Fındığın Başkenti Ordu, Başilçesi Ünye...

Haber Tarih : 04/09/2019
Toplam Okunma : 78

Giresun ile Ordu arasında başlayan 'Fındığın Başkenti' tartışması artarak devam ediyor.


Giresunlular, fındığın başkenti olarak geçmişten günümüze Giresun'un bilindiğini belirterek, Ordu'nun fındığın başkenti olmasının imkansız olduğunu söylüyorlar. 

Buna karşılık Ordulular, Türkiye'de en çok fındık üreten ilin açık ara Ordu ili olduğunu, eğer fındığa başkent olacaksa bunun Ordu'dan başka bir yer olamayacağını belirtiyorlar. 

Diğer taraftan Türkiye'de en çok fındık üreten ilçenin de Ünye olduğuna dikkat çekilerek "Fındığın Başkenti Ordu, Başilçesi Ünye" olarak ifade ediliyor. 

6 Ağustos'ta Ordu'da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla gerçekleşen fındık hasadı başlama töreninde 'Fındığın Başkenti Ordu' sloganıyla pankart asılmasının ardından Ordu ile Giresun arasında 'Fındığın Başkenti' tartışması başladı. 

Geçmişten günümüze fındığın başkenti Giresun... 

Orduluların fındığın başkenti olarak Ordu'yu göstermelerinin yeni bir olay olduğunu, bunun da Giresun'a haksızlık olduğunu belirterek; "Ordulularda biliyor ki Fındığın Başkenti olarak yıllardır Giresun olarak kabul edilir, Giresun olarak söylenir. Komşu ilimizin bunu bile bile Ordu'yu fındığın başkenti olarak ifade etmesinin açıklanabilir bir izahı ve nedeni olamaz. " diyerek tepkilerini dile getiriyorlar. 

"Kirazın Anavatanı, Fındığın Başkenti" 

Konuyla ilgili açıklama yapan Giresun Milletvekili Kadir Aydın, "fındıkta başkentlik" tartışmalarına işaret ederek, hem geçmişi hem de konumuyla Giresun'un dünya standartlarında fındığı ile kendini tanıtan bir il olduğunu belirtti. Kadir Aydın şöyle dedi; "Fındığın Başkenti ibaresi yıllardır Giresun tarafından kullanılan bir ibaredir. Giresun'u yıllardır 'Kirazın Anavatanı, Fındığın Başkenti' sloganlarıyla tanıttık. Bunda kesinlikle bir şüphe yoktur." ifadelerini kullandı.

"Biz fındığın başkentiyiz, demek gerçeği değiştirmez" 

Konuyla ilgili Giresun İl Genel Meclisi toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Şahin; "Bilindiği üzere FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü, Karadeniz Fındık İhracatçılar Birliği Merkezi, Fındık Araştırma Enstitüsü Giresun'da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra fındığın isimleri arasında 'Giresun Kalite fındık' diye isim zikredilmektedir. Birilerinin 'Biz fındığın başkentiyiz' demesi bu gerçeği değiştiremez" ifadelerini kullandı. 

"Fındığın Başkenti Ordu" 

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin Ordu'da bu yıl ilk kez düzenlediği Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile Azerbaycan ve Gürcistan Tarım Bakanlarının da katıldığı Fındık Hasadı etkinliğinde "Fındığın Başkenti Ordu" sloganı kullanılmıştı. Bunun gerekçesi olarak ta Türkiye'de bir yılda üretilen toplam fındığın ortalama % 32'sinin Ordu ilinde üretildiği, bu üretim miktarıyla da diğer illerden açık ara önde oluşu belirtilmişti.

Türkiye'de illere göre fındık üretim miktarı ve yüzdesi; 

Türkiye'de illere göre fındık üretimi ortalama olarak şu şekilde gerçekleşmektedir; Ordu: % 32 ile yaklaşık 230 bin ton, Samsun: % 14 ile yaklaşık 90 bin ton, Giresun: % 14 ile yaklaşık 90 bin ton, Sakarya: % 13 ile yaklaşık 85 bin ton, Düzce: % 11 ile yaklaşık 71 bin ton, Trabzon: % 6 ile yaklaşık 40 bin ton, Zonguldak % 4 ile yaklaşık 26 bin ton, Kocaeli % 2 ile yaklaşık 13 bin ton, diğer iller % 4 ile yaklaşık 26 bin ton fındık üretmektedir. 

En çok fındık üreten il Ordu, en çok fındık üreten ilçe Ünye... 

Ordu ili olarak sadece Türkiye'de değil dünyada en çok fındık üreten il olduğuna dikkat çeken Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Ünye'nin de Türkiye'de ve dünyada en çok fındık üreten ilçe olduğunu belirtti. 

Sembolik bir ifade... 

Fındığın Başkenti ifadesinin resmi bir yanı olmayan sembolik bir ifade olduğunu ifade eden Osman Sarkahraman, "Komşumuz Giresun bundan alınganlık göstermesin, biz Ordu'nun Fındığın Başkenti olduğunu ifade ederken ilimizde üretilen fındık miktarına dikkat çekmek için bunu böyle söylüyoruz. Bu da son derece doğru bir ifade, çünkü ülkemizdeki fındığın açık ara % 32'sini üretiyoruz. Kaldı ki bu oran da zaman içinde artarak yükseliyor." şeklinde konuştu. 

Ünye en çok fındık üreten ilçe

Türkiye'de ve dünyada fındık üreten ilçeler arasında Ünye'nin birinci sırada yer aldığına da dikkat çeken Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, "Gerek il olarak gerekse ilçe olarak fındık üretiminde bir numara olmanın gururunu yaşıyoruz. Dolayısıyla diyoruz ki; 'Fındığın Başkenti Ordu, Başilçesi Ünye". 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : YASEMİN ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:136 Ünye

( Eski Makro Market Karşısı ) - 0 452 323 52 65

Yayın Akışı