Fındıktaki oyunu sadece üreticinin kendisi bozar

Haber Tarih : 03/09/2019
Toplam Okunma : 137

Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındıktaki oyunu sadece üreticinin kendisinin bozabileceğine işaret ederek, fındık fiyatı 20 TL olana kadar beklemesi ve ürününü emanete vermemesi gerektiğini söyledi.


Fındıktaki oyunu sadece üreticinin kendisi bozar 

Fındıkta yaşananları özetleyen Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, "Hasat öncesi ziraat odaları, sendika ve serbest mühendislerce yapılan maliyet analizlerinde, 1 kilo fındığın maliyetinin ortalama maliyetinin 15,50 Tl olduğu açıklandığını hatırlatarak; “TMO tarafından taban fiyat olarak maliyetin 1 TL üzerinde, 16,50 TL fiyat açıklandı. İktidar partisi milletvekillerinin bu fiyata sesi çıkmazken, iktidar destekçisi partinin mebusu, ziraat odaları, ihracatçı birliği ve Ticaret Odası maliyetine fiyata bayram etti. Ağustos ayına girildi ve masa başında belirlenen rekoltenin olmadığı, rekoltenin 2018 yılı seviyelerinde olduğu görüldü. TMO Ordu ilinin 19 ilçesinin 6'sında alim noktası açtı, dünya fındığının yüzde 20'sini, Türkiye fındığının 1/3'ünü üreten Ordu'nun fındığını 6 noktada alacağını açıkladı. TMO ayrıca dekara 57 kg fındık alacağını açıkladı.” diye konuştu.

 Her şey senaryoya uygun

“Başta Ferrero ve diğer ihracatçı yabancı ve yerli sermaye, üreticinin fındığını depolama imkanı olmadığını iyi biliyor ve mutlaka tüccara veya manava satacağını veya emanete vereceğini çok iyi biliyor ve pusuya yatmış sinsi sinsi gülüyor ve bekliyor.” diyen Temiz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü köyler boş. Üretici ürününü kurutup köyden ayrılacak.

Eylül ayı ile birlikte fındığın pazara ineceğini iyi biliyor sermaye ve zaten kendisine teslim edileceğini düşündüğü fındığı en düşük fiyata almak için bekliyor. Tüm bu gelişmelerin tamamı önceden planlanmıştır. Herkes kendine verilen rolü oynamış ve üretici sermayenin insafına terkedilmiştir. Ekranlarda şov yapanlar, sokaklarda basın açıklaması yapanlar, hedef saptırıp borsayı itibarsızlaştıranların tek amacı yabancı sermayenin servetine servet katmasıydı. Hiç birinin derdi üretici değildi. Tüm üreticilerimiz gördü ki üreticinin sahibi yok.”

 20 TL’ye kadar bekle

Temiz sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticilerin yapacağı tek bir şey kalmıştır; emeğine, ürününe sahip çıkmak için, ürününü pazara indirmemek, emanete vermemek. Fındık 20 TL fiyata ulaşana kadar fındığını elinde tutmak. Sermaye bu fındığı almak zorunda. Almak için de parayı vermek zorunda.”

 ORDU OLAY

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı