Kaymakam GÜNEY “Hıfzısıhha kurulu çalışmalarını titizlikle yürütüyor”

Haber Tarih : 25/03/2020
Toplam Okunma : 275

Ünye’de denetimlerin aralıksız sürdüğünü ifade eden Kaymakam Güney, “Bu süreçte bize yardımcı olan, duyarlılık göstererek daha biz söylemeden bir çok konuda tedbir alan sorumlu davranan bütün davranışlarımıza, işletmelerimize teşekkür ediyorum.


Oney Flaş FM’de Hakan Korkmaz moderatörlüğündeki Bir Konu Bir Konuk programında, “Bana bir şey olmaz mantığının yanı sıra, zaten bu hastalık İstanbul’da, Ankara’da, sınır illerinde var gibi bir yanılgı söz konusu.Vatandaşlarımız  tedbirini alsın. Şuanda çok hassas bir süreçteyiz. Bu iki hafta bizim için çok önemli. Kontrolü kaybetmememiz, kitlenmememiz gerekiyor” dedi.

Hıfzısıhha kurulu çalışmalarını titizlikle yürütüyor

İlçe hıfzısıhha kurulunun Pazar yerleri ile ilgili aldıkları kararları değerlendiren Kaymakam Güney, “İlçe Hıfzısaha kurulunun yerelde aldığı kararlar var. Bazen eleştirilebiliyoruz. Pazarlarla ilgili aldığımız kararlar var. Sokağa çıkma ile ilgili aldığımız kararlar var. Valiliğimizin, Sağlık Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın aldığı kararlar var. Bunları vatandaşlarımıza duyuruyoruz. İnsanların en çok gribal enfeksiyonlara yakalandıkları yerler Pazar yerleri. Bu noktada İlçeHıfzısaha kurulu kararı ile kapalı pazarın açık alana taşınması, yaş sebze meyve ile ilgili Pazar yerinin kurulmasına müsaade ettik. Ama tezgahlar arasına en az 2 metre olacak koşuluyla. Fakat giysidir, zücaciyedir, hırdavattır, kuru gıda ve şarküteri gibi insanların aldıktan sonra uzun süre saklayabileceği ve çok farklı yerde ulaşabilecekleri ürünlerle ilgili olarak biz bu süreç geçinceye kadar bu pazarlar kurulmayacak”dedi.

Hastaneye gidenler içeri girmeden ön muayene ve gözlemden geçiriliyor

Hastanelerde girişlerde tüm vatandaşların ön gözlem ve muayeneden geçerek hastaneye alındığını belirten Kaymakam Güney, “Ünye’de Hastanelerimizin girişinde vatandaşlarımızı şikayetleri dahil ön mülakattan geçirerek, ateşini ölçerek, şekerini ölçerek durumunu gözden geçiriyoruz. Ünye’deki sağlık kuruluşlarımız standartlar açısından çok iyi. Biz istiyoruz ki hastanenin içine mikrop bulaşmasın” diye konuştu.

İlçeye giren vatandaşlar sağlık kontrolünden geçiriliyor

Şehirlerarası terminallerde ilçe giren kişilerin sağlık kontrolünden geçtiğini belirten Güney, “Şehirlerarası terminallerde dışarıdan gelen vatandaşlarımızın şehre intikallerindeherhangi bir hastalık bulgusu olup olmadığı noktasında sağlık çalışanlarımız basit ama etkili kısa kontroller yapıyorlar”dedi.

Tekstil atölyeleri çalışanlarını ücretli izne çıkardı

İlçedeki tekstil atölyelerinin bugünden itibaren üretimlerine ara verdiklerini ve çalışanlarını ücretli izne çıkardıklarını belirten Güney, “Tekstil atölyeleri ile ilgili firmalar en ufak bir bulaşı ihtimali olan çalışanlarını evlerine ve sağlık kuruluşlarına gönderiyorlardı. Ancak firma yetkilileri ile görüştüğümüzde bir çoğu bugün itibari ile üretimini sonlandırıyor. Duruma göre üretime bir ay ara veriyorlar. Çalışanlarını da ücretli olarak izne ayırıyorlar”dedi.

Denetimler aralıksız devam ediyor

Denetimlerin aralıksız devam ettiğini belirten Güney şunları kaydetti, “Denetimlerimizi çok sıkı yürütüyoruz. Araçlı devriyelerin yanı sıra polislerimiz, bekçilerimiz, jandarmamız ve ihtiyaç duyulan yerlerde zabıtamızla birlikte yaya devriyelerimiz ile yasakları ihlal eden vatandaşlarla ilgili denetimler yapıyoruz. Bu süreçte bize yardımcı olan, duyarlılık göstererek daha biz söylemeden bir çok konuda tedbir alan sorumlu davranan bütün vatandaşlarımıza, işletmelerimize teşekkür ediyorum. Ünye’de zaten bir kent bilinci var. Basını ile sivil toplum kuruluşları ile bir bilinç var. Bu da işlerimizi daha kolaylaştırıyor. Buradan bir kez daha çağrı yapıyorum; “Evde Kal Ünye””

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : CAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak No:22/B Ünye

( Eski Pazar Yeri - Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 543 323 95 72

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı