Ünye Öğretmenevi tanıtıldı...

Haber Tarih : 03/05/2019
Toplam Okunma : 427

Ünye Öğretmenevi’nin mevcut binasının yetersizliği nedeni ile kiralama yoluna gidilerek tutulan yeni binanın tanıtımı yapıldı.


Ünye Öğretmenevi’nin mevcut binasının yetersizliği nedeni ile kiralama yoluna gidilerek tutulak yeni binanın tanıtımı yapıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Ünye Öğretmenevi Müdürü Hasan Hamarat, şunları söyledi; “Merkezdeki mevcut Öğretmenevimiz 110 metre arsa üzerine kurulmuş. 5 katlı 550 metr4e alanda bir yer. Binanın zamanında öğretmenevi konsepti ile yapılmadığı için Ünye’ye yetersiz geliyordu. Binanın alanları olmadığı için olması gereken birçok birimlerde açılma imkanımız yoktu. Dolayısıyla Ünye’de bir öğretmenevi ihtiyacı var idi. Sizin Ünye’yi ilk geldiğinizdeki girişimlerinizle Ünye Belediyesi bize bir arsa tahsisi etmişti. O bina biz geldiğimizde kiralık idi. Daha sonra biz onu öğretmenevine kazandırıldı. Fakat hükümetin tasarruf tedbirlerine takıldığı için bizde kiralama yöntemi ile Ünye’deki bu ihtiyacın giderilmesi yoluna gittik ve bu binayı Alaattin Demirel ile beş yıllığına her yıl sözleşme yenilenmek kaydıyla aylık 25.000 TL karşılığında kiralandı. Bu binada 27 oda var. 60 yatak kapasiteli 890 metre kare alan üzerinde bina. Yaklaşık 700 metreye sahip şuanda da içinde bulunduğumuz mekan düğün salonu var. Binada mutfak diğer birimler otel konseptinde yapıldığı için tabi öğretmenevinin ihtiyaçlarına ya da onun gerektirdiği şekle dönüştürmek için biraz daha bizim yapmamız gereken şeyler vardı. Bunlar birçoğu yapılmaya devam ediyor. Bugün Ünye Öğretmenevi’nin yeni binasını tanıtmak ve kamuoyuna duyurmak amacıyla değerli basın mensuplarımızla bir arada olmak istedik” dedi.

-“Ünye’nin böyle bir tesise ihtiyacı vardı”-

Ünye’nin böyle bir tesise ihtiyacı vardı diyen Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, konuşmsını şöyle sürdürdü; “Bende Ünye’ye ilk başladığımda gelen misafirlerimizin, konuklarımızın öncelikle söylediği konulardan biri Ünye’de bir öğretmenevi eksiği idi. Konuyla alakalı belli bir aşamaya gelinmişti fakat inşaat noktasında sıkıntılarımız vardı. Bizlerde bunu kurum müdürümüzün de çabasıyla kiralama yöntemi ile hallettik. Ünye’mizde 1750 öğretmenimiz var ve bu öğretmenlerimizin gerçekten bir öğretmenevine ihtiyacı vardı. Ünye’nin böyle bir tesise ihtiyacı vardı. Bugün bu mutluluğu sizler ile birlikte paylaşalım istedik. Bu süreçte sayın kaymakamımızın yol göstericiliği ile süreci kolay bir şekilde atlattık ve gerekli onay çıktı. 15 Mart itibariyle burası beş yıllığına öğretmenevimiz tarafından kiralandı ve bundan sonra beş yıl süre ile inşallah Ünye’mize hizmet edecek. Ünye’nin gülen yüzü ve cazibe merkezi olacak” dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, şunları söyledi; “Ünye ölçeğindeki bir ilçede, Ünye’de öğretmen sayısı olan bir ilçede, yine sadece Ünye’deki öğretmenlerin değil çevre il ve ilçelerden de öğretmenlerimizin, misafirlerimizin gelip kalma arzusunda olduğu bir ilçede mevcut mülkiyeti kamuya ait olan öğretmenevi yani bizim öğretmenevimiz var diyecek standartlarda değil. Öğretmenevimiz var mı var. Ama sizi orada misafir etmemiz uygun değil ölçeğinde ve konumunda bir öğretmenevi değil. Bununla ilgili öğretmenler gününde ve öğretmenlerimizle yaptığım toplantılarda gerek aktif çalışan öğretmenlerimiz bir de Ünye’de emekli öğretmenlerimiz ve yakınları var. Bizlerden Ünye’ye ve öğretmenlere yakışır bir öğretmenevi talebinde bulundular. Bizde bu talebi karşılamakla ilgili gerek üzerimizde düşeni gerek valiliğimiz, bakanlığımız, siyasetimiz noktasında ne gerekiyorsa ilgili yerlere konuyu iletmekle işbirliği içerisinde bunu çözme kararlılığında olduğumuzu belirttik. Bu noktada çabalarımız ve gayretlerimiz oldu” dedi.

Kaymakam Güney, konuşmasını şöyle noktaladı; “Sorunun evvela çözümü bir arsa tahsis etmek ve öğretmenevi olmaya müsait bir yer temin etmek. Bizde Fevzi Çakmak Mahallesi’nde kız meslek lisemizin karşısında yani Çakırtepe’nin asimetrisi diyebileceğimiz bir alanda bir arsa imar revizyonu çerçevesinde Ünye Belediyemizle çözdük ve o alanı bu arsayı ürettik. Şuanda yerimiz hazır. İnanıyorum ki o yer de bir öğretmenevi inşa edildiğinde manzarası ve ulaşımıyla isminden söz ettirecek örnek güzellikte ve özellikte bir öğretmenevi olacak. Öğretmenevi müdürümüz ve milli eğitim müdürümüz bu konuda gayretli bir çalışma içerisinde oldular. Konuyu kısa süre içerisinde bakanlık nezdinde de takip ederek hallettik. Şuanda da işte bulunduğumuz öğretmenevi kiralanan bir işletme üzerinden hizmetlerini vermeye başladı” dedi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, ise şunları söyledi; “Ben buranın Ünye’mizin bir vitrin noktası olacağını düşünüyorum. Kim düşündüyse buradan sizin nezdinizde takdir edilmesini öneriyorum. Çok özel bir düşünce ve güzel bir uygulama bunun sadece işletmecilerimiz açısından fiyat politikası noktasında standartların ve kanunun altına düşülmemesini istiyorum. İşletmeciler olan bizim isteğimiz işletmecilerle rekabet değil, Ünye’yi daha iyi noktada temsil etme olsun” dedi.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı