Hastane'de gözler Ağustos atamalarına çevrildi

Haber Tarih : 01/08/2019
Toplam Okunma : 189

Ünye Devlet Hastanesi'nde boş olan ve yetersiz kalınan branşlardaki uzman hekim ataması ile ilgili gözler Sağlık Bakanlığı'nın Ağustos ayında yapacağı atamalara çevrildi.


AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan'ın daha önce yaptığı "Doktor atamaları Ağustos ayında yapılacak." açıklamasının Ünye'de yarattığı beklenti ile ilgili Ünye'deki siyasi partive sivil toplum kuruluşlarının Başkanları açıklama yaptılar.

Başkanlar yaptıkları açıklamalarda; Ünye Devlet Hastanesi'ne atanan doktorların kısa süre sonra atama istemelerinin araştırılması, Hastanedeki eksik ve yetersiz branşlar için Ağustos ayında mutlak surette atama yapılması istendi.

Ünye gibi geniş bir hinterlanda sahip ilçe hastanesinde eksik doktor bulunmasının ve hastaların sık sık başka şehirlerdeki hastanelere yönlendirilmelerini artık kabullenemez noktaya geldiklerine işaret eden Başkanlar, "Bu çile artık bitmeli." dediler.

Ünye Devlet Hastanesi'nde boş olan ve yetersiz kalınan branşlardaki uzman hekim ataması ile ilgili olarak Ağustos ayı içinde yapılacak doktor atamalarına dikkat çeken Ünyeli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları Sağlık Bakanlığı'nın Ağustos ayında yapacağı atamalarda doktor açığının mutlak surette tamamlanmasını istediler.

Konuyla ilgili olarak Ünye Devlet Hastanesindeki doktor eksikliğinin giderilmesi ile ilgili girişimlerinin sürdüğünü ifade eden AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Ünye Devlet Hastanesinin doktor eksikliğini Genel Başkanvekilimizin, milletvekillerimizin, Bakan Yardımcımızın desteği ile yakından takip ediyorum. Geçen hafta içerisinde milletvekillerimizle, İl Sağlık Müdürlüğü ile bu konuyu tekrar görüştüm. Özellikle TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Milletvekilimiz Şenel Yediyıldız ile sürekli istişare halindeyiz. Hastanemizdeki doktor eksikliğimizle ilgili talebimizi yine yeniledik. Şenel Yediyıldız Hocamız konuyu takip ettiğini kendisi de dile getirdi.”dedi.

Yediyıldız, Ağustos ayında Ünye’deki doktor sorununun çözüleceğini söyledi

AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’ın Ağustos ayında Ünye’deki doktor sorununun çözüleceğini söylediğini ifade eden Argan, “Süreci yakından takip ediyoruz. Hızlandırılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Milletvekilimiz Şenel Yediyıldız’da Ağustos ayı içerisinde doktor sorununun çözüleceğini, Sağlık Bakanımıza bu konuyu ilettiğini söyledi. Bizlerde hem takipçisiyiz hem de aynı şekilde sürecin hızlı şekilde ilerlemesi ve nihayete ermesi içinde destekçisiyiz.”dedi.

5 yıldızlı otel konforundaki hastanemizde doktorlar neden durmaz?

MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, “Hastanemiz 5 yıldızlı otel konforunda, Bölge Hastanesi niteliğinde bir sağlık kuruluşu. Ama bu hastanede doktor çalışmak istemiyor. Şu anda kardiyoloji doktorumuz yok. Göğüs hastalıkları doktorumuz yok. Çocuk cerrahi yok. Üroloji 2 tane ama bir tanesi başhekim yardımcısı polikliniğe çıkmıyor. Diğer doktorumuz da önümüzdeki hafta 1 ay izne ayrılıyor, dönüşte de tayin istiyor. Göğüs cerrahisinde 1 doktorumuz var, o da Başhekim Yardımcısı poliklinik yapmıyor. Beyin Cerrahı 1 tane, o da yeterli gelmiyor. Nöroloji 1 tane, yeni doğum yaptığı için öğleye kadar çalışıyor. Fizik, KBB, İntaniye branşlarındaki doktorlarımız yeterli gelmiyor. Ayrıca elimizdeki doktorlar Ordu ilinin birçok küçük ilçe hastanelerine 1 ay süre ile geçici göreve gönderiliyor. Bu da hastanemizde çok sık yaşanan bir konu. Hekimlerin yüzde 80’i tayin olup gitmeye çalışıyor. Bu noktada öncelikle, hastanede bir takım sorunlar var ise, bunlar giderilmeli ve doktorların Ünye’de kalmaları sağlanmalı. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgililer bu konuda gerekli çalışmayı yaparak hastanemizdeki doktor eksiğini Ağustos ayı atamalarında gidermeli” dedi.

Sağlık politikasının değişmesi lazım

CHP Ünye ilçe Başkanı İsa Maral ise, “Türkiye’de AKP iktidarından sonra değişik bir sağlık politikası izleniyor. Sağlıkta şimdiye kadar özel hastaneler teşvik edildi. İlk başlarda özel dal merkezleri, özel klinikler teşvik edildi. SGK’nın parası da bütünüyle bu özel kurumlara şuursuz bir şekilde aktarıldı. 5 yıl yapılan bu uygulamadan sonra Avrupa’da ne kadar tıp malzemesi varsa, ne kadar atıl tıbbi araç gereç varsa bunların hepsi ülkeye geldi. Daha sonra bunun çok pahalı olduğu görüldü. Görüldükten sonra da tıp merkezleri kapatıldı. Devamında sağlık bir para kazanma aygıtı görüldüğü için özelleştirmeler teşvik edildi. Şimdi de şehir hastaneleri teşvik ediliyor. Sağlıkta izlenen bu politikalar sonucu uzman doktorların Ünye gibi ilçelerde, illerde devlet hastanelerinde kalması zorlaşıyor. Mecburi hizmetini bitiren, özel hastanelerin daha iyi olanaklarına kavuşmak için özel hastanelere gidiyor. Bu anlamda sağlık politikasının toptan değiştirilmesi lazım.”dedi.

Bu atama döneminde iktidarın biraz daha bu konunun üstüne durmalı

Bu atama döneminde eksik branşlar için Ünye Devlet Hastanesine atamaların mutlaka yapılması gerekiyor. Hastaları başka hastanelere göndererek sağlık hizmeti ne kadar verilebilir?

Ayrıca sağlık politikasının toptan değişmesi lazım. Doktorlar da mutsuz, hastalar da mutsuz, hasta yakınları da mutsuz Hastane yapmakla hastane sorunu çözülmüyor. Hastanelerin donanımı önemli, elemanları önemli. O anlamda sağlık politikası ve sağlık da çalışanların da böyle taşeronlaşma yoluyla değil Sağlık Bakanlığı uygun bir sınavla ehil elemanlar alması gerekiyor. Doktor atamalarında ise buralara bu politikayla uzun süreli, uzun soluklu doktor gelip de durmaz. Bu anlamda politikanın tamamen değişmesi lazım” dedi.

Hastanede bölünmüşlük ve bir birine düşmüş bir yapı var

Demokrat Parti Ünye İlçe Başkanı İsmail Torunoğlu, "Ünye Devlet Hastanesi binası çok güzel, dışarıdan bakıldığında çok harika bir bina. Ama içinde hizmet sıfır. Oradaki o bölünmüşlüğü, bir birine düşmüş vaziyeti gidip yerinde takip edecek bir siyasi otorite lazım. O kadar güzelim bir hastanede tıbbi makineleri kullanacak teknik elemanımız bile yok. O yüzden, orayı sevk ve idare edebilecek bir kadroyu oluşturmak lazım. O kadroyu da denetlemek lazım.

Şu anda hastanede doktor eksikliği ve yetersizliği had safhada. Hastalar Ordu, Samsun gibi çevre illere ve ilçelere sevk ediliyor. Vatandaşın zaten yetmeyen parası hastane yollarına dökülüyor, hastalara eziyet üstüne eziyet. Ünye, hinterlandı ile birlikte koskoca bir bölge. Hastanesi doktorsuz olamaz. Ağustos ayı geldi sayılır, bir an önce doktor atamaları yapılsın, hastanede dört dörtlük sağlık hizmeti verilmeye başlansın.” diye konuştu.

Hastaların sık sık şehir dışındaki hastanelere yönlendirilmesi son bulmalı

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar açıklamasında Ünyeli siyasetçi ve bürokratların hastanedeki doktor eksikliği ve yetersizliğini çözmesi gerektiğine işaret ederek, hastaların sık sık başka şehirlerdeki hastanelere yönlendirilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

 Borsa olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle bunun altını çizmek lazım; altyapısı, nüfusu, ekonomisi, kültürü ile bir çok ilden büyük bir kent Ünye. O yüzden Ünye’ye herhangi bir yer muamelesi yapılmaması gerekir. Ünye’nin ihtiyacını karşılayacak altyapıda bir hastane yapılmış. Ancak doktorla doldurulamaması üzücü. Bu zamanda, Ünye gibi bir yerde olmaması gereken bir durum. Doktorların burayı tercih etmemesi ile ilgili bir sebep varsa bu sebeplerin ortadan kaldırılması ve Ünye’nin bu ihtiyacının ivedi olarak karşılanması lazım. Bu noktada Ünye Ticaret Borsası olarak biz üzerimize bir şey düşüyorsa bunu yapmaya hazırız. Gerek Ünye bürokratlar gerekse Ünyeli siyasetçilerle bir araya gelerek bu sorunun çözülmesi faydalı olur diye düşünüyoruz” dedi.

Ünye’de uzman hekim eksikliği bir türlü neden giderilemiyor?

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Yıllardır Ünye’de uzman hekim eksikliği bir türlü neden giderilemiyor. Bunu anlamış değilim. Denize neredeyse sıfır, 5 yıldızlı otel konforunda bir hastanemiz, Karadeniz’in incisi Ünye’miz neden burada doktor eksikliği olur, neden atanan doktorlar çabucak geri giderler, bunu anlayabilmiş değilim.” dedi.

Ünye devlet hastanesi çok geniş bir havzaya hizmet veriyor, doktor eksikliği giderilmeli

Ünye Devlet Hastanesi'nin çok geniş bir havzaya hizmet ettiğini işaret eden Sarıkahraman, “İnşallah önümüzdeki Ağustos ayı atamasında eksik doktor atamaları yapılır. Çünkü Ünye Devlet Hastanesi Ünye ve arkasındaki ilçeleri ile çok büyük bir havzaya hizmet etmekte. Bu anlamda burada bulamadığımız doktor için ya Fatsa'ya, ya Ordu’ya ya da Samsun’a gitmek zorunda kalıyoruz. Bu da hasta yakınları tarafından ekonomik sıkıntı yaratmakta, hastaya zahmet vermektedir. Bu durumun siyasi otorite tarafından gözden geçirileceğini düşünüyorum” dedi.

Ağustos atamalarında Ünye’ye uzman hekim takviyesi istiyoruz

Ünye Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Ali Özkan, “5 yıldızlı otel ayarında bir hastanemizin uzman hekim eksikliği tabi ki bütün Ünyelileri üzdüğü gibi bizleri de üzüyor. Bölgemizde fındık sezonunun gelmesi ile gurbetteki hemşerilerimizin ve fındık dolayısıyla mevsimlik tarım işçilerinin gelmesiyle birlikte Ünye’de büyük bir nüfus artışı olacaktır. Bu yüzden yetkililerin Ağustos ayı atamalarında bir an önce eksik uzman hekim ataması ve doktor takviyesi yapmasında fayda olacaktır.”dedi.

Ünye KENT Haber

 

 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ZEYNEP ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:78 Ünye

( Atatürk Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 56 56

GÜNDÜZ-GECE : ADA ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Niksar Caddesi No:86 Ünye

( Niksar Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 84 52

Yayın Akışı