TMO ilk fındığı aldı

Haber Tarih : 21/08/2019
Toplam Okunma : 58

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ünye depolarında 21 Ağustos Çarşamba günü fındık alımına başladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Temmuz tarihinde fındık fiyatını açıklayıp, TMO’nun fındık alımı yapacağını açıklamasının ardından hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan TMO, Yüceler Mahallesi’nde bulunan depolarında 21 Ağustos Çarşamba günü fındık alımlarına başladı.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın da katıldığı TMO Ünye ofisi alımlarında TMO’ya ilk fındığı Perşembeli üretici Erdal Gündoğdu verdi. Gündoğdu’nun fındığının nem oranı yüzde 5, randıman kalitesi ise 54 randıman geldi. Üretici 16,5 liranın üstüne 1,35 lira da randıman farkı olmak üzere fındığını 17,85 liraya TMO’ya verdi.

Ünye’de fındık alımına besmele ile başlıyoruz

Bu yıl TMO’nun 7. Defa fındık alımı yaptığını ve alımlara Ünye’den başlandığını ifade eden TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Ünye’de fındık alım dönemini besmele ile başlatıyoruz. İnşallah tüm üreticilerimiz için, ülkemiz için ve bölgemiz için hayırlara vesile olur. TMO olarak 7. Defa fındık alımı için sayın Cumhurbaşkanımız için görevlendirildik. 26 Temmuz tarihinde bizzat sayın Cumhurbaşkanımız tarafından fındık tarafından açıklandı. 16,5 lira levant kalite, 17 lira Giresun kalite için açıklandı. Çok değerli, üreticilerimizi mutlu ve memnun eden, fındık geleceğine ümit veren fiyat değerlendirmesi oldu birliklerimiz, başkanlarımız tarafından. Hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

33 noktada 60 ekip ile alım yapacağız

200 bin ton fındık alacak şekilde depolarını hazırladıklarını ve 33 noktada 60 ekip ile alım yaptıkalrını ifade eden Güldal, “Elbette fındık mahsulleri ofisi olarak Kurban Bayramından önce bütün hazırlıklarımızı bitirmiştik. Hasadın başlamasından önce tüm depolarımızı ki yaklaşık 200 bin ton civarında ürün alacak depo hazırlığı yaptık. 33 noktada, 60 ekip ile alım yapacağız. Personelimizi eğittik, bütçemizi hazırladık. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık ve çiftçilerimizi beklemeye başladık.”diye konuştu.

Üreticinin zorluk çekmesini istemiyoruz

TMO’nun üreticilerin zorluk çekmesini istemeklerini ifade eden Güldal, “Üreticilerimiz işlerinin kolaylaşması için TMO olarak üreticilerimizin sıra beklemelerini veya zorluk çekmelerini istemiyoruz. Bunun için randevu sistemini uygulamaya başladık. Randevu sisteminde internet üzerinden veya şubelerimize başvurarak gününü ve saatini çiftçilerimiz alabilir. Bunu aldıktan sonra da mutlaka Tarım ilçe müdürlüklerinde ÇKS güncellemelerini yapmalarını istiyoruz. Daha sonra da fındıklarını bize getirecekler.Ama havalar yağışlı gidiyor. Bu yüzden muhtemelen randevu sistemi birkaç gün gecikecektir.”dedi.

TMO’ya gelen fındığın geri dönmemesi için gerekli kriterlerle ilgili bil veren Ahmet Güldal, “Fındığın geri dönmemesi için üreticilerimizin TMO’nun alım kriterlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Bunlar yüzde 40 ve üzerinde iç fındık oranı istiyoruz, yüzde 6’nın altında rutubet istiyoruz. Yani kurutmayı iyi yapmaları lazım. Yağmur yağıyor, ortam rutubetli. Eğer fındık rutubetli gelirse biz bunu alamıyoruz. Aldığımız zaman bekletemiyoruz, stoklayamıyoruz. Haliyle üreticilerimizin bu hassasiyeti göstermeleri lazım. Ayrıca kırık ve çatlak oranı yüzde 5, buruşuk oranı yüzde 10’un altında olması gerekiyor. Çiftçilerimiz bu kriterlere uygun ürün arz ederlerse hiçbir sorun yaşamadan ve randımanı yüzde 50’nin üzerinde olursa artı prim de alıyorlar.” Diye konuştu.

Fındık geldiği sürece alımlar devam edecek

Alımların fındık arzı bitene kadar devam edeceğini ifade eden Güldal şunları kaydetti, “Üreticilerimiz merak etmesinler bizim alım noktalarımız fındık arzı bitene kadar devam edecek. Bu kriterlerde fındığı rahatlıkla TMO ofislerine getirebilirler. Her hangi bir sorun ile karşılaştıkları zaman alım noktalarında koordinatör arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaklar. Bu yıl rekolte 700 bin tonun üzerinde görülüyor. Biz bütün hazırlıklarımızı bize arz edilecek fındıklarımızı almak üzere yaptık. Serbest piyasada bize yakın fiyatlarda oluştu. Ümit ediyorum ki TMO’nun rakamları bir referans yapsın. Bu fiyatların altında, üstünde, civarında rakamlarla bu işin ticaretini, ihracatını yapan iştigal eden sektörün de katkısı ile güzel bir hasat ve üretim sezonu hazırlanmış olur.” Dedi.

Ziraat Odaları Birliği Yönetin Kurulu Üyesi Aslan Soydan, “Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan fındık fiyatları özellikle hasattan önce yapılması üreticilerimiz tarafından olumlu bulundu. Bugün fındıklarımız bahçelerdeyken bile TMO tarafından alım kararı açıklandıktan sonra bugün alıma geçilmesi çok büyük bir memnuniyet vericidir. Tabi burada üreticilerimize düşen büyük görevler var. Biz bunları hem Ziraat Odaları hem de Tarım Müdürlükleri olarak ciddi bir şekilde anlatıyoruz. Biz üreticilerimizden TMO’nun kriterlerine uymalarını istiyoruz.”dedi.

TMO fındık alım programına TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, İl tarım ve Orman müdürü Kemal Yılmaz, Ünye ilçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım, Ziraat Odaları Birliği Yönetin Kurulu Üyesi Aslan Soydan, Ünye ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ve üreticiler katıldı.

Kurban keserek ve dualarla fındık alımına başlayan TMO Ünye ofisinde alımlar fındık geldiği sürece devam edecek.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : GÜVENAY ECZANESİ

Orta Yılmazlar Mahallesi Türbe Caddesi No:2/B Ünye

( Yalı Mevki ) - 0 452 324 73 24

Yayın Akışı