CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu seferberlik çağrısı yaptı.

Haber Tarih : 26/07/2019
Toplam Okunma : 192

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, geçtiğimiz günlerde uyuşturucu kullanımdan bir gencin hayatını kaybetmesinin ardından ‘uyuşturucuya hayır’ pankartları ile mahallelinin sokağa çıkması ile birlikte seferberlik çağrısında bulundu.


CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "Kolluk kuvvetlerinin uyuşturucuyla mücadele konusunda yürüttüğü etkili çalışmalar, toplumsal bir mücadeleye dönüştürülemedikçe sonuç alınamaz. Bu nedenle Samsun'da seferberlik başlatmalıyız" ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR YETERSİZ KALIYOR

İlkadım ilçesi başta olmak üzere, Samsun genelinde uyuşturucu ticareti, kullanımı ve buna bağlı ölüm vakalarının artarak devam etmesi, bu konuda yürütülen çalışmaların neden yetersiz kaldığı sorusunu gündeme getirdi. CHP Samsun Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olan Neslihan Hancıoğlu, bu sorunla mücadele etmek için çok daha kapsamlı bir yol haritası oluşturulmasının artık şart olduğunu dile getirdi.

VATANDAŞLARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Neslihan Hancıoğlu konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi: "Uyuşturucu istatistiklerini içinde barındıran en güncel resmi çalışma, İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama(KİHBİ) Dairesi Başkanlığı'nı bu konuda hazırladığı rapor. Ancak bu rapor, 2016 yılının istatistiklerini içeriyor. Samsun ve İlkadım ilçemiz, bu raporda bile Türkiye'nin uyuşturucu konusunda en riskli 15 yerleşim birimi arasında yer alıyor. O yıl Samsun'da, bin 664 uyuşturucu olayı yaşanmış, 2 bin 614 şüpheli hakkında adli-idari işlem yapılmış. 2015'te Samsun'da uyuşturucu yüzünden 6 kişi hayatını kaybetmişken, bir yıl sonra bu rakam 13'e çıkmış. Yani ikiye katlamış. Öldürücü özelliği olan ve halk arasında 'bonzai' diye de adlandırılan sentetik uyuşturucular, ülkemizi 2011'den itibaren tehdit etmeye başlamıştı. 2011 yılında 26 ilde birden ortaya çıktı bu uyuşturucu maddenin ilk adreslerinden biri Samsun'du." Bu verilerin 2016 yılına ait olduğu ve acilen güncellenmesi gerektiğini kaydeden Hancıoğlu "tehlikenin hangi boyutlara ulaştığını ancak bu şekilde görebilir ve mücadeleyi ancak buna göre yürütebiliriz" dedi. CHP'li Hancıoğlu, 2018 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu'ya yönelttiği, ancak cevaplanmayan, 2018 yılı içinde Samsun ilinde kaç uyuşturucu olayı gerçekleştiği, kaç kişi hakkında kolluk işlemi yapıldığı, yakalanan uyuşturucu miktarı ve türleri, tedavi ve rehabilitasyon uygulanan kişi sayısı ve ölümlü vaka sayısının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu açıklamalarını şöyle tamamladı: "Kolluk kuvvetlerinin uyuşturucuyla mücadele konusunda yürüttüğü etkili çalışmalar, toplumsal bir mücadeleye dönüştürülemedikçe sonuç alınamaz. Bu nedenle Samsun'da seferberlik başlatmalıyız. Bu seferberliği de ancak, tehdidin ne kadar büyük olduğunu Samsunlu yurttaşlarımıza göstererek başlatabiliriz."


Samsun Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı