• BIST 100

  10087,92%0,36
 • DOLAR

  32,38% 0,22
 • EURO

  34,90% 0,35
 • GRAM ALTIN

  2407,59% 0,04
 • Ç. ALTIN

  3875,28% 0,05

FESTİVAL, GAZZE'DE YAŞANANLAR GEREKÇESİYLE KÜLTÜR AĞIRLIKLI OLACAK.

Ünye Belediyesi ve STK’ların ortaklaşa aldığı karar ile 24. Geleneksel Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Ünye Cumhuriyet Meydanı yerine, BELEDİYE KARŞISI Manyetik Kumsalında yapılacak.

GÜNDEM 27.05.2024 13:59:00 173 0
FESTİVAL, GAZZE

FESTİVAL, GAZZE'DE YAŞANANLAR GEREKÇESİYLE KÜLTÜR AĞIRLIKLI OLACAK.

Ünye Belediyesi ve STK’ların ortaklaşa aldığı karar ile 24. Geleneksel Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Ünye Cumhuriyet Meydanı yerine, BELEDİYE KARŞISI Manyetik Kumsalında yapılacak.

Bu sabah Ünye Belediyesi’nin işletmecisi olduğu  Tilla Kafe ‘de Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı  organizasyonuyla ve STK Başkanları ile yapılan  ortak bilgilendirme toplantısında 24. Geleneksel Kültür Sanat ve Turizm Festivali hakkında Ünye Belediyesi ve STK’ların ortaklaşa aldığı karar sonucunda Başkan Tavlı, Temmuz ayının 3. Haftasında planlanan 24. Geleneksel Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin, çerçevesinin daraltılarak, Ünye Cumhuriyet Meydanı yerine,  Ünye Magnefest Konseri alanı olan kumsalda yapılacağını açıkladı…

Başkan Tavlı, Gazze’de yaklaşık 250 gündür gerçekleşen insan katliamının olduğu gerekçesiyle,  farkındalık amaçlı bu yılki Ünye Kültür Sanat Festivali’nde sahneyi yerel sanatçılar alacağını duyurdu.. 

Gazze’de yaşanan insani katliamın üzerine coşkulu bir festivalin çok şık karşılanmayacağını söyleyen Başkan Hüseyin Tavlı; “ Gazze’de yaklaşık 250 günün üzerinde kesintisiz bir devam ettiği süreci hep birlikte üzülerek takip ediyoruz.  Bu yıl itibariyle çocukların, kadınların, yaşlıların kanlarının su gibi aktığı bu ortamda coşkuyla eğlencenin çok şık olmayacağı bütün STK’larımızın ortak kararı olduğunu da paylaşmak istiyorum.” İfadesini kullandı.

Başkan TAVLI ; Gazze'de yaşanan insanlık dramı nedeniyle Geleneksel ve Yöresel Değerlerimizin ön planda olacağı bir festival gerçekleştireceğiz.

Ünye Uluslararası Kültür, Sanat ve Turizm Festivalimizle ilgili STK Temsilcilerimiz, Oda Başkanlarımız ve Basın kuruluşlarımızla ortak istişare toplantısında bir araya geldik.

Toplantımızda Gazze’de yaşanan insanlık dramını da göz önünde bulundurarak yöremize özgü etkinliklerin ön planda tutulduğu bir kapsamda gerçekleştirme kararı aldık. 

“Spor Müsabakalarımız Devam Edecek.”

Ata Sporumuz olan Yağlı Güreşler ve At Yarışlarının yanı sıra, Toplu Sünnet Şöleni, Manyetik Gece Kum Futbol Turnuvası, Voleybol ve Basketbol Turnuvaları, Kano Yarışları gibi farklı sportif etkinliklerin olacağı festivalimizi bu yıl Tarihi İskele önünde bulunan kumsal alanda gerçekleştireceğiz. 

Yöresel ürünlerimizin, Kadın Kooperatiflerimizin ve Derneklerimizin el emeği göz nuru ürünlerinin sergileneceği, Taka Balık ve Tarihi Ambar arasında ahşap ev tarzında stantların kurulacağı festivalimizde tiyatro oyunları ve yöremize ait kültürel aktiviteler de yer alacak.

 “Bu süreçte sportif ve sosyal anlamda etkinliklerimiz var bunlara baktığımızda,  1 Temmuz Kabotaj Bayramı’ndan başlamak üzere, sünnet şöleni, plaj voleybolu, kum futbolu, güreş müsabakasını tam manasıyla yapacağız. 

Belde’den dönüşen mahallelerimizle birlikte, belli lokasyonlardaki tiyatro faaliyetlerini de icra ederek, abartılı olmadan, yerel sanatçılarımızın belli bir miktarını 15 günlük süreç içerisinde festival sürecinde değerlendireceğiz. 

Diğer organizasyonlarla ciddi anlamda ilgi gören spor dallarımızla festivali belli bir hareketlilik içerisinde gerçekleştireceğiz”  Dedi

Festival’de oluşturulan localarda gıda satışı yapılmayacak 

Diğer taraftan da sergi ve satış yapılan locaların sahildeki ambar ile Taka balık arasına dizilecek. Bu kocalara gıda ile ilgili bir şey koymayacağız. Ama şehrimizde üretilen yöresel ürünlerden el sanatlarına kadar Halk Eğitim Merkezi olsun Özel Eğitim Merkezleri olsun bunların ürettiği el sanatlarından yöresel ürünlerin pazarlandığı locaların dizili haliyle aile ekonomilerine katkı sağlayacak.

Spor ağırlıklı çok güzel bir festival olacak 

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “Ünye’nin bir araya gelerek verdiği karar sonucu inşallah güzel bir etkinlik olur. Zaten çok fazla sportif etkinliğin olacağı bir etkinlik olacağına inanıyorum. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi. 

Kendi içimizde bize özgü, güzel bir festival olacağını düşünüyorum

Ünye Kent Konseyi Başkanı Sevindik Diktepe Demir, “Kıymetli başkanımıza bu toplantı için teşekkür ediyorum. Bir ön çalışma yaptık. 24.’sü kutlanacak festivalimiz için bu sene farklı bir konsept kararı aldık. Kumda olması çok daha farklı olacak. Manyetik kumun da festivale dahil edildiği, yerelin ağırlıklı olduğu bir festival olacak ki bizim talebimiz bu yöndeydi. Kendi içimizde bize özgü, güzel bir festival olacağını düşünüyorum.” dedi. 

Festivalin bu şekilde olması çok doğru oldu 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Ünye Belediye Başkanını kutluyorum. Çünkü daha öne yaptığımız STK toplantısında tüm başkanların istekleri bu doğrultudaydı. Evet bizde böyle olmasını istiyorduk. Çünkü Filistin’de vicdan azabı çeken bir millet topluluğu var. Eğer din kardeşiysek orada me zalimin yanında burada festival yapmanın çok doğru olmadığını düşünürüz. Ama şehirlerde de hayatlar devam ediyor. Yerel dinamiklerin öne çıkması açısından kültürel ve sportif faaliyetlerle birlikte bu seneyi böyle geçirmek lazım diye düşünüyorum. Ayrıca tasarruf tedbirlerinin yürürlükte olduğu bugünlerde çok doğru oldu diye düşünüyorum. Emeği geçenleri kutluyorum. 

Güzel bir festival olacağını düşünüyorum 

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, “Belediye çok güzel bir toplantı yaptı STK’larla. Kendi çapımızda güzel bir festival olacağını tahmin ediyorum.” dedi. 

Magnetik kumu ön plana çıkaracak bir festival kararı aldık 

Ünye Madeni Eşya Esnaf ce Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özkan, “Bu yıl 24. düzenlenecek olan Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali’ni Türkiye’nin ve Dünya’nın durumuna bakarak Türkiye’deki ekonomik sıkıntı ve Dünya’daki savaşla ilgili sıkıntıları göz önünde bulundurarak bu seneki festivali yerel olarak yapma kararı aldık. Cumhuriyet Meydanımızı boş bırakarak yerel evlerimizi sahile alarak Ünye magnetik kumunu  daha fazla kullanmak üzere bir festival düzenlemeye karar aldık.” dedi. 

İlk kez kumda yapılacak festivalin başarılı olacağı kanaatindeyim 

Gazeteci İrfan Tosun, “Bu toplantıya katıldığımda bir öneride bulunmuştum. Geçen hafta dilekçeyi içeriye vermiştim. Festivalin sahil kısmında kumda olmasının daha uygun olacağını birde gıda işinin çok kısıtlı yapılması gerektiğini, çok çay ocakları olmaması gerektiğini, yöresel ürünlerin olması gerektiğini ifade etmiştim. Bu mutabakatın çıkması da çok hoş oldu. Ben gazeteci arkadaşların da bu komisyona bilgilerle istişare yaparak güzel bir Ünye koordinasyonu olacağı kanaatindeyim. Ünye her zaman en güzeline layık. Bu sene ilk defa yapılacak kumdaki bu organizasyonunun başarılı olacağı kanaatindeyim.” dedi. 

Esnafımız adına sevinçliyiz 

Ünye Gıda Maddeleri Satıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, “Festivalin beni en sevindirici olayı devamlı esnafımızın bize serzenişte bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’ndaki ev tabir edilen ticarethanelerin bu sene kurulmamış olması. Esnafın bir yazlık sezonu var. Onun da oraya heba olmaması açısından başkanımıza ve STK’larımıza aldığı karardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. 

Çok güzel bir festival olacak

Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Çat, “ Çok güzel bir festival olacak. En azından Cumhuriyet Meydanı halka kaldı. Kum festivali olarak düzenlenecek festival için başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi. 

ÜNYE FLASH HABER/ UMUT ÖZTÜRK

 

 

 


FATSA FENER ADASI’NDA SEZON BAŞLIYOR

KÜÇÜK ÇOCUK KUTSAL TOPRAKLARDA YAŞAMINI YİTİRDİ

MEZARLIKLAR BAYRAMA HAZIR

Jandarmadan trafik güvenliği için sıkı takip!

Bakım sırasında yanan gezinti gemisi atıl durumda bekliyor

ORDU'YA GURBETTEN ACI HABER! ORDULU DOKTOR YAŞAMINI YİTİRDİ

ÜNYE 1957 SPOR’DAN ÜFK'YA KUTLAMA

Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Kır, düzenlediği basın toplantısında, 22 Haziran’da yapılacak Seçimli Genel Kurul’da yeniden aday olduğunu açıkladı.

Çaybaşı Belediye Başkanı Mesut Karayiğit, Tebrik Ziyaretlerini Kabul Etmeye Devam Ediyor

Sporun kalbi Altınordu’da bu tesiste atacak…

Vali Erol, Kan Bağışı Kampanyasına Destek Oldu

ÜFK U13 LİGİNDE YARI FİNALE YÜKSELDİ

Ordu İl Jandarma Komutanlığı: Tarım Aracı ve Aletleri Hırsızlığı Olayları Aydınlatıldı

Dervişoğlu’ndan Akşener’e sitem!

Ordu’da Silahlı Kavga: Yoğun Bakımdaki Genç Kurtarılamadı

Açlık grevini 7. günde sonlandırdı!

ÜNYE 1957 SPOR SPORTİF DİREKTÖRÜNÜ DUYURDU

ÜNYE 1957 SPOR’UN YENİ TEKNİK DİREKTÖRÜ MUSTAFA ATASOY!

Ünye Belediyesi İş Merkezinde anahtarlar teslim edildi

Fatsa'da bir kişi boğularak hayatını kaybetti

Çaybaşı’nda 6 kişi hırsızlıktan yakalandı…

Ordu'da "NARKOÇELİK-22" Operasyonu

BAŞKAN ÇAKIR'DAN ÖNEMLİ TRANSFERLER.

VALİ EROL'UN KATILIMLARIYLA ÖZEL YENİ REKOR OKULLARI'NDAN GÖRKEMLİ AÇILIŞ.

"Son Akşam Yemeği" Filmine Bir Uluslararası Ödül Daha…

"Kurbanlık Hayvan Yaşını Doldurmalı!"

Fatsa'da 15 yaşındaki Utku Al, denizde boğularak hayatını kaybetti.

ÜNYE BELEDİYESİ ATIK GETİRME MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

Kahverengi Kokarca İle Mücadele İçin 22 Bin Samuray Arısı Doğaya Salındı

Kadın sürücü aracıyla kaldırımda bulunan banka çıktı.

Yükleniyor

FATSA FENER ADASI’NDA SEZON BAŞLIYOR

MEZARLIKLAR BAYRAMA HAZIR

Bakım sırasında yanan gezinti gemisi atıl durumda bekliyor

Vali Erol, Kan Bağışı Kampanyasına Destek Oldu

Açlık grevini 7. günde sonlandırdı!

Ünye Belediyesi İş Merkezinde anahtarlar teslim edildi

VALİ EROL'UN KATILIMLARIYLA ÖZEL YENİ REKOR OKULLARI'NDAN GÖRKEMLİ AÇILIŞ.

"Son Akşam Yemeği" Filmine Bir Uluslararası Ödül Daha…

"Kurbanlık Hayvan Yaşını Doldurmalı!"

Fatsa'da 15 yaşındaki Utku Al, denizde boğularak hayatını kaybetti.

Çaybaşı Belediye Başkanı Mesut Karayiğit, Tebrik Ziyaretlerini Kabul Etmeye Devam Ediyor

Dervişoğlu’ndan Akşener’e sitem!

Başkan Güler’den Kumru’ya tebrik ziyareti!

Şanlıtürk’ten doğum artırmak için öneri!

İYİ PARTİ ORDU İL TEŞKİLATINDAN ENVER YILMAZ’A ZİYARET

Başkan GENÇ, görüşmeye açıklık getirdi.

Bakan Yardımcısı Kıran’a AK Parti heyetinden ziyaret

Altınordu'da Başkent Ankara'yı görmeyen çocuk kalmayacak!

Başkan Tavlı: Ankara’da temaslar verimli geçti

AK Parti Altınordu İlçe Başkanlığına Semih Tezcan atandı

HEKİMOĞLU'NUN KABRİNİ DÜZENLEDİLER.

Uluslararası Bütünleşik Sosyal Araştırmalar ve Disiplinlerarası Çalışmalar Kongresi Gerçekleştirildi

Ünye Belediyesi 24’ncü Uluslararası Kültür, Sanat ve Turizm Festivali hazırlıkları başladı.

KUMRU VE AKKUŞ’A UZUN ÖMÜRLÜ YOLLAR

153 Restoran yaptığı fiyat düzenlemesiyle vatandaşların beğenisini topluyor.

Fatsa Belediyesi Uzunkum plajı mesire alanı yaza hazır.

Samsun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Üniversitesi Başhekimi Doç.Dr.Ümit ÇALLI

11’inci Tiyatro Festivali “Yeşilçam” Oyunu ile Başladı

Ordulu Yönetmenin Filmi Bir Ödül Daha Aldı!

ODÜ Bahar Şenlikleri KÖFN Konseri ile Sona Erdi

YEŞİLAY,SAĞLIK,EĞİTİM,KÜLTÜR

VİLLA KORE OTEL- ÇEŞME / HAFTANIN YORUMU

ÜNYE MERMER BİR KONU BİR KONUK

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16