Durak Fındık'tan 30 milyonluk yatırım

Haber Tarih : 19/06/2019
Toplam Okunma : 432

Durak Fındık, rekabeti artıracak alanlara yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda Batı Karadeniz’deki fabrikaya üretim hattı kuruyorlar.


Durak Fındık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacağını belirterek; " Böylelikle 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız." dedi.

 

Durak Fındık Temmuz ayında yeni bir yatırımı işletmeye sokuyor. Sakarya'da yapılan yatırım 30 milyon TL'ye mal olacak ve 200 kişiye iş kapısı olacak.

 

Konuyla ilgili olarak verdiği bilgide 2019 yılından ciro beklentisinin 1,5 milyar TL olduğunu belirten Durak Fındık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, mevcut istihdam sahalarında daha fazla yatırıma odaklandıklarını vurgulayarak, “ Biz kendimizi geliştirerek büyümeye çalışıyoruz. Rekabeti artıracak alanlara yatırım yapıyoruz. Batı Karadeniz’deki fabrikamıza üretim hattı kuruyoruz. Fındığın seçme kalitesini artırıp maliyetini düşürecek yedi tane seçici kameralı makine aldık. Yeni seçme hattı soğuk hava ve kabuklu fındık depoları yaptık. 30 milyon liralık yatırım Temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız.


Yeni yatırımlar düşünüyoruz

Türk fındık sanayisinin gelişememesinin gerekli destekleri alamamasından kaynaklandığını belirten Durak, “Katma değerli ürünler üretmek için sermaye biriktiremiyoruz. Bu yüzden yeni yatırımlara girişemiyoruz. Türk fındığının şu anda yüzde 55’i çiğ olarak ihraç ediliyor. Bunun yüzde 40’ı işlenmiş, yüzde 2’si ise bir marka. Bu çok düşük bir rakam. Bu konuda çalışmalarımız var ama hayata geçireceğimiz tarih tam olarak belli değil.” diye konuştu. 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı