İşyerlerini su bastı, fındıklar sele gitti

Haber Tarih : 24/08/2019
Toplam Okunma : 194

Ünye’de 23 Temmuz Cuma sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış şehir merkezinde taşkınlara yol açtı. İşyerlerini ve alt katları su bastı. Yağış sonucu yükselen sular Belediye binasına girdi. Yağışla birlikte Tabakhane Deresi'


Ordu il genelende iki gündür devam eden 23 Temmuz Cuma günü saatlerinden itibaren Ünye’yi de etkisi altına alan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Yaklaşık 1 saat süren ve şiddetini arttırarak devam eden sağanak yağışla birlikte bir çok işyerini su bastı, Sağanak, Ünye şehir merkezi Cumhuriyet Meydanı civarındaki işyerlerinin yanı sıra Büyük Cami'nin önünde etkili oldu.

Şehir merkezinde cadde ve sokaklar, Atatürk Mahallesi, Ünye Devlet Sahil Yolu, Yalı Mevkisi başta olmak üzere etkili olan yağmur suları bazı işyerlerini ve alt katları etkisi altına aldı.

Özellikle Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde etkili olan yağmur suları buralardaki işyerlerine girdi. İşyeri sahipleri içeriye giren sularla mücadele ederken yetkililere isyan etti. Belediye ekipleri ise vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştı.

Ünye Belediyesi'ni su bastı

Sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur ilçe meydanında su taşkınlarına neden olurken, Ünye Belediyesi binasını da su bastı. Belediye çalışanlarının aldığı tedbirlere rağmen zemin kat sular altında kalırken binanın içinde herhangi bir maddi hasar oluşmadı.

Mustafa Demirci, “Memleketimizde sonuç bu, her yağmurda hayat felç. 45 dakikalık bir yağmur görüldüğü gibi Ünye'de hayatı durma noktasına getirdi. Esnaflar ve işyerlerinde çalışanlar burada mağdur. Dükkanlarını korumaya çalışıyor. Yapılan seçimlerde halkın her şeyi iyi idrak etmesi lazım. Şurada yarım saatte hayat felç, insanlar mağdur. Yetkililere seslenmek istesek bu saatten sonra seslenmek bu saatten sonra faydasız.”dedi.

Fındıklar sele gitti

 Fındık hasat sezonu olması nedeniyle sağanak fındık bahçelerini ve üreticiyi olumsuz etkiledi. Belli aralıklarla devam eden yağışlar nedeniyle bahçelerde henüz toplanmayan fındıklarla ve toplanıp harmana taşınan fındıklardan suya kapılanlar denize sürüklendi. İlçede en çok Tekkiraz, İnkur ve Uğurlu mahallelerindeki fındıklar zarar gördü.

Tekkiraz Mahalle Muhtarı Yaşar Kolcu, gazetemize yaptığı açıklamada, mahallenin tamamının sağanak yağıştan etkilendiğini belirterek, “Tekkiraz mahallemizin tamamı yağışlardan etkilendi. Özellikle yollarda sıkıntılar oluştu. Ünye Belediyesi’ni arayıp yetkililere haber verdik, ekipler sahada çalışma yürütüyor.”dedi.

Uğurlu Muhtarı Muammer Doğru da gazetemize yaptığı açıklamada, mahallede yolların yanı sıra özellikle fındık bahçelerinin sağanak yağıştan olumsuz etkilendiğini belirterek, şunları söyledi: “Benim kendi fındık bahçemde 1.5 ton fındık sele gitti. Benim gibi bahçesinde fındık olan bir çok üreticimiz mağdur oldu. Özellikle bahçelerde henüz toplanmamış fındıklar sağanak yağışla sele gitti. Üreticimiz mağdur oldu. Yollarımız bozuldu.”

Yağış Ordu genelinde etkili oldu

Altınordu'da etkili olan yağış nedeniyle ırmakta mahsur kalan inekler kurtarıldı, bazı ilçelerde ise fındık bahçeleri zarar gördü.

Altınordu ilçesi Eskipazar Mahallesi'nden geçen Civil Irmağı'nın kıyısında otlayan 9 inek, yağışla birlikte suyun debisinin yükselmesi üzerine mahsur kaldı.

Çevredeki vatandaşlar, ırmağa girerek inekleri bulunduğu yerden çıkarmak için uğraş verdi. Suda bir süre zorluk yaşayan vatandaşlar, inekleri yol kenarına çıkarmayı başardı.

Ulubey ilçesindeki bazı derelerde su debisi yükselirken, fındık bahçeleri ile yollarda zarar meydana geldi.

Perşembe ilçesinde de bazı mahallelerde kurutulmak üzere harmana serilen fındıkların yağıştan etkilendiği öğrenildi.

Gölköy ilçe merkezindeki mahallelerde dere taşkınları ile yollarda hasar oluştu.

Büyükşehir ve ilçe belediyesi ekipleri, hasar gören bölgelerde çalışma yürütüyor.

Yağış tehlikesi sürüyor

Ordu Valiliği, yağışların Ünye, Fatsa, Perşembe, İkizce, Çaybaşı bölgesinde etkisini artırarak, kuvvetli olmasının beklendiğini bildirerek, vatandaşlara sel ve heyelanlara karşı tedbirli olmaları uyarısında bulundu.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : YASEMİN ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:136 Ünye

( Eski Makro Market Karşısı ) - 0 452 323 52 65

Yayın Akışı