SONDAKİKA!!! ÜNYE'DE CORONA VİRÜRÜ VAKA SAYISI NE DURUMDA ?

Haber Tarih : 08/01/2021
Toplam Okunma : 889

Ünye’de Aralık ayının başında 1200, son haftasında ise 500 olan koronavirüs aktif vaka sayısı yeni yılın ilk günlerinde 200’e düştü.


Sahada aralıksız mücedele veren Filyasyon ekiblerinin  son bir hafta içinde 550, toplamda ise yaklaşık 23 bin kişinin taradığı öğrenildi.

Ünye’de bugüne kadar koronavirüse yakalanan 7 bin kişinin tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Ayrıca aktif vakaların erkeklerde 45-49, kadınlarda ise 35-39 yaş aralığında yoğun görüldüğü ifade edildi.

9 Aralık itibariyle pik yaparak Ünye’de 1200’e kadar çıkan koronavirüs aktif vaka sayısının Aralık ayının son haftasında 500’e kadar düşerek salgın kontrol altına alındığı, yeni yılın ilk haftasında ise aktif vaka sayısı 200’e kadar düştü. 350 kişi ise temaslı olarak evlerinde izole edildi.

Hastanede tedavi gören 80 hasta sayısı 60’a düştü

Aralık ayının son haftasında Ünye Devlet Hastanesinde 80 kişi koronavirüs tedavisi görürken, İl Hıfzısıhha ve Umumi Hıfzısıhha önlemleri ve kısıtlamalar aynı zamanda vatandaşların bilinçli davranmasıyla hastanede tedavi gören koronavirüs hasta sayısı 60’a indi.

350 kişinin temaslı olarak evlerinde karantinada olduğu Ünye’de, bugüne kadar filyasyon ekibinin bir haftada 550, toplamda ise yaklaşık 23 bin kişiyi taradığı öğrenildi.

Aynı zamanda Ünye’de bugüne kadar toplam 7 bin kişinin koronavirüse yakalanarak tedavisi sürecinin tamamlanmasının ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Bu yaş aralıklarına dikkat…

Ayrıca aktif vakaların erkeklerde 45-49, bayanlarda ise 35-49 yaş aralığında yoğun görüldüğü ifade edildi.

Küçük bir rehavet ciddi sonuçlar doğurur

Koronavirüs ile mücadelede iyimser tablonun vatandaşları rehavete sevk etmemesi, insanların aynı ciddiyet ve kararlılıkla kurallara ve kısıtlamalara uymaları gerektiği ifade edilerek, küçük bir rehavetin çok ciddi sonuçlar doğurabileceği bildirildi.

Vatandaşların dışarıya çıkarken kesinlikle maske takmaları ve hiçbir surette çıkarmamaları, hijyen kurallarına riayet etmeleri, sosyal mesafeyi korumaları, aile içi ve komşu oturmalarını askıya almaları istendi. Koronavirüs mücadelesinde zafere toplumun tüm kesimlerinin ciddiyet ve kararlılıkla kurallara uymaları ile ulaşılabileceği ifade edilerek, en küçük bir duyarsızlık vaka sayılarını yeniden artmasına sebep olacağı vurgulandı.

Misafirlik kalkmalı

Gelinen süreçte bulaşların çok büyük bir kısmının aile içi ev bulaşları olduğuna dikkat çekilerek, test sonuçları pozitif çıkan kişilerin temaslılarını gizlememesi tüm temaslılarını doğru beyan etmesi istendi.

Sağlık ve filyasyon ekiplerinin mesai mefhumu gözetmeksizin koronavirüsle mücadele emek üzere aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Vatandaşların en ufak bir kovid belirtisinde Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nü 0452 223 12 88 numaralı Kovid 19 İletişim Merkezini aramaları istendi. Bu numarayı arayan vatandaşların evine sağlık ekipleri gelerek tarama, test ve gerekirse hastaneye götürülüp getirilme işlemleri gerçekleştirilecek.

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

 

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ÇAKIROĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:8 Ünye

( 1 No.lu Sağlık Ocağı Yanı ) - 0 452 324 53 25

Yayın Akışı