TMO dökme Kavrulmuş iç fındık satacak...Toptan fiyat 45 TL olarak belirlendi

Haber Tarih : 30/11/2019
Toplam Okunma : 301


Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2019 yılının fındık satışına başlıyor. Kavrulmuş iç fındıkları dökme olarak toptan satışa açan TMO, fiyatı ise 45 TL olarak belirledi. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Perakende olarak satılan bir fındık piyasayı etkilemez. Aslında burada satılacak olan fiyatlar önemli. Kabuklu fındığın satış dönemleri zaten bu aylarda olmaz. Çünkü şu anda TMO alımlarını gerçekleştirirken, fındık satışları olumlu olmaz. Eğer perakende olarak değil toptan olarak bir satış gerçekleşirse piyasa ihtiyacını TMO’dan karşılamaya çalışır. Bu sefer serbest piyasa üreticinin elindeki fındığın pazara inmesini beklemeyecektir. Burada önemli olan üreticinin elinde kalan fındığın zamanlamasını iyi takip etmek gerekir. Zaten üreticilerin elinde de çok az miktarda bir fındık kaldı. Bugünkü serbest piyasa koşullarında göre üreticilerin elinde fındık da kalmayabilir. TMO’nun fındık satması için gelecek sezonun fiyatlarını da düşünerek satması gerekiyor. Yani önümüzdeki yılın da fiyatlarını oluşturabilecek bir fiyatı açıklayarak satış yapması gerekir. TMO tabi ki aldığı fındığı değerlendirecektir ama önümüzdeki yılların fiyatını dengede tutması gerekir. Bu çok hassas bir konu. Bugüne kadar TMO’nun önemli oranda fındık almasının, piyasayı önemli ölçüde dengelemesinin bu satış esnasında sekteye uğratmaması lazım. Onun için burada TMO’nun üreticiyi mağdur etmeyeceğine güveniyoruz.

 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı