ARGAN "Ankara'dan memnun döndük..."

Haber Tarih : 02/08/2019
Toplam Okunma : 213

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan hafta içinde düzenledikleri Ankara ziyareti sırasında yaptıkları temas ve ziyaretler sonrası Ünye'ye memnun döndüklerini söyledi.


Argan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile gittikleri Ankara'da OSB; Kültür Merkezi, Üniversite Kampusu başta olmak üzere bir çok konuyu görüştüklerini belirterek, önümüzdeki süreçte güzel gelişmeler olacağına dikkat çekti.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile birlikte yaptığı Ankara temaslarıyla ilgili basın açıklaması yapan AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, yaptıkları temas ve görüşmelerle ilgili bilgi verdi.

Kenan Selim Argan; Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile birlikte bir dizi Ankara temaslarında bulunduklarını belirterek; "İlk olarak Ünyeli hemşerimiz AK Parti Genel Başkanvekilimiz Prof Dr. Numan Kurtulmuş’u ziyaret ettik. Ünye ile ilgili bütün konuları kendisine aktardık. Kendisi de ilgili Bakanlıklarla görüşmek suretiyle önümüzü açtı, görüşmemizi sağladı." dedi.

OSB konusuyla ilgili yaptıkları görüşmeleri anlatan Argan, “İlk olarak Ünye OSB ile ilgili Genel Başkanvekilimize bir brifing verdik. OSB’de her şeyin güzel ve istenilen şekilde gittiğini ifade ettik.

OSB ile ilgili gerekli destek arkamızda...

OSB’de Eylül ayının 11’inde yapılacak olan son mahkeme ile yer teslimi sürecine geçmiş olacağız. Bu doğrultuda Bilim ve Sanayi Bakanımız Mustafa Varank’ı ziyaret ettik. Kendisi; -Üzerimize düşen ne varsa yapacağız.- dedi. Konunun sorumlu olan Genel Müdürleri, Daire Başkanları ve Bakan Yardımcıları ile bir noktaya kadar geldik. 9. ayda yer teslimi yapıldıktan sonra ardından imar planları yapılacak. Devamında alt yapı ihalesi ile ilgili sürece geçeceğiz. OSB Müteşebbis Heyeti ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı burada alt yapı ile ilgili ihale sürecini takip edecekler. Biz OSB Genel Müdürü ile de konuyu istişare ettik. İnşallah yılbaşı itibariyle bu ihalelerin gerçekleşmesiyle Ünye Kaymakamlığımız ve Valiliğimizin de ciddi anlamda desteği ile süreci düzgün bir şekilde götürmenin gayreti içinde olacağız. Genel Başkanvekilimiz ve Bakanımız Mustafa Varank’ta bu işin yakın takipçisi.”dedi.

Kültür Merkezi çalışmamız güzel gidiyor

Ünye Kültür Merkezi ile ilgili açıklama yapan Argan, “Kültür Merkezinde ihale süreci tamamlanmış, müteahhide yer teslimi yapılmıştı. Ancak Kültür Merkezimiz tasarruf tedbirlerine takılmıştı. Müteahhit bedelden kaynaklanan KDV’leri dahi ödemişti. Yani burada kaynağın bulunması hem de ihalenin yapılması ile ilgili geriye dönüş olmayacak. Bugün baktığımızda Genel Başkanvekilimiz Kültür Bakanı ile konuyu istişare ettiğini ifade ettiler. Biz arkadaşlarımızla beraber konunun takipçisi olacağız. Genel Başkanvekilimizin Kültür Bakanlığı ile Hazine Maliye Bakanlığı ile yaptığı istişareler sonucu Kültür Merkezi ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da buraya başlansın diye talimat verildi. OSB’de olduğu gibi bizim burada da önümüz açık. Burayla ilgili süreçte sona geldi ve Genel başkanvekilimiz konunun takipçisi” dedi.

Üniversite kampusu çalışmamızı yeni Rektörle takip edeceğiz

Eski Havaalanının mevkiine yapılması planlanan Fakülte ile ilgili konuşan Argan, “Üniversite bizim için en az OSB kadar önemli ve takip ettiğimiz yatırımlardan bir tanesi. Üniversite’de rektör değişti. Yeni Rektörümüz atanmasının ardından Genel Başkanvekilimizi ziyarette bulunmuş. Ama şuanda Hac farizasını yerine getirme görevinde bulunduğu için Rektör Hocamız görevine henüz başlamadı. İnşallah başladıktan sonra biz üniversite ile ilgili gelmiş olduğumuz noktanın dünü, bugünü ve yapılacak olan işlemlerle ilgili Genel başkanvekilimize çok geniş bir bilgi verdik. Bizden aldığı bilgileri kendisinin takip edeceğini ifade etti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Belediyesinin Çamlık konusunda çok titiz ve hassas bir çalışma içinde olduğunu ifade eden AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Ünyelilerin beğenmediği, Ünyelilerin istemediği bir proje orada yürütülmeyecek.” Dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Üye Belediyesinin Çamlık konusunda çok titiz ve hassas bir çalışma içinde olduğunu ifade eden AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ünye çamlığı ile ilgili güzle projelerinin olduğunu ve iyi niyetle buraya yaklaştığını biliyorum. Ünyelilerin istemeyeceği bir projeye de asla geçit vermeyeceği inancındayım. Bu anlamda Ünyelilerin istemediği bir projeyi ne Ünye Belediyemiz ne de Büyükşehir Belediyemiz hayata geçirmeyecektir. Hatta Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Hüseyin Tavlı Başkanımıza sen buraya ne yapmak istiyorsan uraya yapacağım dediğine şahidim.” dedi.

Ünyelilerin beğenmediği, Ünyelilerin istemediği bir projenin çamlıkta yürütülmeyeceğini ifade eden Argan, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Ünye ile ilgili konularda Ünye’nin fikri alınsın düşüncesinde. Çamlık Ünye’de bir çok vatandaşımızın çocukluğunun geçtiği, insanların torunlarını gezdirdiği nadine bir mekandır. Biz bu nedenle buraya hassasiyetle ve özenle yaklaşıyoruz. Ünyelilerin beğenmediği, Ünyelilerin istemediği bir proje orada yürütülmeyecek.” diye konuştu.

Argan konuşmasında şunları kaydetti, “Büyükşehir koordinasyon toplantısında Ünye’nin hassasiyetinden dolayı Ünye Çamlığı ile ilgili birkaç proje hazırlayalım ve Ünyelilerin beğenisine sunalım denildi. Ünye Çamlığı Ünyelilerin yaşam alanıdır. Çamlık konusu hassastır. Biz Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Ünye Belediye Başkanımızın Ünyelilerin isteği doğrulusunda burada hareket ederek güzel ve nadine bir mekan oluşturacağı inancındayız. Burası kesinlikle peşkeş çekilmeyecektir.”

 

Ünye'deki 2B konusunu Bakanlığa aktardık

Ankara ziyaretinde 2B konusunun da görüşlüğünü ifade eden Argan, “Orman Genel Müdürlüğümüze uğradık. Orman vasfını kaybetmiş olan tarım arazileri olarak ifade ettiğimiz 2B arazilerinin satışı ile ilgili bir süreç başlamıştı. Bu anlamda Ünye’nin bazı kesimlerinde 2B arazilerinin satışları yapıldı, bazılarında yapılamadı. Yer tespiti belirlenemedi. Kısa süre içerisinde Ünye’de 2B arazilerinin fiyat tespiti ilgili bir sürece başlanacak ve orayı kullananlar, işletenler, tarım faaliyeti yapanlar yer sahibi olarak, 2B sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Orman Genel Müdürlüğü ile bu görüşmeleri yaptık.”dedi. 

Fındık fiyatının zamanında ve beklentinin üzerinde bir fiyat aıklandığını ifade ederek, “Fındık fiyatının bu yıl tam zamanında ve beklenenin üzerinde bir fiyat açıklanmasından dolayı üreticilerin memnuniyet duyduğunu ifade eden AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Fındık fiyatı ile ilgili yılandan beri erken açıklanmadı, istenilen seviyede açıklanmadı gibi söylemler konuşuldu. Bu manada bize destek olan üreticilerimiz ve sayın Cumhurbaşkanımız gösterdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Hakikaten Temmuz ayı sonu gibi fındık fiyatı açıklanmasından dolayı üreticilerimizin duyduğu memnuniyet ve beklenenin daha üstünde bir fiyat verilmiş olması bizi heyecanlandırdı. Üreticimizi çok memnun etti. Bu manada rakamın 17-17,5 seviyesinde alan bazlı gelir desteği, gübre ve mazot desteği ile beraber 19 liralara doğru çıkan bir rakam olduğu aşikar. Bu anlamda fiyatın erken açıklanmasında ve beklenenin üzerinde bir rakamın açıklamasından dolayı memnuniyetlerini üreticilerimiz defaat ile ifade ediyorlar.”dedi. 

Son zamanlarda yaşanan pat pat kazaları ile ilgili konuşan Argan ve pat pat sürücülerine karayoluna çıkmamaları konusunda çağrıda bulunarak, “Pat pat diye tabir ettiğimiz araçlar aslında tarım aracı olarak imal edimlilerdir. Dolayısıyla tescilleri zorunlu olmayan bir araçtır. Bu araçlarda hiçbir suretle karayolunda kullanılamaz e Karayolları kanununa göre suçtur. Dolayısıyla gerek Kaymakamlığımız, gerek emniyet ve jandarma yetkililerimiz Kaymakamlığımızın yaptığı toplantılar neticesinde ve Valiliğimizin çok hassas davranması ile ki Valiliğimizin bu konuda ki tavrı net. Bu sebeple vatandaşlarımız tarım aracı ile şehir merkezine gelmemelerini özellikle istirham ediyorum. Çünkü pat patların karayolu çıkması sonucu can kayıplarımız ve yaralanmalı kazalarımız meydana gelebiliyor. Vatandaşlarımızdan karayolunda bu araçları kullanmamalarını istirham ediyorum.” Dedi. 

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan Akçay mevkiinde bulunan çöp alanında rehabilitasyon çalışmalarının başladığını ifade ederek ilerleyen süreçte oranın rekrorasyon alanı olarak planlandığını söyledi.

Cevizdere’de bulunan çöp ayrıştırma tesisinin ise faaliyete geçtiğini belirten Argan, “Çöp ayrıştırma tesisinde yüzde 60 oranında yanıcı maddelerin ayrıştırılması, yüzde 18 ila 23 arasında çöpünde geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılması ve bir kısmının gübre olarak kullanılması, hiçbir işe yaramayan hiçbir alanda kullanamayacağımız kısmının da İlküvez bölgesinde ki düzenli depolama tesisinde bertaraf edilecek. Ünye artık çöpten kurtulmuş vaziyette diyebiliriz.” Dedi.

Çöplüğün rekrorasyon alanı olarak planlandığını ifade eden Argan,“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız yaklaşık 15 gün önce Ünye’ye yapmış olduğu ziyarette çöp alanına bu dakikadan itibaren kesinlikle çöp dökülmemesi ile ilgili net tavrını ortaya koymuş ve orada seferberlik ilan etmişti. Seferberliğin neticesinde artık oraya çöp dökülmesi ile ilgili süreç sona erdi. Bugün baktığımızda 35 yıllık bir geçmişi olan Ünye Akçay’da ki çöp depolama alanına artık çöp dökülmüyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ünye Belediye Başkanımızın da destekleri ile çöpün üstünün kapatılması ile ilgili süreç başlamış oldu. Yaklaşık 80 dönüm araziye sahip olan bu Akçay’daki alanın daha sonra tamamen rehabilite edilmek suretiyle rekrorasyon alanı olarak planlandığını biliyoruz. Bunu manada Büyükşehir Belediyemiz çalışmalarını sürdürüyor. Orada insanların boş vakitlerini geçirecek olan bir alana dönüştürülmesi ile ilgili süreci yakından takip ediyorlar.”dedi.

Cevizdere bulunan çöp ayrştırma tesisinin faaliyete geçtiğini ifade eden Argan, “Çöplerin bertarafı ile ilgili Cevizdere bölgesinde bulunan çöp ayrıştırma tesisi devreye girdi. Burada çok gelişmiş ülkelerde kullanılan sistemin kullanıldığını görüyoruz. Çöp ayrıştırma tesisinde yüzde 60 oranında yanıcı maddelerin ayrıştırılması, yüzde 18 ila 23 arasında çöpünde geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılması ve bir kısmının gübre olarak kullanılması, hiçbir işe yaramayan hiçbir alanda kullanamayacağımız kısmının da İlküvez bölgesinde ki düzenli depolama tesisinde bertaraf edilecek. Ünye artık çöpten kurtulmuş vaziyette diyebiliriz.”diye konuştu.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı