DOKA ve Belediyeden Ünye turizmine tarihi katkı!

Haber Tarih : 04/09/2019
Toplam Okunma : 122

Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Ünye'nin Burunucu-Çömlekçi Mahallesi'ndeki yarımadada bulunan tarihi Ünye evlerinin turizme kazandırılması çalışması tamamlandı.


Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Ünye'nin Burunucu-Çömlekçi Mahallesi'ndeki yarımadada bulunan tarihi Ünye evlerinin turizme kazandırılması çalışması tamamlandı.

'Ordu’nun Giriş Kapısı Turizm Adası Burunucu Projesi' adıyla yürütülen çalışmada yarımada üzerindeki Ünye evlerinin restorasyon, cephe giydirme ve sokak sağlıklaştırması çalışmaları sonrasında Ünye turizmine tarihi değerde katkı gerçekleştirildi.

Tarihi yarımadanın Ordu ve Ünye turizmi için giriş kapısı olduğuna dikkat çeken Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, "İlimiz ve ilçemiz turizmi bu kapıdan geçişlerle büyüyüp, gelişecek." dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, yarımadadaki çalışmayı an be an izlediğini belirterek, "Dün burası neydi, bugün ne oldu? Ünye çok önemli bir turizm destinasyonuna sahip oldu." dedi.

Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile yürütülen 'Ordu’nun Giriş Kapısı Turizm Adası Burunucu Projesi' çalışmalarında sona gelindi. Yarımadadaki tarihi Ünye evleri kurtarılarak geleceğe taşındı. Çalışma sonrası Ünye son derece değerli bir turizm destinasyonuna sahip oldu.

3 Eylül Salı günü gerçekleşen Ünye Turizm Sempozyumu sonrası 4 Eylül çarşamba günü açılış töreni gerçekleştirilen tarihi yarımadadaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Bir sene erken bitti...

Programın ilk konuşmasını yapan DOKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Salih Şahin, geçen yıl eylül ayında başlatılan projenin iki yıllık proje olduğu halde bir yolda bitirildiğine dikkat çekerek; "Burada bir yıl süre kazandık. Buradaki tarihi bir yıl önce canlandırdık, bundan mutluyuz. Çalışmalara bu anlamda katkı yapan proje ekibine ve Ünye Belediyesi'ne çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Projeye DOKA olarak 1 Milyon 150 Bin TL katkı yaptıklarını belirten Şahin, bundan sonra yine böyle projeler gelirse destek olacaklarını söyledi.

Sempozyumdan çok yararlandık

Programda yaptığı konuşmasında Ünye'nin yağışlı bir bölge olduğu gerçeğinden hareketle turizm alt yapısını buna göre hazırlaması gerektiğine işaret eden Ünye Belediye başkanı Hüseyin Tavlı; "Burada dün gerçekleştirdiğimiz Ünye Turizmi konulu sempozyumda bu gerçek çok net dile getirildi. Yağışlı bölge turizmine mahsus alt yapı hazırlamalıyız. Bunun içinde Ünye'de bir çok fırsat ve imkan var. Tarihi, kültürel değerlerimiz var, doğal güzelliklerimiz var, sağlık turizmine uygun manyetik kumumuz var. Yöresel ürün ve yemeklerimiz var. Bunlar dört mevsim turizme arz edilebilecek imkanlarımız. Bunlar üzerinde çalışacağız." dedi.

Tarihi yarımadayı tam olarak turizme açacağız

'Ordu’nun Giriş Kapısı Turizm Adası Burunucu Projesi' ne yaptığı katkı ve destekleri için DOKA'ya teşekkürlerini ifade eden Hüseyin Tavlı şöyle konuştu; "Burada çok güzel ve çok değerli bir sonuç ortaya çıktı. Ünye çok önemli tarihi değerde bir turizm alanı kazandı. Burayı işletmeleriyle, iskelesiyle, çömlek fırınıyla, her yönüyle hazır hale getirip tam anlamıyla turizmin hizmetine sokacağız. Bu tarihi yarımadamız Ordu ve Ünye turizminin giriş kapısı olarak bölge turizmine çok değerli hizmetler verecek."

Gurur duyabileceğimiz bir turizm alanı oldu

Programdaki konuşmasında proje çalışmalarını an be an izlediğini ve gelişmeleri gördükçe heyecanlandığını ifade eden Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney “Çalışmalar sonrasında bugün hepimizin gururla misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz, gezdirebileceğimiz Ünye’nin güzel bir turizm destinasyonuna kavuştuğunu görüyoruz. Yapılan işin kalitesine baktığımız zaman hepimizin açıkça görebileceği gibi son derece kaliteli ve özenle yapılan onarımlar ile güzel bir iş çıkarıldı.” dedi.

Kaymakam Güney; buranın kurtarılan son tarihi alan olduğuna dikkat çekerek; "Keşki bu çalışmalar daha önce yapılsaydı da Ünye'nin tarihi alan ve mekanları yok olmadan kurtarılsaydı." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek tarihi yarımadanın açılışı gerçekleştirildi.

Açılış programında Tarihçi-Yazar Aynur Zeren Tan’ın foroğraf sergisi, Ali Rıza Ateş’in ahşap oyma sanatı sergisi, Ünyeli sanatçı İlker Çorbacı’nın Rölyef Sergisi, Ünye’nin manyetik kumundan yapılan Orhan Yiğit’e ait hediyelik eşya sergisi ve alana kurulan çömlek tezgahında Çömlek Ustası Salih Karayiğit'in imalatı ilgiyle izlendi.

Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney; Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, İİBF Dekanın Prof Dr. Gürol Özcüre, Ordu Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ali Erdal Gülderen, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Tanrısevdi, AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, STK Başkan ve temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TURAN ECZANESİ

Liseler Mahallesi Stadyum Caddesi No:1/A Ünye

( 1 No.lu ASM Karşısı ) - 0 452 324 04 41

GÜNDÜZ-GECE : ORAL ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84 Ünye

( Çambaşı Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 92 97

Yayın Akışı