Fındığa bir düşman da vampir kelebek!

Haber Tarih : 03/09/2019
Toplam Okunma : 77

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde birkaç yıldır hızla çoğalan ‘vampir kelebek’ fındıkta rekolte düşüşlerine neden oluyor.


Fındığa bir düşman da vampir kelebek!

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan böcekle ilgili yetkililer, eylül ayında ilaçlama yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Doğu Karadeniz´de tarım arazilerinde 'Vampir kelebek' olarak bilinen böcek türüyle mücadele devam ediyor. Bu böcek türü çay, fındık ve kivi üretiminde önemli düşüşlere neden oluyor. Çünkü bu böcek bitkinin özsuyunu emerek kurutuyor. Hal böyle olunca da bitki canlılığını yitirip ölüyor. Yetkililer gerekli önlemler alınmazsa bu böcek sayılarının binlerden milyonlara çıkacağını söylüyor.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Akıner, 2007 yılında Doğu Karadeniz’de görülmeye başlayan ve son yıllarda sayılarının giderek arttığını belirterek, “Bu canlı türü yumurta bırakma evresine doğru geçmek üzere. Özellikle eylül ortalarından itibaren ekim başına kadar bulabildikleri tüm uygun bitki dallarına yumurtalarını bırakacaklar. Bunun anlamı eğer biz bu yumurta bıraktıkları alanları temizlemezsek ya da dikkat etmezsek bir sonraki yılda bir bireyin minimum 40-50 arası yumurta bıraktığını düşünürsek bu sene binlerce olan sayı gelecek sene milyonlara ulaşacak” dedi.

Ordu Olay

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : YASEMİN ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:136 Ünye

( Eski Makro Market Karşısı ) - 0 452 323 52 65

Yayın Akışı