Esnafa çok acil "can suyu" gerekiyor

Haber Tarih : 24/07/2019
Toplam Okunma : 176

Ünye esnafı zor günler geçiriyor. Ünye'deki esnaf odası başkanları, sabah işyerini açan esnafın kar yapmanın ötesinde günü kurtarma mücadelesi verdiklerine dikkat çekiyorlar.


Oda başkanları yaşanan durumu, "Ekonomik kriz vatandaşın alım gücünü dibe vurdurdu. Alım gücü olmayan vatandaş esnafa uğrayamıyor. Bu da alış verişi son derece olumsuz etkiliyor." diyerek açıklıyorlar.

Gün içinde yeterli alışveriş yapamayan esnafın akşam kepengini zararla kapattığına dikkat çeken esnaf odası başkanları; "Bu durumdaki esnaf ne vergisini, ne Bağkur primini, ne kredi borcunu, hiç bir borcunu ödeyemiyor. Bu durum esnafın aleyhine olduğu kadar devletin de aleyhine" diyorlar.

Oda başkanları esnafların içinde bulunduğu krizden kurtulmasının milli bir mesele olduğuna işaret ederek; "Devletin ve milletin ayakta durmasında orta direk olan esnaftır. Bu direk mutlaka korunmalı. Bunun içinde büyük, küçük her esnafa 'can suyu' desteği verilmeli." dediler.

Ünye esnafı boğazına kadar ekonomik krizin içinde debeleniyor. Ünye Kent Gazetesi Sahibi Ali Öztürk, Genel yayın Yönetmeni Musa Özgür Kıroğlu ve Ünye Flaş Radyo sahibi Hakan Korkmaz gün içinde görüştükleri esnafların durumlarını bir de Ünye'deki esnaf odası başkanlarıyla görüştüler.

İlk olarak Ünye Küçük Sanayi Sitesi Başkanı ve Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Ali Özkan'la görüşen Öztürk, Kıroğlu ve Korkmaz; esnafın içinde bulunduğu durumun herkes gibi kendilerini de tedirgin ettiğini belirterek; "Krizler oldu, ekonomik sıkıntılar yaşandı. Ama bu kadarı ilk kez yaşanıyor. Daha da tehlikelisi gelecek için umutsuzluk ve karamsarlık." dediler.

Tek kelimeyle "bitmişlik" yaşanıyor

Oda Başkanı Ali Özkan görüşme sırasında; gerek sanayi sitesi içindeki sanatkar esnafların gerekse oda üyesi esnafların içinde bulundukları durumu izahta zorlandığını belirterek; "Tek kelimeyle anlatmak gerekirse 'bitmişlik...'" dedi.

Tek çare devletin esnafa sağlayacağı destek

Başkan Özkan şöyle devam etti; "Yaşanan ekonomik sıkıntı esnafta çok derin krize yol açtı. İşin kötüsü kriz bu sefer hem çok uzun sürdü, hem de her geçen gün artarak devam ediyor. Esnaf iş yaparak, satarak para kazanmayı bıraktı, tezgahını geleceğe nasıl taşıyabilir, derin derin onun hesabını yapıyor. Yetmediği yerde paraya çevirebileceği neyi varsa onu satıp sermaye yapmaya çalışıyor. Ama yetmiyor. Bu saatten sonra esnafımızın ayakta kalması artık çok zor. Tek çare devletin destek vermesi. Borçların ertelenmesi, uzun vade ödemeli ucuz kredilerle nefes sağlanması. Yoksa bu işin sonu yok" dedi.

Esnaf aldığı kredi taksitlerini ödeyemez durumda

Hakan Korkmaz, Ali Öztürk, Musa Özgür Kıroğlu'nun ziyaret ettiği Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan; yaşanan ekonomik sıkıntının esnafa verilen kredi taksit dönüşlerini olumsuz etkilediğini belirterek; "Böyle giderse bu ödeme zorluğu daha da artar. Esnaf para kazanacak ki kredi taksitlerini, Bağkur primini, vergisini ve diğer ödemelerini yapabilsin. Esnaf ülkenin ve milletin orta direğidir. Bu direk mutlaka korunmalı. Bunun içinde büyük, küçük her esnafa "can suyu" desteği verilmeli. Bu aynı zamanda milli bir görevdir."

Özkan, şehirde dönen para miktarının artmasının esnaf için önemine dikkat çekerek; "Organize sanayi Bölgesi, Üniversite Kampusu, Liman; bunlar Ünye için önemli istihdam ve gelir kaynakları. Şehrimize buralardan girecek para esnafa gidecek, esnafımızın alışverişi artacak. Bu hizmetlerin Ünye'de hayata geçmesi için kime ne görev düşüyorsa yerine getirmeli." dedi.

Market zincirlerine ekonomik kriz eklendi

Kıroğlu, Öztürk ve Korkmaz'ın ziyaret ettikleri bir diğer oda başkanı Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek ise; odalarına kayıtlı esnafı yutup yok eden zincir marketlere bir de ekonomik krizin eklendiğine işaret ederek; "Gelen esnafa vuruyor, giden esnafa vuruyor. Vursunlar, bitirsinler. Peki bir şehir, bir ülke esnaf olmadan ayakta kalabilir mi?" dedi.

Esnaf büyüsün ki şehir büyüsün; şehir büyüsün ki ülke büyüsün...

Güdek; büyümenin temelinde esnafın olduğuna dikkat çekerek; "Esnaf büyüsün ki şehir büyüsün; şehir büyüsün ki ülke büyüsün. Ama görüldüğü gibi esnaf boğazına kadar gömüldüğü krizle pençeleşiyor. Destek bekliyor. Devlet acilen esnaflarla ilgili destek paketlerini devreye sokmalı, esnafa nefes aldırmalı." şeklinde konuştu.

Sabah dükkanı açıp işsiz güçsüz akşam dükkan kapatmakla bu iş ne kadar sürer?

Ali Öztürk, Hakan korkmaz ve Musa Özgür Kıroğlu bir ziyaret noktası da Ünye Terziler ve Kuaförler Odası Başkanı İsmet çat oldu. Çat, yaşanan krizin ağır bir kriz olduğunun en canlı şahitlerinin kendilerinin olduğunu belirterek; "Esnaf ne mal alabiliyor, ne de elindekini satabiliyor. Sabah dükkanı açıp işsiz güçsüz oturup akşam dükkan kapatmakla bu iş ne kadar sürer? Bu iş hem millete zarar hem de devlete zarar. Millet kazanacak ki devlete vergisini ödesin devlette kazansın. Esnafa acilen sahip çıkılması gerekiyor." dedi

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : YASEMİN ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:136 Ünye

( Eski Makro Market Karşısı ) - 0 452 323 52 65

Yayın Akışı