Fındık üzerinden siyasi şov yapılıyor

Haber Tarih : 25/07/2019
Toplam Okunma : 151

Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, “Birçok siyasi figür tarafından daha önce yapılan açıklamalarda fındık fiyatı ile ilgili rakamlar telaffuz edilmiştir. Bunların amacı siyasi şov yapmak” dedi.


Erkan Temiz; . Fındık fiyatının bu yıl 25 liranın altında olmaması gerektiğini belirten Temiz, hükümete seslenerek üreticilerin ezdirilmemesi gerektiğini söyledi.

Temiz, fındık üreticisinin tekelci sermayeye ezdirilmemsini isteyerek; İtalyan şirketi FERRERO, Türk fındığını 14-15 TL’den alırken, İtalyan üreticiden 30 TL’ye almaktadır. Türkiye’den kazandığı para ile İtalyan üreticisini kalkındırmaktadır." şeklinde konuştu

Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, fındık hasadı öncesinde fiyatların açıklanması gerektiğini açıkladı. Fındık fiyatının bu yıl 25 liranın altında olmaması gerektiğini belirten Temiz, hükümete seslenerek üreticilerin ezdirilmemesi gerektiğini söyledi. Başkan Temiz’in yazılı olarak yaptığı açıklamadan satır başları şöyle;

 Bu konuda Cumhurbaşkanı tek yetkili

2019 yılı fındık hasat döneminin arifesinde, fındıkla ilgili rekolte, maliyet ve fiyat tartışmalarının had safhaya çıktığı, Ordu ve Karadeniz gündeminin birinci sırasını işgal ettiği günleri yaşıyoruz. Yıllardır uygulanan yanlış ekonomik ve tarım politikaları sebebiyle, birçok kesim tarafından konuşulan ancak çözüm üretilmeyen fındık konusu, bu haliyle daha çok gündem işgal edecektir. Birçok siyasi figür tarafından daha önce yapılan açıklamalarda fındık fiyatı ile ilgili rakamlar telaffuz edilmiştir. Bunların hiç birinin bilimsel dayanağı olmayıp, siyasi şov yapmak amacıyla söz konusu açıklamaların yapıldığı ifade etmiştik. Özellikle son olarak iktidar partisine mensup bir milletvekilinin eski bir fotoğrafla yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının fındık üreticisinin mağdur edilmemesi talimatı verdiğini ifade etmiştir. Bunun gerçekle bir ilgisi yoktur. Zira Cumhurbaşkanı icranın başıdır. Tek yetkili ve sorumludur. Eğer Cumhurbaşkanı fındık üreticisinin mağdur edilmemesini istiyorsa bu konuda bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlar ve TMO’ne yazılı talimat vererek, maliyet hesapları da dikkate alınmak suretiyle dolgun bir taban fiyatın açıklanmasını sağlar. Sayın milletvekili muhtemelen gördüğü bir rüyayı kamuoyu ile paylaşmıştır.

 “Üretici tekelci sermayenin insafına terk edilmemelidir”

Fındık 75-80 milyar dolarlık dünya çikolata piyasasının en önemli hammaddelerinden biridir. Dünya fındığının yüzde 75-78’ini üreten Türkiye üreticisi, emperyalist tekelci sermayenin insafına terk edilmemelidir. Üreticiyi tatmin edecek bir taban fiyat oluşturulmalı, devlet tarafından piyasaya müdahale edilmelidir. İtalyan şirketi FERRERO, Türk fındığını 14-15 TL’den alırken, İtalyan üreticiden 30 TL’ye almaktadır. Türkiye’den kazandığı para ile İtalyan üreticisini kalkındırmaktadır. Fındık için verilecek dolgun bir taban fiyat, bu gün 1,5-2 milyar dolar olan döviz girdisini 4-5 milyar dolara çıkaracaktır. Meseleye bu boyuttan bakıldığında doğru sonuca ulaşılacaktır.

“Fındık fiyatı 25 liranın altında olmamalıdır”

İl Başkan Yardımcımız, Ziraat Mühendisi Sayın Haluk Şensoy’un yaptığı çalışmalar neticesinde 1 kg fındığın maliyetinin 15,50 TL olduğu tespit edilmiştir. Bu maliyetin üzerine yüzde 25-30 oranında bir refah payı konulmalıdır. Yani fındığın taban fiyatı kesinlikle ve kesinlikle 20,00 TL’nin altında olmamalıdır. Ancak, geçmiş yıllarda üreticinin yaşadığı kayıplar dikkate alındığında bu fiyat tatmin edici değildir. Şöyle ki; 2018 ürünü fındığın maliyeti 13,90 TL olmuş ancak üretici 13-14 TL gibi bir fiyatla ürününü satabilmiştir. Üretici 2018 yılından alacaklıdır. Daha önceki yıllarda yaşanan kayıplar da mutlaka dikkate alınmak zorundadır. Örneğin bu ülkede fındık üreticisi 1 kg fındığını sattığında 22 ekmek (400 gramlık) alabiliyordu, arabasına 5 litre benzin koyabiliyordu(1996-97 Refahyol iktidarı). Bu kayıplarında telafisi dikkate alınmak zorundadır. İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri 2018 yılı ürünlerini ortalama 30,00 TL fiyatla satmışlardır. Geçmiş yıllarda yaşanan kayıpların telafisi ve bu yılın rekolte ve maliyet miktarları dikkate alındığında 2019 ürünü fındık için verilmesi gereken taban fiyat 25,00 TL olmalıdır.

 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : CAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak No:22/B Ünye

( Eski Pazar Yeri - Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 543 323 95 72

GÜNDÜZ-GECE : GÜVENAY ECZANESİ

Orta Yılmazlar Mahallesi Türbe Caddesi No:2/B Ünye

( Yalı Mevki ) - 0 452 324 73 24

Yayın Akışı