İkizce’de “Örgütlenme ve pazarlama temelinde, tarımda sürdürülebilir kalkınma” konulu panel düzenlen

Haber Tarih : 31/07/2019
Toplam Okunma : 108


Panelde konuşan İkizce Belediye Başkanı Osman kaygı; İkizce'de organik tarıma önem vereceklerini belirterek; "Bu konuda iddiam bu ilçeye gübre ve ilaç girmesini istemiyorum." ifadesinde bulundu.

Kaygı; Sağlıklı bir toprağın organik tarımdan geçtiğine işaret ederek; "Sağlıklı bir insan ömrü de organik tarımdan geçer. Çok önemli." dedi.

İkizce adına, İkizce'nin kalkınması için hangi projeleri hayata geçirilmeli, bunların arayışı içinde olduklarını belirten İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya,; "Belediye Başkanımızla ilçemizin kalkınması adına faydalı projeleri hayata geçireceğiz."

İkizce Organik Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile İkizce Belediyesi iş birliği ile “örgütlenme ve pazarlama temelinde, tarımda sürdürülebilir kalkınma” konulu panel düzenlendi.

Konuşmacı olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Daire Başkanı Eyüp Elmas, CHP eski Milletvekili Orhan Sarıbal, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ve 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan’ın katıldığı panel İkizce Kültür Ambarı avlusunda Hayati Çalık’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Kaygı; ilçeme gübre ilaç girmesin istiyorum

İkizce Belediye Başkanı Osman Kaygı programın açılış konuşmasında, “İkizce’de organik tarıma uygulamaya çok önem vereceğiz. Bu konuda iddiam bu ilçeye gübre ve ilaç girmesini istemiyorum. Bununla ilgili de Ordu Büyükşehir ile bir çalışmamız var. Ordu büyükşehir bununla ilgili altı tane anonim şirket kurdu. Üreticinin fasulyesi dahi varsa organik olacak, pazarı, ulaşımı Büyükşehir ve alt belediye olarak ilçe belediyeleri üstlenecek. Ama işin önce alt yapısı toprağımızı nasıl kullanacağız? Yani sağlıklı bir toprak organik tarımdan geçer. Sağlıklı bir insan ömrü organik tarımdan geçer. Bu panelin de bize çok faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

İlçemiz için faydalı projeler hayata geçireceğiz

İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya panelde, “İnşallah bu programdan hepimiz azami ölçüde istifade edeceğiz. İkizce’miz adına, İkizce’mizin kalkınması adına neler yapabiliriz, hangi projeleri hayata geçirebiliriz, örnek güzel uygulamalardan kendimize nasıl pay çıkarabilirizin; bunun arayışı içinde olacağız. Bunu da en kısa zamanda Belediye Başkanımızla hayata geçireceğiz ve ilçemizin kalkınması adına faydalı projeleri hayata geçireceğiz. Bu panelde İkizce’mizin sivil toplumundan değerli katılımcılar var. Yerel Karaca Eylem Derneğimiz var. İşbirliği içinde olacağız “dedi.

Tarımsal kalkınma için tarım politikaları ile kırsal kalkınma politikaları entegre edilmeli

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk panelde tarımsalsal kalkınma için tarım politikaları ile kırsal kalkınma politikalarının entegre hale gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Dünya’da artık üretim maharet olmaktan çıktı. Önemli olan ürününüzü nasıl işleyebiliyorsunuz, nasıl değerlendirebiliyorsunuz bunun üzerine yoğunlaşmak lazım.”dedi.

Kalıp olmazsa kalkınma olmaz

Kalkınma için bir kalıp oluşturmak gerektiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Daire Başkanı Eyüp Elmas, “Kalkınmanın kalıbı olmalı, bu her yer için geçerli. Kalkınmanın kalıbında bir mutfağınız olacak, bir planınız ve bir yönetiminiz olacak. Mutfakta ne var tarım, hayvancılık turizm. Dolayısıyla bu mutfakta iyi bir veteriner, iyi bir ziraat mühendisi ve iyi bir turizmci olması gerekir. Sonrasında kendi ekiplerinizle bir plan oluşturduktan sonra ilçe Kaymakamımız ve ilçe Belediye Başkanımızın başkanlığında ve eşliğinde ilçe üst yönetimi oluşturmalı. Bunları yapmazsan seneye ve sonraki senelerde aynı şeyi aynı kişiler veya benzer kişilerle konuşmak durumunda kalabiliriz.”dedi.

Biyodinamik Tarıma Geçilmeli

19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, Samsun Bafra Sürmeli Köyü’nde yürüttüğü organik tarım ve organik Pazar ile ilgili bilgi verdi.

Ayan konuşmasında, “Çiftçi dönüşmekte çok ısrarlı değil, çok konuşuyoruz az uyguluyoruz bu da bizim sıkıntımız. Terme Limandere Vadisi’nde ve Çarşamba’da organik fındık var. 19 Mayıs’ta var. Varlara İkizce de eklenecek. Ama siz farklı bir şey yapmanız lazım. Biyodinamik tarıma geçmelisiniz. Bu şekilde siz ürününüzü hem farklı hem aranan bir noktada satarsınız” dedi.

Kooperatifleşme olmazsa olmaz...

Tarımda kooperatifleşmenin önemine değinen Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Bizim üreticimizin en büyük sorunlarından bir tanesi üretim maliyetlerinin yüksekliği. Bunun için kooperatifleşme şart. Çünkü toplu alımlarda maliyeti düşürebiliyorsunuz. Planlama ve fiyat istikrarı için kooperatifleşme. Pazarlama güvencesi açısından ve gıda güvenliği için kooperatifleşme. En önemlisi de üreticinin güvence altına alınması için kooperatifleşme. En kapitalist Amerika da bile kooperatifleşme yüzde 70-80’lerde. Ama Türkiye’ye kooperatifleşmeyin, deniyor. Türkiye’de Kooperatifleşme yüzde 13’lerde”dedi.

Gıda, su ve enerji kavga edecek temel kavramlar

Bursa CHP eski Milletvekili Orhan Sarıbal, “Tarımda mesele bütünüyle bir sistem meselesi. Bir ülkenin siyasetçilerinin, karar alıcılarının bir ülkeye dair ne düşündüğü çok önemli. Ülkenin siyasetçileri, karar alıcıları, politikacıları 82 milyon insanın karnını doyuracak bir politikaları ortaya koymaları gerekir. Aynı barınma hakkı gibi, eğitim hakkı, sağlık hakkı gibi gıda da bir haktır. Gıda, su ve enerji gelecek dünyanın üzerinde kavga edecekleri temel kavramlardır.”dedi.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ARI ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:84/A Ünye

( Atatürk Mah. Çambaşı Cad. ASM Karşısı ) - 0 452 323 17 27

GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı