Terme'de tarım arazilerinde yaklaşık 250 milyon TL'lik zarar var.

Haber Tarih : 26/08/2019
Toplam Okunma : 75


Terme’de yaşanan sel felaketi, gündelik hayatı olumsuz etkilediği gibi ekonomik açıdan da büyük zarara yol açtı. Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan fındık üretimi ve tarım faaliyetleri selden büyük zarar gördü. Yıllık 30 bin ton fındık üretilen Terme’de bu yıl üretilen fındığın yarısı sele kapıldı ya da heyelan altında kaldı. Başkan Ali Kılıç, tarım arazileri, iş yerleri, konutlar, köprüler ve yollardaki masrafların da hesaplanmasının ardından tam zararın ortaya çıkacağını ifade etti.

Terme’de çok büyük bir afet yaşandığının altını çizen Başkan Ali Kılıç, “Terme, 50-60 yıldır görülmeyen bir afeti yaşadı. Üst üste 2 defa sel oldu. Salıpazarı’ndan gelen sel sebebiyle Terme’de düz alandaki tarım arazilerinin en az yüzde 50’sinde fındık, soya ve çeltikte hasar oluştu. Üst kesimlerdeki tarlalarda da heyelan sonucu fındık aşağılara doğru aktı. Harmanda bulunan fındıklar da sel sularına kapılarak ziyan oldu. Şu anda kesin hasar tespit çalışmaları yapılmadı. Bizim gördüğümüz ve belirlediğimiz verilere göre Terme’deki fındık hasadının yüzde 50’sinin hasar gördüğünü düşünürsek, yaklaşık 170 milyon TL civarında fındıkta zarar oluştu. Daha tespit edemediğimiz soya, çeltik ve diğer tarım ürünler var. Çeltik de şu anda büyük yıpranma var” dedi.

Selde birçok zararın meydana geldiğinin altını çizen Kılıç, “Belediye olarak geçen afette uzmanlarla yaptığımız çalışma sonrasında yollarımızda yaklaşık 21 milyon TL civarında bir hasar belirlemiştik. AFAD’a bunu ilettik. AFAD’ın kendi yaptığı tespitte de masraf 19 milyon TL civarındaydı. Şu anda o para da bize gelmedi. Gelirlerimizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu selde de Terme Belediyesinin yine sadece yol, açılma, menfez ve düzeltme gibi konularda bizim zararımız 30 milyon TL’nin üzerindedir. İnsanların evlerinde meydana gelen hasarlarla ilgili olarak da bugün Terme’de evine hiç girilemeyen, evinde hiç eşya kalmayan en az 250 tane konut var. Bunların maddi hasarı şu anda belli değil. İş yeri olarak baktığınız zaman Ticaret ve Sanayi Odasının bildirmesine göre 400 irili ufaklı dükkan selden hasar gördü” diye konuştu.


Samsun Haber | 


Samsun Haber | 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı