“Parkinson Hastalığı Destek ve Buluşma Günü”

Haber Tarih : 10/04/2019
Toplam Okunma : 225


ODÜ  “Parkinson Hastalığı Destek ve Buluşma Günü” programı düzenlendi.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nülüfer Erbil, akademik ve idari personel, öğrenciler, parkinson hastaları ile hasta yakınları katıldı.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tuba Şaziye Özcan, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Sevim Acargöz Candan, Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Dr. Aslıhan Çatıker ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Duygu Mataracı’nın konuşmacı olduğu programda parkinson hastalığı ile ilgili pek çok bilgiye yer verildi.

Hastalığın tanı süreci, kullanılan ilaçlar, bu ilaçların özellikleri ve yan etkileri, cerrahi yöntemler, kişinin iş ve aile yaşamına olan etkileri gibi konuların yer aldığı programda parkinson hastalarının beslenmesinin önemine yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Hastalığa sahip olan kişilerin dengeli beslenmesi, posa ve su tüketmesi, protein ve yeterli kalsiyum alımına dikkat etmeleri gerektiğine vurgu yapılırken fiziksel aktivite seviyesinin artırılmasının teşvik edilmesi, duruş-yürüme bozuklukları, denge, el becerisi ve yüz egzersizlerinin önemine değinildi.

Program, parkinson hastalarının ve hasta yakınlarının sorularının cevaplanması ile sona erdi.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı