Kastamonu Entegre, en büyük ilk 50 firma içinde

Haber Tarih : 25/06/2019
Toplam Okunma : 146

Kastamonu Entegre, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda, Türkiye'nin en büyük ilk 50 firması içerisinde yer aldı.


Ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretimle faaliyet gösteren Kastamonu Entegre, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda, Türkiye’nin en büyük ilk 50 firması içerisinde yer aldı.

Şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2018” sıralamasında ise 111. sıraya yükselerek ağaç bazlı panel sektöründeki ihracat liderliğini korudu.

Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük şirketinden biri olan Kastamonu Entegre, 2018 yılı üretimden elde edilen satış cirosu ile ihracat rakamlarının gözetildiği araştırma raporlarında ön sıralarda yer almaya devam ediyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda, iç pazarda ve ihracat faaliyetlerinde yıllardır liderliğini koruyan şirket 46. sırada yer alırken, üretimden elde ettiği satış cirosu 3 milyar 425 milyon TL, net satış cirosu ise 3 milyar 619 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Kastamonu Entegre, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı "Türkiye'nin İlk 1.000 İhracatçısı" araştırma sonuçlarında ise, 139 milyon dolar ihracat rakamı ile en fazla ihracat yapan 1.000 şirket listesinde 20 basamak birden yükselerek, 111. sırada yer aldı. Bu rakamlarla şirket, ağaç bazlı panel sektöründeki ihracat liderliğini korudu.

2018 yılında üretim ve ihracat alanlarındaki hedeflerine ulaştıklarını, kuruluşlarının 50 yılını kutladıkları bu yıl ise hedef büyüttüklerini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şu açıklamalarda bulundu: “MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli olmak üzere ürün bazlı baktığımızda dünyanın ilk 4 üretici içerisinde yer alan ve dünya laminat parke üretiminde %6 pazar payına sahip bir Türk şirketi olarak, Amerika’dan Çin’e 100 ülkeye ihracat yapıyoruz. Başarımızın temel kaynağını, pazarı geliştirmeye yönelik stratejik faaliyetler, ürün kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalara odaklı başarılı AR-GE çalışmaları ve elbette katma değerli ürün satışındaki artış oluşturuyor.” dedi.

Yıldız, yeni tesislerin üretime başlaması ile birlikte, toplam satış gelirinin %60’ını yurt dışı operasyonlardan ve Türkiye’den yapılan ihracattan gelmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

- Kastamonu Entegre firması -

Hayat Holding’in global ölçekte faaliyet gösteren iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel sektöründe üretim yapmak üzere 1969 yılında İstanbul’da kuruldu. %100 yerli sermayeli şirket, 1971 yılında, ilk tesisi olan Kastamonu Yonga Levha Fabrikası’nda üretime başladı. Kastamonu Entegre, yurtiçinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da üretim yapmaktadır. Yurtdışında ise Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya ve İtalya olmak üzere toplamda 6 ülkede üretim tesisine sahiptir. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü şirketi vardır. Yurtiçi ve yurtdışı üretim tesis ve ofislerinde yaklaşık 6.300 kişiye istihdam sağlamaktadır.


Ünye Kent Gazetesi

Kastamonu Entegre üretim tesisleri, 2,5 milyon m³/yıl MDF, 3 milyon m³/yıl yonga levha, 70 milyon m²/yıl laminat parke olmak üzere toplamda 5,5 milyon m³/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. 1,35 milyar USD cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, Amerika’dan Çin’e 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır.

Müşteri talebine istinaden odun hammaddesini %100 sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek, FSC ve CARB2/EPA Belgeli ürün üretebilmektedir. Tüm tesislerinde E1 sınıfı üretim yapabilmektedir. “Floorpan” ve “Artfloor”, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır.  

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı