açık olduğunu belirten Uğur Altaş, “ Her türlü bilgiyi verebiliriz. Ayrıca çeşitli fındık ırkları çalışmalarımızda var. Amacımız çok verim alacağımız türü elde etmek yaygınlaştırmak. Kurduğumuz sera içerisinde Avokado dahil bir çok ürün çalışmalarımızda devam ediyor” diye konuştu.


Samsun Haber | 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı