Fatsa'da il geneline hizmet verecek merkezi bir mezbahaneye kasaplar tepki gösteriyor.

Haber Tarih : 30/08/2019
Toplam Okunma : 117


Ünye Gıda Maddeleri Odası'nın düzenlediği toplantıda konuşan kasaplar, böyle bir mezbahanın kasaplar için zorluk ve zarardan başka bir şey olmayacağını ifade ederek "Ne kadar kar ediyoruz ki bir de ilave maliyetle uğraşalım." dediler.

Ünye, Fatsa, Altınordu mezbahanelerinin bulundukları hinterlanda hizmet vermeye devam etmesini isteyen kasaplar, bunun dışındaki her durumun vatandaşı oraya, buraya sürtmek olacağına işaret ettiler.

Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan bu konuda anlayış beklediklerini belirten Ünye Gıda Maddeleri Odası Başkanı Harun Güdek; "Ekonomik şartların esnafımızı her taraftan sıkıştırdığı bir dönemde böyle bir uygulama tam hedefine ulaşamaz, aksine sıkıntıya yol açar." dedi.

İkizce Esnaf Odası Başkanı Musa Kaygı; Yoğunoluk’taki bir kasabın Fatsa'daki mezbahaneye gidiş dönüşünün 150 kilometrenin üstünde olacağına dikkat çekerek; "Ünye’nin mazbahanesi çevre ilçelerine yeterli durumda. Vatandaşı oraya buraya sürtmeye gerek yok." şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Adem Atik; kasap esnafının haklı ve makul gerekçelerini ortaya koyduklarını ifade ederek, bu konuda herkesin memnun olacağı bir karar alınacağını belirtti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Fatsa’ya tüm Ordu’ya hizmet edecek bölge mezbahanesi yapıyor. Bu projenin hayata geçmesi ile Ünye’deki mezbahane kapatılarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kesilmek üzere Fatsa Bölge mezbahanesine götürülecek.

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanlığı düzenlediği kahvaltı programı ile komşu oda başkanları ve kasap esnafını Ordu Büyükşehir Belediye Başkanvekili Adem Atik’i bir araya getirerek konuyu masaya yatırdı.

Büyük mağduriyetler yaşanır

Ünye Kasaplar Çarşısı’nda düzenlenen programda, kasaplar Ünye mezbahanesinin kapatılmasına karşı olduklarını belirttiler. Mezbahane kapatılırsa Ünye, Çaybaşı, İkizce Akkuş ile bunların yanı sıra nüfus yoğunluğunun olduğu Tekkiraz, Yoğunokuluk, İlküvez’deki kasapların büyük mağduriyetler yaşayacağını dile getirdiler.

Bu çalışma hedefine ulaşmaz, sıkıntıya yol açar

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’e konuyu aktaracaklarını ifade ederek, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Ünye’deki mezbahanenin Fatsa’ya taşınmaması gerektiğini, bunun alt yapısının şuanda oluşmadığını kendilerine izah edeceğiz. Biz Hilmi Güler Başkanımızdan anlayış bekliyoruz. Ünye, Çaybaşı, İkizce, Akkuş, Tekkiraz, Yoğunoluk ve İlküvez’deki kasap esnaflarımızın Fatsa’ya hayvanlarını götürüp, kesip sonra tekrar getirme imkanları yok. Ekonomik şartların da esnafımızı her taraftan sıkıştırdığı bir dönemde böyle bir uygulama hedefine ulaşmaz, aksine soruna yol açar.” diye konuştu.

Ünye, Fatsa, Altınordu mezbahaneleri yerinde kalsın

Ünye, Fatsa ve Altınordu’da üç mezbahane olmasının, her mezbahanenin hinterlandındaki ilçelere hizmet vermesinin daha uygun olduğunu ifade eden Güdek şunları kaydetti, “Ünye’deki mezbahanemizde şartlarımız Çaybaşı, İkizce Akkuş ile diğer nüfus yoğunluğunun olduğu Tekkiraz, Yoğunoluk, İlküvez'e hizmet edecek şekilde yeterli. Bu esnafları Fatsa’ya hatta Fatsa’dan da 10 kilometre ileriye götürmek yazık, günahtır. Biz Ünye’de, Fatsa’da ve Altınordu’da mezbahane olmasını ve her mezbahanesinin hinterlandındaki ilçelere hizmet vermesini istiyoruz.”

Vatandaşı oraya, buraya sürtmeye gerek yok

İkizce Esnaf Odası Başkanı Musa Kaygı yaptığı açıklamda, “Yoğunoluk’daki bir kasap esnafımız yaklaşık 70-80 kilometre gidecek geri dönüşü ile birlikte 150 kilometrenin üstünde mesafe yapacak. Hayvanını götürüp, kestirip gelecek. Esnaf burada ne kadar para kazanacak, zaten ne kadar bir kar oranı var? Bunları düşünerek hareket etmeli. Ayrıca Ünye’nin mazbahanesi Ünye’ye ve çevre ilçelerine yeterli durumda. Fatsa'ya, oraya, buraya gerek yok. Vatandaşı oraya buraya sürtmeye gerek yok.” diye konuştu.

Herkesi memnun eden bir karar alınacak

Kahvaltı programına katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanvekili Adem Atik ise, “Başkanlarımızın davetine icabet ederek bugün burada bir araya geldik. Kendilerinden Ünye, Çaybaşı, İkizce, Akkuş, Tekkiraz, Yoğunoluk havzalarının mezbane ile ilgili taleplerini dinledik. Kendileri haklı ve makul gerekçelerini ortaya koydular. Bu konuyu Ordu Büyükşehir Beleidye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler ile paylaşıp, bilgi arz edeceğiz. Doğru ve akıllı bir tercihle herkesin memnun olacağı bir karar alacağız” dedi.

Program, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanvekili Adem Atik, Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, İkizce Esnaf Odası Başkanı Musa Kaygı, Tekkiraz Esnaf Odası Başkanı Faruk Kara ve kasap esnafının katılımı ile gerçekleşti.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ESER ECZANESİ

Saraçlı Mahallesi Orta Saraçlı Caddesi No:5/A Ünye

( Saraçlı Mahallesi Sanayi Cami Karşısı ) - 0 452 324 19 00

GÜNDÜZ-GECE : ZEYNEP ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:78 Ünye

( Atatürk Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 56 56

Yayın Akışı