Ünye Belediyesi Ünye Kalesinde dehliz temizliği ve restorasyonu başlatıyor.

Haber Tarih : 02/12/2019
Toplam Okunma : 482


Dehliz temizliği ile birlikte çok önemli sırları da ortaya çıkacak olan Kale'nin derinliklerinde tarihi mekan ve eserlerin bulunabileceği beklentisi Ünye'de heyecanlı bir bekleyişe yol açtı.

Bu arada Kale'de dış mekan ve alanlarda başlatılan temizlik ve restorasyon çalışması da devam ediyor.

Ünye Belediyesi, başlattığı çalışmayla Ünye Kalesi'nin asırlardır sır olarak kalan bilinmezliğini ortaya çıkaracak dehliz temizliği için ihale açtı.

Belediye açtığı ihale ile Kale'nin derinliklerine inen ancak taşlarla kapanmış olan dehlizleri boşalttıracak, restorasyon yaptıracak.

Belediye'nin "Ünye Kalesi dehliz temizliği restorasyon uygulama işi yaptırılacaktır." başlığı ile yayınladığı ihale, 27.12. 2019 Cuma günü saat 14.00'de Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda açık ihale usulü ile yapılacak.

Heyecanlı bir bekleyişe yol açtı

Kalenin zirvesinden içine kayanın delinmesiyle açılan ve kayalarda oluşturulan basamaklarla inilen dehlizler, taşla dolu olduğu için ne olduğu ve nereye ulaştığı ile ilgili bir çok efsanesiyle biliniyor.

Asırlardır gizemini koruyan dehlizlerin boşaltılıp temizleneceği haberi Ünyeliler arasında heyecanlı bir bekleyişe yol açtı.

Kale'de bir süre önce başlatılan dış mekan ve alanlardaki temizlik ve restorasyon işi de devam ediyor.

Gerek dış mekan ve alan temizliği ve restorasyonu gerekse dehliz temizliği ve restorasyonu işinin bitmesiyle birlikte Ünye'de çok önemli bir tarih gün yüzüne çıkacak, turizmin hizmetine girmiş olacak.


ÜNYE KENT GAZETESİ

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı